młoda dziewczyna trenująca jogging wiosną
Sport pomaga nam zachować młody wygląd, świetne samopoczucie, wpływa pozytywnie na nasz nastrój i dodaje energii | fot.: stock.adobe.com

Do biegu, gotowi, start! Od czego zacząć treningi biegowe?

Nie każdy jest pasjonatem sportu, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest aktywny tryb życia. Sport w parze ze zdrowym odżywianiem stanowią niezastąpiony duet. Kiedy chcemy mieć dobrą kondycję, świetnie wyglądać oraz zmaksymalizować szanse na bycie zdrowym, trzeba ćwiczyć systematycznie.

Wyzwanie – bieganie

Sport pomaga nam zachować młody wygląd, świetne samopoczucie, wpływa pozytywnie na nasz nastrój i dodaje energii. Moglibyśmy mnożyć zalety, które płyną z aktywności fizycznej, jednak nie każdy pamięta o regularności w tej kwestii. Jeśli systematyczne treningi nigdy nie były naszą mocną stroną, czas coś zmienić. Przede wszystkim trzeba odszukać motywację do działania, nie powinna być ona zbyt oczywista czy łatwa do podważenia. Jeśli naszą jedyną determinacją do działania będzie wejście w wymarzony rozmiar 38, może to okazać się niewystarczające. Jeśli jednak pomyślimy o tym, że zyskujemy zdrowie, świetny wygląd oraz wydajność na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej, jest duża szansa, że uda nam się sprostać postawionym celom. Od czego zacząć przygotowanie do regularnego biegania? Niektóre osoby uważają, że sprawdza się metoda małych kroków. Na początek warto kupić sobie dobre buty i strój.

Plan dnia

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, najlepiej zacząć od szybkich, dynamicznych spacerów przeplatanych krótkim biegiem. Już sam fakt, że wyjdziemy z domu sprawi, że łatwiej nam będzie pokonać określony dystans. Nie ustanawiajmy sobie na początku żadnych odległości, które musimy przebiec. To nie na każdego działa. Każdy jest zupełnie indywidualną jednostką i ma inne sposoby na to, aby wzmacniać pozytywne nawyki. Trzeba dobrze siebie poznać i określić, co jest naszą przeszkodą na drodze do zdrowego trybu życia. Może po prostu brakuje nam czasu lub dobrej organizacji. Połączenie pracy zawodowej, życia prywatnego i sportu może nie być łatwe. Niekiedy jesteśmy bardzo przeciążeni obowiązkami, dlatego trudno umieścić nam w grafiku sport, który przecież też zabiera trochę czasu, jednak warto pamiętać o priorytetach. Dla niektórych dobrym rozpoczęciem dnia będzie bieg z rana, inni z kolei nie znajdują wtedy czasu, nie lubią zbyt wcześnie wstawać, dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się w ich przypadku.

Bieg na zdrowie

Lepiej nie zakładać, że wstaniemy o 5:00 rano, żeby biegać. Jeśli nie jesteśmy rannymi ptaszkami, nic z tego nie wyjdzie. Może warto wygospodarować czas w weekendy, kiedy mamy nieco więcej czasu. Każdy, kto rozpoczął bieganie, mówi że jest w tym coś wyjątkowego. To sport, który możemy uprawiać za darmo, dotleniając przy tym umysł. Płynie z tego szereg korzyści. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bieganie może obciążać stawy, dlatego w pierwszej kolejności trzeba określić czy nie ma przeciwwskazań do długich maratonów. Najczęściej jednak sport to idealny sposób na wzmocnienie wszystkich narządów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy bieganie jest dla nas, warto skonsultować się z lekarzem. Trzeba pamiętać o tym, że widoczne efekty przyniesie bieganie co najmniej 3 razy w tygodniu minimum po 30 minut.

AWO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *