Jak odżywiać się zdrowiej
Wielu z nas jada w pośpiechu, zapominamy o spożyciu śniadania za to jadamy późne i obfite kolacje | zdj.: stock.adobe.com

Garść porad na temat walki ze złymi nawykami żywieniowymi

Stan zdrowia wielu Polaków pozostawia wiele do życzenia, za co w dużej mierze odpowiadają błędne nawyki żywieniowe. W polskim społeczeństwie bardzo dużo osób cierpi na nadwagę i otyłość a w ostatnich latach problemy te coraz częściej dotykają dzieci i młodzież. Lekarze alarmują, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych to coraz częściej będziemy zapadać na poważne i przewlekłe choroby.

Złe nawyki żywieniowe

My Polacy mamy całą listę grzechów, jeśli chodzi o niezdrowe odżywianie. Przede wszystkim wielu z nas nie ma stosownej wiedzy na temat tego, co jest zdrowe a co nie. Niewielu klientów sklepów czyta etykiety ze składem produktów i potrafi je właściwie interpretować. Najczęstsze żywieniowe przewinienia Polaków to jadanie tłustych i smażonych potraw, spożywanie dużej liczby słodyczy i gotowych niezdrowych produktów takich jak chipsy, napoje gazowane, ciastka, lody. Wielu z nas jada w pośpiechu, zapominamy o spożyciu śniadania za to jadamy późne i obfite kolacje. W polskich domach nieustannie popularna jest rodzima kuchnia a więc kotlety i gulasze na obiad, jajecznica na boczku na śniadanie a na przekąskę pierogi, naleśniki, placki ziemniaczane. Spożywamy zdecydowanie za dużo niezdrowych węglowodanów a za mało jemy warzyw. Polską przypadłością jest także bardzo częste spożywanie kanapek. Taka monotonia również nie służy zdrowiu. W ostatnim czasie nasila się trend jadania na mieście oraz zamawiania posiłków do domu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że jadamy głównie fast foody a więc frytki, hamburgery a ostatnio szczególnie często kebaby.

Jak odżywiać się zdrowiej?

Aby wprowadzać zdrowe nawyki trzeba przede wszystkim zwiększać świadomość społeczeństwa. Przeciętny konsument potrzebuje wiele edukacji, aby mógł wiedzieć, co w obecnych czasach powinien spożywać, aby poprawiać swoje zdrowie. Niestety, jakość produktów sprzedawanych obecnie w sklepach jest coraz gorsza, bo znajdujemy w nich coraz więcej sztucznych i niezdrowych składników takich jak tłuszcz palmowy czy syrop fruktozowy. W tej sytuacji warto interesować się ofertą sklepów ze zdrową żywnością. Innym korzystnym wyjściem jest przyrządzanie jak największej liczby potraw samodzielnie w domu.

Jeśli ktoś potrzebuje zredukować swoją wagę najkorzystniej jest, aby robił to pod okien doświadczonego dietetyka. Obecnie na rynku działa wielu fachowców od dietetyki a z oferty wielu z nich można także korzystać zdalnie. Doświadczony dietetyk ułoży plan żywienia, który pozwoli chudnąć w bezpiecznym tempie i jednocześnie będzie dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia danej osoby.
W zdrowym odżywianiu bardzo pomaga także oferta posiłków z dowozem a mianowicie catering dietetyczny. Aktualnie w polskich miastach działa wiele firm o tym profilu i można tam zamawiać bardzo różne diety na przykład dla wegetarian, sportowców, chorych na cukrzycę czy dla osób nietolerujących glutenu.

Negatywne nawyki żywieniowe można i należy zmieniać, bo właściwe odżywiania pozwala nam uniknąć wielu poważnych schorzeń i przedłuża długość życia. Ponadto warto pamiętać, że zdrowe żywienie wpływa pozytywnie także na naszą psychikę.

AMU

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *