Jak odżywiać się zdrowiej
Wielu z nas jada w pośpiechu, zapominamy o spożyciu śniadania za to jadamy późne i obfite kolacje | zdj.: stock.adobe.com

Garść porad na temat walki ze złymi nawykami żywieniowymi

Stan zdrowia wielu Polaków pozostawia wiele do życzenia, za co w dużej mierze odpowiadają błędne nawyki żywieniowe. W polskim społeczeństwie bardzo dużo osób cierpi na nadwagę i otyłość a w ostatnich latach problemy te coraz częściej dotykają dzieci i młodzież. Lekarze alarmują, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych to coraz częściej będziemy zapadać na poważne i przewlekłe choroby.

Złe nawyki żywieniowe

My Polacy mamy całą listę grzechów, jeśli chodzi o niezdrowe odżywianie. Przede wszystkim wielu z nas nie ma stosownej wiedzy na temat tego, co jest zdrowe a co nie. Niewielu klientów sklepów czyta etykiety ze składem produktów i potrafi je właściwie interpretować. Najczęstsze żywieniowe przewinienia Polaków to jadanie tłustych i smażonych potraw, spożywanie dużej liczby słodyczy i gotowych niezdrowych produktów takich jak chipsy, napoje gazowane, ciastka, lody. Wielu z nas jada w pośpiechu, zapominamy o spożyciu śniadania za to jadamy późne i obfite kolacje. W polskich domach nieustannie popularna jest rodzima kuchnia a więc kotlety i gulasze na obiad, jajecznica na boczku na śniadanie a na przekąskę pierogi, naleśniki, placki ziemniaczane. Spożywamy zdecydowanie za dużo niezdrowych węglowodanów a za mało jemy warzyw. Polską przypadłością jest także bardzo częste spożywanie kanapek. Taka monotonia również nie służy zdrowiu. W ostatnim czasie nasila się trend jadania na mieście oraz zamawiania posiłków do domu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że jadamy głównie fast foody a więc frytki, hamburgery a ostatnio szczególnie często kebaby.

Jak odżywiać się zdrowiej?

Aby wprowadzać zdrowe nawyki trzeba przede wszystkim zwiększać świadomość społeczeństwa. Przeciętny konsument potrzebuje wiele edukacji, aby mógł wiedzieć, co w obecnych czasach powinien spożywać, aby poprawiać swoje zdrowie. Niestety, jakość produktów sprzedawanych obecnie w sklepach jest coraz gorsza, bo znajdujemy w nich coraz więcej sztucznych i niezdrowych składników takich jak tłuszcz palmowy czy syrop fruktozowy. W tej sytuacji warto interesować się ofertą sklepów ze zdrową żywnością. Innym korzystnym wyjściem jest przyrządzanie jak największej liczby potraw samodzielnie w domu.

Jeśli ktoś potrzebuje zredukować swoją wagę najkorzystniej jest, aby robił to pod okien doświadczonego dietetyka. Obecnie na rynku działa wielu fachowców od dietetyki a z oferty wielu z nich można także korzystać zdalnie. Doświadczony dietetyk ułoży plan żywienia, który pozwoli chudnąć w bezpiecznym tempie i jednocześnie będzie dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia danej osoby.
W zdrowym odżywianiu bardzo pomaga także oferta posiłków z dowozem a mianowicie catering dietetyczny. Aktualnie w polskich miastach działa wiele firm o tym profilu i można tam zamawiać bardzo różne diety na przykład dla wegetarian, sportowców, chorych na cukrzycę czy dla osób nietolerujących glutenu.

Negatywne nawyki żywieniowe można i należy zmieniać, bo właściwe odżywiania pozwala nam uniknąć wielu poważnych schorzeń i przedłuża długość życia. Ponadto warto pamiętać, że zdrowe żywienie wpływa pozytywnie także na naszą psychikę.

AMU

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *