pies ze schroniska
Wszystkie zwierzątka w schronisku to indywidualna historia, o czym zawsze warto pamiętać | fot.: stock.adobe.com

Co warto wiedzieć, gdy decydujemy się na przygarnięcie zwierzaka ze schroniska? 

Decyzja o przygarnięciu zwierzątka z tak smutnego miejsca jak schronisko bywa często empatycznym impulsem, który skutkuje adopcją i zabraniem zwierzaka w bezpieczne miejsce, jakim jest nasz dom. Dopiero po fakcie orientujemy się, jak ciężki spadł na nas obowiązek. Gdyby przed przygarnięciem nowego członka rodziny ludzie mieli dostęp do poradników, co warto wiedzieć przed ową adopcja, wiele zwierzątek nie trafiałaby z powrotem za mury schroniska. Z czego więc musimy zdawać sobie sprawę przed zabraniem pupila z takiego miejsca? 

Każdy zwierzak ze schroniska niesie za sobą ciężki bagaż doświadczeń, a niekiedy brutalnych traum, jakich nie chciałby doświadczyć żaden człowiek. Warto zrobić sobie rozeznanie czy jesteśmy w stanie unieść ten kilogram smutków oraz nieufności, czy mamy na tyle cierpliwości, by powoli przekonać do siebie naszego nowego pupila? Wiele psów i kotów ze schroniska to zwierzęcia niezwykle nieufne, strachliwe, więc właściwe podejście do nich będzie sprawą pierwszorzędną. Oprócz tego trzeba mieć świadomość o przyszłych wydatkach, które spoczną na właścicielu. Czy jesteśmy w stanie udźwignąć spadek finansów przez wizyty u weterynarza, kupno właściwego pokarmu, zabawek czy legowisk? Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa musimy zadbać o wszystkie elementy wpływające na dobry nastrój pupila, co zawsze będzie się wiązało z wydatkami. 

Każdy zwierzak to inna historia 

Wszystkie zwierzątka w schronisku to indywidualna historia, o czym zawsze warto pamiętać. Pracownicy takiego miejsca nie zawsze znają dokładną historię swoich podopiecznych. Będą jednak mogli podzielić się wiedzą, jak zwierzak zachowuje się w stosunku do dzieci, innych pupili w domu czy przy transporcie autem. Opieka zwierzątka ze schroniska to nowe obowiązki, do których warto podchodzić konsekwentnie, ale i z cierpliwością. Wspólny spacer z pieskiem czy wizyta w domu będzie dobrym sprawdzeniem, czy naprawdę chcemy się podjąć adopcji. Sprawdzenie swoich możliwości jako przyszłego właściciela będzie niezbędne jeszcze przed ostateczną decyzją. Nigdy nie powinniśmy jej podejmować pod wpływem impulsu czy emocji. Wiele z nas dotyka krzywda zwierząt, jednak warto pamiętać, że zwierzę to żywa istota, a nie zabawka, której chcemy dołożyć kolejnych cierpień i wystawiać na ciężkie próby. 

Istotną częścią przed adopcją pupila ze schroniska jest świadomość, że czasami będzie nam potrzebna pomoc w postaci behawiorysty. Trzeba pamiętać, że to nie wstyd czegoś nie wiedzieć, zwłaszcza gdy mowa o zwierzęciu, którego często nie znamy od jego narodzin, a od późniejszych lat. Warto więc sięgać po porady do specjalisty, by naprowadził on nowych właścicieli na właściwą drogę opieki nad zwierzakiem.

Pamiętajmy, że nie możemy wymagać od czworonoga, aby od razu się zaaklimatyzował w naszym domu. To dla niego zupełnie obce miejsce i potrzebuje dużo naszej miłości, cierpliwości oraz empatii, żeby poczuł się bezpiecznie. Nie osaczajmy go niezliczoną ilością gości, które będą dla niego kolejnymi nowymi osobami, do których podejdą nieufnie. Bądźmy wyrozumiali, czuli, ale konsekwentni. Zawsze musimy mieć na uwadze to, co wszyscy podkreślają. To żywa istota z uczuciami i przeżyciami. Miejmy to na uwadze, nim zdecydujemy się na przygarnięcie zwierzaka ze schroniska. 

AGŁ

About admin

Check Also

Golden retriever

Golden i labrador. Czym różnią się te dwie rasy psów?

Zarówno Golden Retriever jak i Labrador Retriever to czworonogi znajdujące się na szczycie listy ulubionych ras miłośników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *