mniszek lekarski
Mniszek lekarski to bardzo popularna roślina, która wykorzystywana jest zarówno w kuchni, jak i w ziołolecznictwie | fot.: stock.adobe.com

Mniszek lekarski nie tylko z nazwy. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak wykorzystać jej właściwości?

Mniszek lekarski to jedna z najpopularniejszych roślin, która wiosną cieszy oczy nas wszystkich. Jak się jednak okazuje, jest ona nie tylko atrakcyjna pod względem wizualnym, ale również bardzo przydatna. Okazuje się bowiem, że posiada mnóstwo pozytywnych właściwości prozdrowotnych. Warto byłoby je poznać oraz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy wykorzystać mniszek lekarski. 

Mniszek lekarski – najważniejsze informacje

Mniszek lekarski to bardzo popularna roślina, która wykorzystywana jest zarówno w kuchni, jak i w ziołolecznictwie. W uprawach jest ona jednak uznawana za chwasty i to wyjątkowo uciążliwe. Mniszki lekarskie nie są w Polsce zagrożone wyginięciem, a cieszą nasze oczy żółtymi kwiatami przede wszystkim w maju. Nasiona mniszka roznoszone są przez wiatr na naprawdę duże odległości. Dzięki temu, mniszki lekarskie pojawiają się niemal wszędzie. Można spotkać je na łąkach, obrzeżach lasów, jak również na skwerach miejskich i w parkach. Warto dodać, że po przełamaniu łodygi mniszka, wydziela ona charakterystyczny białawy sok. Może on mocno pobrudzić zarówno nasze ubrania, jak i części ciała. Warto więc założyć rękawiczki, jeśli chcemy własnoręcznie zebrać kwiaty mniszka. 

Remedium na wiele problemów zdrowotnych

Mniszek lekarski charakteryzuje się pozytywnym wpływem na stan naszego zdrowia. Jest on w stanie między innymi wzmocnić naturalną odporność naszego organizmu. Dzięki temu staniemy się zdecydowanie bardziej odporni na wiele chorób. Na tym jednak nie koniec. Mniszek lekarski jest także w stanie oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Poza tym, roślina ta wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Produkty na bazie mniszka są w stanie także załagodzić nieżyt żołądka czy jelit. Nie sposób nie zauważyć, że herbatka z mniszka lekarskiego ma szansę pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry oraz włosów i paznokci. Wydaje się więc, że po mniszek lekarski powinny sięgać osoby, które troszczą się o stan swojej urody. Musimy jednak pamiętać o tym, że pozytywne rezultaty ujrzymy jedynie wówczas, jeżeli będziemy systematycznie stosować produkty na bazie mniszka lekarskiego. Efekty na pewno nie będą widoczne natychmiast. Będzie można je zauważyć dopiero po paru tygodniach systematycznego ich stosowania. Wskazana jest więc bez wątpienia cierpliwość. 

Herbatka z mniszka, a może syrop?

Jeżeli chcemy skorzystać z mniszka lekarskiego, powinniśmy zainteresować się między innymi herbatkami. Można poszukiwać jej przede wszystkim w sklepach z ekologicznymi produktami spożywczymi, jak również w niektórych aptekach. Mowa tu zarówno o tych stacjonarnych, jak i internetowych. Aby herbatka z mniszka mogła przynieść satysfakcjonujące rezultaty, musi być popijana systematycznie. W przeciwnym razie efektów po prostu nie ujrzymy. Warto byłoby również zainteresować się syropem z mniszka lekarskiego. On również może zostać zakupiony bądź samodzielnie przygotowany. Jeśli zechcemy przygotować syrop samodzielnie, potrzebne nam będą przede wszystkim świeżo zebrane płatki mniszków. Najlepiej zbierać je w słoneczny wiosenny dzień. 

AUN

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *