kask rowerowy
Uprawianie sportu jest niezwykle ważne, jednakże musimy przy tym zadbać o maksymalizację naszego bezpieczeństwa | fot.: stock.adobe.com

Wybieramy kask rowerowy. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, a które należy omijać szerokim łukiem?

W dzisiejszych czasach jazda rowerem to bardzo popularne zjawisko. Uprawianie sportu jest niezwykle ważne, jednakże musimy przy tym zadbać o maksymalizację naszego bezpieczeństwa. W tym celu niezbędne okażą się kaski ochronne, które ochraniają naszą głowę w razie upadku. Jakie rodzaje kasków rowerowych możemy wyróżnić? Jakie funkcje powinien mieć kask? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje kasków rowerowych możemy wyróżnić?

Przede wszystkim każdy rowerzysta powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy 3 rodzaje kasków: rekreacyjne, szosowe i górskie. Te pierwsze charakteryzują się tym, że są stosunkowo tanie i sprawdzą się dobrze przykładowo w drodze po mieście, gdy poruszamy się umiarkowaną prędkością. Co ciekawe, jest to rozwiązanie nie tylko na rower, ale również na deskorolkę czy też na rolki. Spośród pozostałych wyróżniają się tym, że większość modeli posiada odpinany daszek bez regulacji, który to jest świetną formą osłony przed słońcem. Kaski szosowe mają nietypowy, aerodynamiczny kształt, dzięki czemu opór powietrza nawet podczas osiągania dużych prędkości nie będzie tak uciążliwy. Charakteryzują się tym, że są zdecydowanie najlżejsze ze wszystkich. Jeśli chodzi o kaski rowerowe górskie, mają za zadanie w największym stopniu zapewnić ochronę naszej głowy. Posiadają duże otwory wentylacyjne, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie nawet w przypadku niskich prędkości. Pomimo tego liczba otworów jest oczywiście mniejsza, aby zachować przy tym optymalną wytrzymałość. Godne polecenia egzemplarze mają także regulowany daszek, które są formą ochrony przed słońcem.

Jakie funkcje powinien mieć kask?

Przede wszystkim kask musi zapewnić nam dobrą wentylację, która ma wbrew pozorom ogromne znaczenie. W sposób szczególny jest to istotne w przypadku gorących dni. Jazda w mieście może być bardzo uciążliwa, tym bardziej, jeśli jesteśmy zmuszeni do częstych postojów. Brak pędu powietrza w skuteczny sposób jest w stanie zatrzymać cyrkulację, dlatego wentylacja jest tak istotną kwestią. Ważną kwestią, o której zapomina część sportowców, jest daszek. Przydatny jest głównie wtedy, gdy nie korzystamy ze specjalnych okularów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc daszek rozpinany, wówczas możemy go używać według własnych potrzeb. Jeśli chodzi o paski mocujące, ważne jest, aby były w sposób szczególny wygodne, a dodatkowo posiadały dość łatwy w obsłudze system zapinania. Niektóre egzemplarze posiadają specjalne porty na włosy. Co to oznacza w praktyce? Przewidują one fryzurę typu „kucyk”, co dla wielu osób jest bardzo istotnym aspektem. Ostatnim ważnym elementem w każdym rodzaju kasku jest szczęka. Jest ona niezwykle przydatna nie tylko w sytuacji, gdy uprawiamy wyczynowe dyscypliny rowerowe. Pomimo wszystko w przypadku bardziej wymagających przejażdżek jest to właściwie element obowiązkowy.

MJA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *