akwarium w domu
Początkujący akwaryści pod wpływem dużej dostępności różnorodnych gatunków, zapominają o tym, że z mieszkańcami akwarium jest dokładnie jak z ludźmi — nie wszyscy się tolerują | fot.: stock.adobe.com

Oto kilka praktycznych porad z dziedziny akwarystyki

Często przygoda akwarystyczna rozpoczyna się od zakupionej pod wpływem impulsu rybki znajdującej się w akwarium w kształcie kuli. Rzadziej jest to przemyślana decyzja poparta zdobytą wcześniej wiedzą. Jednak każdy, kto połknie przysłowiowy haczyk i pozwoli skraść swoje serce akwarystyce, dowiaduje się, że to niezwykle pasjonujące i satysfakcjonujące hobby.

Wybór i przygotowanie akwarium

Wielu początkujących akwarystów w obawie przed nie poradzeniem sobie z tematem, kupuje mniejszy zbiornik. Tymczasem paradoksalnie w mniejszym akwarium trudniej jest zachować naturalną równowagę i stabilność biologiczną. Zawsze wybór i zakup akwarium powinien poprzedzić etap szczegółowego planowania. Zaplanujmy więc na wstępie, gdzie postawimy akwarium, a wtedy naturalnie będziemy mogli dostosować do ilości miejsca wielkość zbiornika. Pamiętajmy również o tym, że ustawienie akwarium w pobliżu okna może skutkować plagą nieestetycznych glonów. Kolejny etap planowania wiąże się z osprzętem, który będziemy musieli zakupić. Należy więc zaopatrzyć zbiornik w odpowiednie oświetlenie, szafkę pod akwarium, grzałkę, filtr, oraz napowietrzacz.

Posiadając już akwarium, oraz odpowiedni sprzęt, umieszczamy w zbiorniku podłoże, sadzimy rośliny, a następnie układamy dekoracje w postaci skał, korzeni i kamieni przeznaczonych do celów akwarystycznych. Tak przygotowane akwarium zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 2 tygodnie. Dobrym pomysłem jest zaszczepienie w zbiorniku bakterii nitryfikacyjnych za pomocą preparatu bakteryjnego. Po terminowym „odstaniu” akwarium możemy wpuszczać rybki i pozostałą część obsady.

Akwarium towarzyskie, czy gatunkowe?

Początkujący akwaryści pod wpływem dużej dostępności różnorodnych gatunków, zapominają o tym, że z mieszkańcami akwarium jest dokładnie jak z ludźmi — nie wszyscy się tolerują. W ferworze barw i kształtów rybek kupują, co popadnie, nie zastanawiając się nad preferencjami dotyczącymi każdego z gatunków. Miłośnikom akwarystyki lubującym się w różnorodności z powodzeniem można polecić akwarium towarzyskie, które zamieszkują ryby o łagodniejszym usposobieniu i mniejszych wymaganiach.

Do akwarium wielogatunkowego możemy zakupić niewielkie rybki takie jak neony, gupiki, danio, lub bystrzyki, które staną się niebanalną ozdobą zbiornika. Często hodowane są również skalary, które ciałem w kształcie żagla i większymi rozmiarami wzbudzają spore zainteresowanie obserwatorów akwarium. Nie zapominajmy o ekipie sprzątającej zbiornik, tutaj z pomocą przyjdą glonojady wszelkich gatunków, krewetki, kirysy, kosiarki, bocje, oraz ślimaki z efektownymi muszlami.

Akwarium gatunkowe polecane jest wytrawniejszym akwarystom, oraz sympatykom hobby z bardziej wysublimowanym gustem. Najchętniej w akwariach gatunkowych hodowane są pielęgnice, których obserwacja dostarcza wielu ciekawych spostrzeżeń. Są to jednak rybki terytorialne i hodowanie ich ogranicza się najczęściej do jednego gatunku w akwarium. Pamiętajmy, że w akwarium gatunkowym należy stworzyć środowisko maksymalnie zbliżone do naturalnego.

Akwarystyka to hobby kojące duszę, relaksujące, uspokajające skołatane nerwy i dostarczające możliwości obserwowania natury z bliska. Aby jednak móc cieszyć oko pięknym akwarium, należy osiągnąć harmonię wystroju, równowagę hodowanych gatunków, oraz oczywiście systematycznie o nie dbać.

DKR

About admin

Check Also

dom modułowy projekt

Charakterystyka domów modułowych. Skąd ich popularność?

Ostatnimi czasy widać niesłabnące zainteresowanie domami modułowymi. Co ważne, taki rodzaj budownictwa nie kojarzy się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *