Formalności po zmianie miejsca zamieszkania. Kogo trzeba powiadomić?

Powodów zmiany miejsca zamieszkania może być wiele, począwszy od zakupu nowego mieszkania, aż po ślub i związaną z tym przeprowadzkę. Zmiana adresu łączy się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności i poinformowania o tym fakcie kilku instytucji. Poza obowiązującymi w tym zakresie przepisami warto wziąć pod uwagę to, że niepowiadomienie instytucji takich jak np. bank czy ZUS może spowodować nie tylko problemy z dostarczeniem do nas ważnej korespondencji, ale także – poprzez przesyłanie jej na nieaktualny adres – przekazanie osobom nieuprawnionym wrażliwych danych na nasz temat. Co istotne, w przypadku wielu instytucji zgłoszenia o zmianie adresu możemy dokonać korespondencyjnie lub przez internet.

Obowiązek zameldowania się i brak konieczności wymiany dokumentów

Pomimo, że obowiązek meldunkowy miał zniknąć w Polsce od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe przepisy nadal obowiązują, co oznacza że po zmianie miejsca zamieszkania konieczne jest zameldowanie się pod nowym adresem na pobyt stały lub tymczasowy (powyżej 3 miesięcy). Aby tego dokonać trzeba złożyć wizytę w urzędzie gminy, na terenie której przebywamy lub przesłać wniosek za pomocą internetowej platformy ePUAP. Ułatwieniem jest to, że przy zameldowaniu w nowym miejscu można jednocześnie wymeldować się ze starego adresu, bez konieczności składania kolejnej wizyty w urzędzie. Co ważne, obecnie nie trzeba z powodu zmiany miejsca zamieszkania i zameldowania wymieniać dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy i paszport.

Zmiana miejsca zamieszkania a konieczność powiadomienia Urzędu Skarbowego

Urząd Skarbowy to jedna z ważniejszych instytucji, która powinna znać nasz aktualny adres zamieszkania. W przypadku jeśli po zmianie miejsca zamieszkania dokonujemy także przemeldowania na nowy adres, nie trzeba dokonywać dodatkowych zgłoszeń, bo Urząd Skarbowy będzie miał dostęp do informacji na nasz temat za pośrednictwem bazy danych PESEL. W razie gdy nie dokonujemy zmiany miejsca zameldowania a jedynie przeprowadzamy się, przy czym nowy adres zamieszkania nie pokrywa się z adresem wpisanym do rejestru meldunkowego, trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne na druku ZAP-3. Podobnie jak w przypadku zameldowania, zmianę adresu do korespondencji można zgłosić do organu podatkowego za pośrednictwem internetu.

Jakie instytucje i urzędy trzeba powiadomić po zmianie miejsca zamieszkania?

Poza wymienionymi wyżej urzędami, wobec których jesteśmy prawnie zobowiązani do aktualizacji danych na temat miejsca zamieszkania, w przypadku przeprowadzki warto pamiętać także o wszelkich firmach i instytucjach finansowych, z którymi jesteśmy związani na podstawie różnego rodzaju umów. Poza bankiem i firmą ubezpieczeniową, należy tu wymienić dostawców mediów i usług telekomunikacyjnych. Nie można zapomnieć o tak ważnych instytucjach jak nasz pracodawca, przychodnia lekarska, ZUS, przedszkole czy szkoła dziecka.

Konieczność powiadamiana tak licznych instytucji o naszym aktualnym miejscu pobytu może się wydawać ingerencją w nasze prywatne życie. Nic bardziej mylnego – działania te mają na celu ochronę naszych interesów. Nie warto zwlekać z załatwieniem formalności, bo może to skutkować zagubieniem ważnej korespondencji i dalszymi negatywnymi konsekwencjami finansowymi lub prawnymi.

 

MRO

About admin

Check Also

świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje dla małych mieszkań: pomysły na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni

Dekorowanie małych mieszkań na święta może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można stworzyć uroczą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *