Czym kierować się przy wyborze materaca?

Podczas urządzania sypialni spotykamy się z decyzją odnośnie wyboru materaca. Jest to bez wątpienia bardzo ważna kwestia wyposażenia, z  racji tego, że przeciętny człowiek spędza około 8 godzin na dobę w swoim łóżku. Podczas wypoczynku nasze mięśnie rozluźniają się, a organizm regeneruje. Dobrze dobrany rodzaj materaca nie tylko zapewni nam cichy i spokojny sen, ale zadba także o zdrowie naszego kręgosłupa. Czym kierować się podczas wyboru materaca? Zwróć uwagę na kilka aspektów, których role omawiamy poniżej.

Miękki czy twardy materac – na co zwrócić uwagę i dlaczego jest to ważne?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru materaca jest zdecydowanie, czy wybierzemy materac o miękkiej powierzchni, czy też o twardej. Stereotypowo zazwyczaj usłyszeć można, że idealny materac powinien być jak najtwardszy. Nie jest to jednak prawdą. To, na jaką twardość materaca się zdecydujemy, powinno zależeć przede wszystkim od naszej wagi oraz naszego wzrostu. To właśnie waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i ma ona istotny wpływ na to, jak wygodnie będziemy się czuć na wybranym przez nas materacu. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby materac był co najmniej o 20 cm dłuższy niż wzrost osoby, która będzie na nim spała. Każdy z nas posiada inną budowę ciała, dlatego generalnie przyjmuje się zasadę, że im większa waga ciała, tym twardszy powinien być materac. Z kolei jeżeli mamy do czynienia z osobą o lekkiej wadze, warto wybrać materac o większej miękkości. Ma to znaczenie z racji tego, że nie ma złotego środka i nie jest tak, że tylko twardy bądź miękki materac jest najlepszym rozwiązaniem. Materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa – wtedy jest idealny. Łatwo można zresztą to sprawdzić – przed zakupem materaca połóżmy się na nim, a następnie, leżąc na plecach, wsuńmy otwartą dłoń pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Jeśli dłoń ciężko jest wsunąć – materac jest za miękki, jeżeli między materacem a dłonią pozostaje nam luz, będzie za twardy.

Materac lateksowy, sprężynowy, a może piankowy?

Bardzo ważną kwestią podczas zakupu materaca, jest rodzaj jego wypełnienie. Możemy zdecydować się na materac piankowy, wykonany z pianki termo elastycznej. Ten rodzaj materaca, wchłaniając ciepło naszego ciała, przystosowuje się do jego kształtu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni nam wygodę i komfortowy sen. Materac lateksowy natomiast, będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla alergików, z racji tego, że posiada antybakteryjne oraz antygrzybicze właściwości. Dodatkowo materac taki, zagwarantuje nam wysoki komfort i wygodę podczas snu, jest też bardzo trwały oraz wytrzymały. Naszą ostatnią opcją jest natomiast materac kieszeniowy, który wykonany jest ze sprężyn, połączonych cienkim woreczkiem tkaninowym. Dzięki temu jest bardzo elastyczny i perfekcyjnie dopasowuje się do ciała użytkownika. Zdecydowanie zapewni nam wysoki komfort snu, dzięki wielu punktów podparcia dla sprężyn. Co za tym idzie, jest też bardzo cichy, zapewni nam więc spokojny sen bez skrzypienia, jak to się ma w przypadku materaców bonnelowych. 

EJA

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *