rodzic uczący dziecko jazdy na rowerze
Aby nie wpaść w model autorytarnego wychowania dobrze jest z dzieckiem rozmawiać, poświęcać mu czas i zaakceptować umiejętności, postawy czy wyboru malucha | fot.: stock.adobe.com

Bezpieczny dorosły – co warto wiedzieć o takiej koncepcji rodzica

Koncepcja bezpiecznego dorosłego nie jest jednoznaczna – ma ona bowiem dwa, zupełnie różne od siebie oblicza. Z jednej strony jest to negatywnie postrzegana przez społeczeństwo postawa, którą jednak wielu rodziców przybiera całkiem nieświadomie. Z drugiej zaś bezpieczny rodzic może pomóc swojemu dziecku budować więzi i być dla niego autorytetem.

Bezpieczny, bo dorosły

Bezpieczny rodzic może więc zachowywać się autorytarnie względem swojego dziecka. Poczucie bezpieczeństwa daje mu sam fakt, że jest dorosły i jest rodzicem, zatem dziecko powinno mu się podporządkować. Najczęściej w takiej sytuacji rodzice stosują różnego rodzaju nakazy oraz zakazy, które tworzą swoisty regulamin życia domowego. Taka postawa niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, ponieważ dziecko przestaje z czasem ulegać wpływom rodzica. Czuje się stłamszone i sfrustrowane postawą osoby, która powinna być dla niego oparciem oraz wzorem. Bezpieczny, lecz autorytarny nie cieszy się obecnie uznaniem w społeczeństwie. Odchodzi się bowiem od modelu rodzicielstwa, w którym dominują zakazy, nakazy i autorytarność. 

Autorytet sam w sobie

Druga z koncepcji bezpiecznego rodzica bazuje na byciu sobą. To, że rodzic może czuć się sobą powoduje, że czuje się tym samym bezpiecznie. Co więcej, akceptuje on dziecko, które również jest sobą – nie udaje, nie stara się na siłę zdobyć jego sympatii i uznania. Nie oznacza to jednak bezstresowego wychowania dziecka. W tej koncepcji maluch również musi znać zasady, jakimi ma się kierować w życiu. Nie są one jednak sztywno wyznaczone przez rodzica, a ich zastosowanie w życiu jest dziecku dokładnie wytłumaczone. Rozmowa, spokojne podejście do różnych zachowań wieku dziecięcego i akceptacja dziecka takim, jakim jest, pozwala rodzicowi zbudować głęboką relację z maluchem. W tym przypadku rodzic dostosowuje swoje wymagania do wieku i możliwości dziecka, akceptuje także ewentualne porażki czy niepowodzenia dziecka w drodze do celu. 

Którą koncepcję wybrać?

Każdy świadomy rodzicielstwa z pewnością odpowie, że należy wybrać drugą koncepcję. Tymczasem wiele z nas nieświadomie wpada w ramy tej pierwszej. Często wynika to z braku czasu, który możemy poświęcić dziecku czy niewłaściwej oceny jego możliwości. Autorytarne zachowanie rodzica może również wynikać z faktu, iż chcemy być słuchani i mamy przekonanie o tym, że to właśnie my postępujemy najlepiej. W końcu każdy rodzic wie, co jest potrzebne jego dziecku. I choć jest to prawda, to ocena potrzeb i możliwości dziecka powinna wynikać z analizy jego zachowania, a nie przekonania rodzica. Aby nie wpaść w model autorytarnego wychowania dobrze jest z dzieckiem rozmawiać, poświęcać mu czas i zaakceptować umiejętności, postawy czy wyboru malucha.

Bezpieczny rodzic może czuć się dobrze zarówno będąc sobą, jak i stawiając się w roli surowego nauczyciela, a nie partnera dziecka. Pamiętajmy, że rodzicielstwo samo w sobie jest bardzo trudne i warto pracować nad swoimi postawami bez względu na to, czy jesteśmy rodzicami malucha, czy też starszaka. 

DTK

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *