spokojny sen dziecka
W przypadku dzieci bardzo istotne jest to, aby dostosować ich pokój do nocnego wypoczynku. Najlepiej jest wieczorem ograniczyć nadmiar bodźców | fot.: adobe.stock.com

Jak zadbać o zdrowy, spokojny sen dzieci?

Każdy chce zapewnić swoim dzieciom wszystko to, co najlepsze. Staramy się, aby dobrze się rozwijały i zaspokajamy ich potrzeby. Może nie myślimy o tym na co dzień, ale chcemy również zadbać o ich spokojny sen, który jest sprzymierzeńcem optymalnego rozwoju dzieci. Nie może go zastąpić żadna inna regeneracja.

Po pierwsze łóżeczko

Część rodziców zastanawia się, jak mogą przyczynić się do tego, aby dziecko szybko zasypiało, a jego sen był spokojny. Duże znaczenie odgrywa to, jakie mamy wieczorne zwyczaje. Kiedy dziecko jest małe, na ogół chcemy zapewnić mu bezpieczeństwo i być może śpimy z nim w łóżku lub nasze łóżko ustawione jest blisko jego, aby na każdy jego płacz natychmiast reagować. Im większy staje się maluch, tym bardziej potrzebny staje się dystans między nami. Uczymy je samodzielności i zachęcamy do tego, aby zasypiało samodzielnie w łóżeczku. Nie warto się zniechęcać jeśli dziecko stawia opór i próbuje ustalać własne reguły. Nasza cierpliwość i konsekwencja z pewnością przyniosą rezultaty.

Materac i oddychająca pościel

Bardzo istotne jest to, jaki materac oraz pościel wybierzemy. Dużą popularnością cieszą się materace z wkładem kokosowym, który zapewnia optymalną twardość. Jest naturalny i odporny na gromadzenie grzybów czy drobnoustrojów. Niemałe znaczenie odgrywa również pokrowiec, którego struktura powinna zapewniać cyrkulację powietrza. Ciało dziecka ma bezpośredni kontakt z pościelą. Dlatego bardzo istotne jest to, aby była ona wykonana z naturalnych tkanin wysokiej jakości. Największą popularnością cieszy się bawełna, ponieważ jest stosunkowo tania i zapewnia skórze oddychanie. Jako dorośli również często wybieramy bawełnianą pościel, ponieważ dobrze ona wygląda i nawet po wielu praniach zachowuje nienaganny wygląd. Jest miękka i czujemy się w niej świeżo przez całą noc. Nawet osoby, które intensywnie się pocą nie będą się z tego powodu przebudzać, ponieważ bawełna dobrze absorbuje wilgoć.

Spokojna aktywność i czytanie

W przypadku dzieci bardzo istotne jest to, aby dostosować ich pokój do nocnego wypoczynku. Najlepiej jest wieczorem ograniczyć nadmiar bodźców. Popołudniowe zabawy mogą być spokojniejsze. Oczywiście niektóre wieczory mogą być spontaniczne i pełne frajdy, jednak kiedy kładziemy dziecko spać, chcemy, aby mogło odpocząć pod każdym względem. Dobrze jest wywietrzyć jego sypialnię, bowiem świeże powietrze dotlenia mózg i pomaga szybciej zasnąć. Dobrym pomysłem jest również wieczorne czytanie lub opowiadanie bajek, które dzieci zazwyczaj uwielbiają. Rozwija to ich wyobraźnię i poszerza zasób słownictwa. Bardzo istotne jest to, aby ograniczyć zewnętrzne bodźce i hałasy. Czasem nauka zasypiania jest sporym kłopotem dla nas i dla naszych dzieci, ponieważ chciałyby się one wciąż bawić i mimo zmęczenia dokazują i chcą być aktywne. Rodziców może wtedy ogarniać frustracja, ponieważ też chcieliby wypocząć. Warto się jednak nie poddawać i ustalić regularne pory snu. Nasza bezkompromisowość pokaże dziecku, że nie zmieni ono naszej decyzji.

AWO

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *