Orzechy jako przekąska
Większość orzechów stanowi doskonałe źródło magnezu, wapnia i fosforu, dlatego ich spożywanie poleca się w stanach nasilonego stresu, a także intensywnego wysiłku umysłowego | fot.: Fotolia

Orzechy – kiedy na nie uważać, a kiedy warto po nie sięgnąć?

Stanowią symbol szczęścia, mądrości i płodności, a w starożytnej Grecji i Rzymie obrzucano nimi nowożeńców. Mowa o orzechach, które od wielu lat nie cieszą się zbyt dobrą sławą, gdyż uchodzą za zbyt kaloryczne. Tymczasem, jak się okazuje, unikamy ich zupełnie niepotrzebnie, ponieważ w ich składzie znajduje się wiele cennych dla organizmu składników odżywczych. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po orzechy, a także kto powinien ich unikać.

W jaki sposób orzechy wpływają na zdrowie?

Przede wszystkim orzechy zawierają w swoim składzie witaminy, minerały, antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi oraz redukować stany zapalne w organizmie. Udowodniono również, że zjedzenie garści orzeszków dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób układu krążenia, w tym między innymi takich jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze, czy miażdżyca. To jeszcze nie koniec. Zdaniem badaczy orzechy metabolizują ważne dla mózgu tłuszcze, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomagając utrzymać komórki nerwowe w należytym zdrowiu przez długi czas.

Kiedy warto sięgnąć po orzechy?

Większość orzechów stanowi doskonałe źródło magnezu, wapnia i fosforu, dlatego ich spożywanie poleca się w stanach nasilonego stresu, a także intensywnego wysiłku umysłowego. Orzechy włoskie, brazylijskie, czy laskowe mogą stanowić świetną propozycję dla osób mających wysoki wydatek energetyczny, a więc dla młodzieży w okresie wzrostu, sportowców oraz wszystkich tych, którzy na co dzień prowadzą aktywny tryb życia. Produkty te można spożywać zarówno w formie naturalnej, jak i przetworzonej, a więc suszone, solone, czy karmelizowane. Co więcej, można je też dodawać do potraw – świetnie komponują się, chociażby z płatkami śniadaniowymi, pieczywem oraz rozmaitymi ciastami i deserami.

Kto powinien uważać na orzechy?

Ze spożywania dużych ilości orzechów powinny zrezygnować przede wszystkim osoby przebywające na diecie odchudzającej, ponieważ zawierają one sporą liczbę tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, że są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które zjadane w odpowiednich porcjach mają korzystny wpływ na pracę wielu organów wewnętrznych. Orzechów nie należy również podsuwać osobom, które mają na nie alergię. Niestety należą one do produktów o dość silnych właściwościach alergizujących, dlatego też odradza się ich podawanie dzieciom poniżej trzeciego roku życia.

Orzechy ziemne, włoskie, czy nerkowca mogą bez wątpienia stanowić zdrowy i pełnowartościowy dodatek do diety. Produkty te oferują wiele korzyści zdrowotnych, począwszy od ograniczenia apetytu, poprzez obniżenie poziomu cholesterolu, aż po zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Chociaż cechują się wysoką wartością energetyczną, przez co wiele osób rezygnuje z ich spożycia, zjedzenie garści orzechów dziennie na pewno nie wyrządzi nam szkody, a wręcz przeciwnie, przyniesie same dobrodziejstwa.

JKĄ

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *