Agnieszka Osiecka
Życiorys Agnieszki Osieckiej, kobiety głodnej życia, nieprzeciętnej, targanej namiętnościami, to wymarzony materiał na serial dla każdego scenarzysty | fot.: By Photographer Marek Holzman - scanned from Ty i Ja monthly, Warsaw, March 1965, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6525153

Agnieszka Osiecka – ikona polskiej kultury

„Osiecka” to produkcja roku Telewizji Polskiej. Ten trzynastoodcinkowy serial ukazuje fenomen twórczości i osobowości najwybitniejszej poetki polskiej piosenki. Sprawdzała się zarówno w różnych gatunkach literackich, jak i w wszelakich formach twórczości artystycznej. Już za życia stała się legendą.

Agnieszka Osiecka – ikona polskiej kultury

Agnieszka Osiecka była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Znana nie tylko jako autorka tekstów piosenek, ale także dziennikarka, pisarka, felietonistka, autorka widowisk teatralnych i słuchowisk radiowych. Utalentowana artystka, nietuzinkowa i wszechstronna, tragiczna i wielobarwna, intrygująca. Nie potrafiła się odnaleźć w codziennym życiu, nieustannie szukała własnej drogi, lubiła mężczyzn z literackiego świata, flirtowała, romansowała, nie potrafiła się zaangażować na dłużej, nie pragnęła stabilizacji. Nie poradziła sobie także z macierzyństwem, porzuciła córkę i męża, wybrała życie artystyczne. Od wszystkich problemów uciekała w alkohol. Kluby, imprezy, śmietanki towarzyskie. Alkohol wpisał się niejako w styl życia Osieckiej, lubiła być duszą towarzystwa. Sama mówiła – Groza niepicia przeraża mnie tak samo, jak groza picia. Nie uważała alkoholizmu za problem.

Nieustannie podróżowała, chętnie wydawała pieniądze, nie gromadziła niczego i nie przywiązywała się do miejsc ani rzeczy. Nie potrafiła zbudować żadnej trwałej relacji uczuciowej, aczkolwiek była dla innych dobrą koleżanką – zawsze wysłuchała, pomogła i doradziła. Odnalazła szczęście i swoje miejsce już jako chora na raka, w Teatrze Atelier w Sopocie, przy Andre Ochodlo, przy którym poczuła wewnętrzny spokój, przyjaźń, miłość, pasję, namiętność i fascynację. Teatrowi Atelier nadała swoje imię i do ostatnich dni chętnie w nim działała, przekazując pieniądze na produkcję własnych spektakli, przynosząc rekwizyty. Tam właśnie powstały jej ostatnie dzieła, uznane przez krytyków za fenomen Osieckiej.

Scenariusz „Osieckiej”

Życiorys Agnieszki Osieckiej, kobiety głodnej życia, nieprzeciętnej, targanej namiętnościami, to wymarzony materiał na serial dla każdego scenarzysty. Jest w nim skomplikowane życie rodzinne, są romanse i są zdrady. Jest tam poezja, film i teatr. Kolejne odcinki pokazują też kawał polskiej historii, życie społeczne i kulturowe. Scenarzyści w sposób jasny, czytelny, nietuzinkowy i niebanalny rozpisali kolejne sceny i dialogi. Wplecione cytaty ze znanych tekstów piosenek nadają całości charakter wiarygodności i melancholii. Fragmenty znane z biografii poetki i jej dzienników przybliżają jeszcze bardziej jej przeżycia. Każda scena wnosi coś istotnego do portretu Agnieszki Osieckiej.

Dlaczego nowy serial telewizyjny cieszy się rosnącą popularnością?

Nowy serial telewizyjny cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ ludzie kochają takie tragiczne, nieco skandaliczne wręcz historie. Życie Osieckiej to idealny materiał na scenariusz telewizyjny. Fascynująca produkcja, bardzo emocjonalna, wciągająca od początku do końca, którą ogląda się na tak zwanym jednym oddechu.

KKO

About admin

Check Also

house of the dragon

House of the Dragon – wracamy do Westeros

Od zakończenia serialu Gra o Tron minęło już 3 lata, choć zdania na temat jego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *