Kękę, Otsochodzi i inni – najciekawsi polscy raperzy

Rap w Polsce zaistniał w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i od razu było to mocne uderzenie. Późniejszy poseł Liroy-Marzec w historii rapu zapisał się, oprócz fenomenu jego prekursorstwa, także rekordem sprzedanych płyt. Krążek „Alboom” sprzedany został przecież w setkach tysięcy egzemplarzy. Dzisiejsze sukcesy raperskie nie odbiegają zresztą od tego poziomu sprzedażowego i na przykład O.S.T.R od tygodni zajmuje pierwsze miejsce na OLiSie, a płyta „Życie po śmierci” jest potrójną platynową.

Rap satyryczny

Popularność polskiego rapu sięgnęła zenitu YuoTube’owego, kiedy w roku 2014 „raperzy” Popek i Matheo nagrali przeróbkę hitu Michaela Jacksona „Dirty Diana” i przekroczyli liczbę 36 milionów wyświetleń. Na fali tego, nieco satyrycznego nurtu, lansowali się następnie kolejni raperzy. Kilka miesięcy później pierwszy album Popka, Borixona i Roberta M. sprzedał się w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy i uzyskał status Diamentowej Płyty.

KęKę – raper z Radomia

Kękę, czyli Piotr Dominik Siara, rocznik 1983, pochodzi z Radomia. Radomskie zagłębie raperskie zauważyło go już w 2001 roku, kiedy debiutował. Z wytwórnią Prosto raper związał się w 2013 roku. Płyta „Prosto” z 2013 roku uzyskała status platynowej, a „Nowe rzeczy” z 2015 było podwójną platyną. W 2016 roku Kękę założył własną wytwórnię i obecnie sam wydaje płyty, które kolejno uzyskują miana platynowych, ostatnio jest to seria płytowa „Trzecie Rzeczy”. Płyta z 2018 roku pod tytułem „To Tu” wydane przez wytwórnię, której właścicielem jest sam Kękę, czyli Takie Rzeczy Label już zdążyła zyskać status platynowej. Kękę jest szanowany w środowisku raperskim za swoją działalność charytatywną, z którą się nie obnosi, jak twierdzą radomianie i sympatycy jego twórczości.

Otsochodzi – warszawski slamer

Otsochodzi pochodzi z Warszawy i należy do najmłodszej generacji raperów, bo urodził się w roku 1996. Znany również pod pseudonimem Młody Janek pisze poezje i teksty piosenek. Miłosz Stępień, bo o nim mowa, w roku 2015 wydał swój debiutancki mini album i wówczas wkroczył na scenę raperską. Od 2016 roku pracuje dla wytwórni Asfalt Records, a w 2017 roku ujrzała światło dzienne jego płyta „Nowy kolor”. Raperzy cenią go za trafną ripostę w tekstach i ogólnie: ciekawie zapowiadający się repertuar.

Kto jeszcze aspiruje do raperskiego panteonu?

Na raperskich scenach w Polsce znani są jeszcze i popularni w ostatnim czasie między innymi: Fisz z płytą „Na wylot”, Łona i Webber z płytą „Cztery i pół”, wspomniany wcześniej O.S.T.R. i jego „ja tu tylko sprzątam” oraz Pezet i „Muzyka poważna”. Ciągle należą także do raperskiej czołówki Popek z płytą „Królowa życia” i Quebonafide z „Eklektyką”. Sokół w duecie z Marysią Starostą lansują także z powodzeniem płytę „Czarna biała magia”, a Taco Hamingway „Trójkąt warszawski”. Stary dobry Tede powrócił natomiast z płytą „Nastukafszy…” (jej alternatywny tytuł to „Warszawski deszcz”). Zwolennicy rapu bez ozdobników doceniają także Ten Typ Mes i płytę „Trzeba było zostać dresiarzem”. Polski rap ma się dobrze, a niekiedy wręcz znakomicie.

AKA

About admin

Check Also

Kurt Cobain okulary

Kurt Cobain. Artysta, który odszedł zbyt szybko

Kurt Cobain to jedna z najsmutniejszych, kultowych postaci wszech czasów. a urodził się jako niepozorne …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *