Kurt Cobain okulary
Na początku Nirvana nie była przychylnie oceniana. Nie trwało to jednak długo. W 1991 roku, po wydaniu płyty Neverming, wszystko uległo diametralnej zmianie | fot.: stock.adobe.com

Kurt Cobain. Artysta, który odszedł zbyt szybko

Kurt Cobain to jedna z najsmutniejszych, kultowych postaci wszech czasów. a urodził się jako niepozorne dziecko w niepozornej rodzinie, można by rzec jednej z tysięcy innych.

Dzieciństwo

Rodzice nie mieli nic wspólnego z muzykowaniem, jednak dalsza rodzina się tym parała, ciotka grywała na gitarze, wujek był członkiem zespołu The Beachcomber, jakiś przodek Kurta był nawet tenorem. Tak więc miłość do muzyki nie wzięła się znikąd. W wieku czterech lat Kurt Cobain rozpoczął swoją przygodę z muzyką, pobierając naukę gry na pianinie. Był radosnym i kochanym dzieckiem. Niestety problemem był ojciec, który lekceważył syna. Po rozwodzie rodziców, Kurt zmienił się diametralnie. wychowywały go dwie rodziny, a w tym partner matki – sadysta. To odbiło piętno na życiu Kurta Cobaina. Jego bunt i lekceważenie świata spowodowały, że matka oddała go na wychowanie ojcu, a ten pozbył się problemu i w ostatecznym rozrachunku pozbył się go również  z domu. Odrzucony przez rodzinę, prześladowany w szkole. To prawdopodobnie bardzo wpłynęło na jego niebywałą, niepowtarzalną  twórczość. Był przeciwnikiem rasizmu, popierał grupy wykluczone, dyskryminowane. Poprzez bycie niechcianym, zaczął uciekać w inny świat, pozornie lepszy. Towarzyszyła mu w tym marihuana,a powoli i inne narkotyki. Myśli samobójcze pojawiły się już w szkole podstawowej.

Lata młodzieńcze, kariera i sława

Swoja prawdziwą przygodę z muzyką zaczął od punk – rock. Założył zespół Fecal Mattel, który już po roku został rozwiązany, żeby za chwilę powstała nowa kapela – Nirvana. Kurt Cobain zakochany w Tracy, prześladowany notorycznymi bólami brzucha, zaczął z powrotem miewać myśli samobójcze. Tak też zaczął zażywać heroinę, a zaczęło się to w 1987 roku. Na początku Nirvana nie była przychylnie oceniana. Nie trwało to jednak długo. W 1991 roku, po wydaniu płyty Neverming, wszystko uległo diametralnej zmianie. Zespół zyskał niesamowitą popularność i mnóstwo fanów. Jednak sława, wywiady, ciągły kontakt z fanami dał się we znaki Kurtowi. Powoli wraz nową miłością, a potem żoną, Courtney Love zagłębiali się w uzależnienie od heroiny, a to niestety zwiastowało smutny koniec. Mimo uzależnienia rodziców, córka była zdrowa. Nie było to jednak motorem napędowym do życia dla Kurta Cobaina. Coraz bardziej zagłębiał się w nałóg. Choć próbował odwyku, niestety, nie wytrzymał, uciekł. To już były ostatnie dni jego życia. Niebawem popełnił samobójstwo, przyjmując śmiertelna dawkę narkotyków. Dlaczego chciał wciąż odchodzić? Częściowo to nieudane dzieciństwo, odrzucenie, samotność wśród tłumu, a także prawdopodobnie przewlekła depresja. Kurt Cobain był bardzo utalentowanym, niezależnym i bardzo wrażliwym muzykiem, lecz ból egzystencjalny nie pozwalał mu żyć spokojnie.

Geniusz Kurta Cobaina

W zespole Nirvana pełnił rolę wokalisty, gitarzysty oraz autora tekstów. Był prekursorem rodzaju muzyki rockowej grunde, a charakterystyczne brzmienie gitary znacznie wyróżnia go do dzisiaj wśród innych wokalistów. Kurt Cobain był wspaniałym, wyjątkowym artystą. Szaleństwo, dzikość, szczerość, a także mnogość trudnych doświadczeń pozwoliły artyście na stworzenie niepowtarzalnej muzyki, która nigdy nie będzie skopiowana, która zawsze będzie oryginalna, a fani Kurta nieskończenie będą mieli artystę w swoich sercach.

MNO

About admin

Check Also

sukulenty kompozycje

Sukulenty w domu – jak pielęgnować i aranżować

Sukulenty cieszą się popularnością jako dekoracyjne rośliny domowe dzięki swojej różnorodności form, kolorów i łatwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *