Michael Jackson – koniec pewnej legendy?

Michael Jackson w 1988 | fot.: Zoran Veselinovic [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Nie przypadkiem tytuł artykułu jest sformułowany jako pytanie, bo czy rzeczywiście możemy mówić o upadku legendy Michaela Jacksona? Informacje, które zostały podane do publicznej wiadomości w filmie wyprodukowanym przez HBO z pewnością rzucają olbrzymi cień na jego osobę, choć też wiele osób zarzuca tej produkcji stronniczość i jednostronność.

Artysta

Michael Jackson jest nam przede wszystkim znany jako artysta, gwiazda – albo jak określa wiele osób: król – muzyki pop. To bez wątpienia prawda. Dokonania artystyczne tego artysty są rzeczywiście niezwykłe i imponujące. Pod tym względem ocenę tej postaci wystawiły miliony fanów, którzy kupowali jego płyty, chodzili na koncerty. Ta weryfikacja wartości i popularności jest z pewnością prawdziwa. Nic jej już nie zmieni.

Jeśli dzisiaj spojrzymy na produkcje Michaela Jacksona nie można im odmówić profesjonalizmu, a nawet perfekcjonizmu. Amerykański gwiazdor bez wątpienia posiadał wrodzony talent, ale także z ogromnym zaangażowaniem traktował swoją profesję i swoje umiejętności stale rozwijał i doskonalił. Pracował intensywnie. To swego rodzaju bezkompromisowe podejście do siebie jako artysty sprawiło, że Michael Jackson współpracował z największymi postaciami muzyki i filmu.

Świadectwem życia króla popu jest także bardzo duża ilość akcji charytatywnych, w które się angażował. Wysokość funduszy zebranych podczas tych kampanii to wymierna pomoc, którą znalazło wielu potrzebujących.

Człowiek

Ten obszar życia Michaela Jacksona w gruncie rzeczy znamy bardzo słabo. Podczas jego życia do wiadomości publicznej trafiały właściwie tylko takie informacje, które miały na celu podtrzymanie legendy króla popu. W rzeczywistości jednak w natłoku tych informacji często zapomina się, że gdzieś w głębi duszy, każdy artysta – niezależnie od jego popularności – jest tylko człowiekiem. Ze wszystkimi jego słabościami, problemami, chorobami, depresjami.

Wiele osób z artystycznego świata było przyjaciółmi Jacksona, a przynajmniej tak wynika z jego i ich słów. Czy była to jednak przyjaźń na takim poziomie, który sprawia, że możesz na kogoś liczyć w każdej chwili? Obserwując tę tragiczną w ogólnym wymiarze postać można sądzić, że jednym z jego głównych problemów była straszna samotność. Obrazki z filmu pokazującego jego na pozór beztroskie życie w Neverland Ranch zdają się to tylko potwierdzać. Posiadłość króla popu jest jak królestwo, w którym żyje samotny król, który nie ma ani kim rządzić ani dla kogo żyć.

Z drugiej strony szaleństwo popularności Michaela Jacksona sprawiało, że był rzeczywiście traktowany jak król. Być może w którymś momencie sam uwierzył w to, że kimś takim jest.

Legenda

Doniesienia o molestowaniu seksualnym dzieci przez Michaela Jacksona pojawiły się już za jego życia. Ostatnie publikacje HBO to kolejna odsłona tego wątku życia artysty. Czy są wiarygodne? Będąc z boku, opierając się tylko na medialnych doniesieniach, chyba należy zachować wstrzemięźliwość w swoich ocenach. Z jednej strony znamy wyniki śledztwa FBI, z drugiej – historię oskarżeń i wielkie ugody finansowe podejmowane w celu uniknięcia procesów sądowych. Zarzuty pedofilskie wobec boga muzyki pop wypływają raz na jakiś czas i nawet najbardziej wierny fan zada sobie pytanie, czy aby nie ma w nich ziarna prawdy. Nawet uwzględniając „wieczne dziecko” w samym Jacko – czyli linię obrony wskazującą na fakt, że sam Michael zatrzymał się w rozwoju emocjonalnym w wieku 8 lat i seksualność go nie dotyczy.  Gdyby najnowsze ujawnione przez HBO zarzuty okazały się prawdziwe, co prawda upadnie mit Michaela Jacksona – człowieka, ale pozostanie legenda Michaela Jacksona – króla popu. Pytanie tylko, czy w świetle najnowszych doniesień muzykę tę możemy odbierać bez moralnego dyskomfortu. Czy możemy oddzielać człowieka od jego twórczości? To decyzja, którą musi podjąć każdy z nas. Nie tylko w przypadku Jacksona.

TBA

About admin

Check Also

sukulenty kompozycje

Sukulenty w domu – jak pielęgnować i aranżować

Sukulenty cieszą się popularnością jako dekoracyjne rośliny domowe dzięki swojej różnorodności form, kolorów i łatwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *