własny ogródek
Urządzanie małego ogrodu zaczynamy od znalezienia najlepszego miejsca. Powinno być dobrze nasłonecznione, aby rośliny i warzywa wzrastały w obecności światła, działającego jak najbardziej pozytywnie dla ogrodowych plonów | fot.: | Fotolia
Home / Styl życia / Ogród / Od czego zacząć urządzanie małego ogrodu?

Od czego zacząć urządzanie małego ogrodu?

Mały, bezpretensjonalny ogród jest marzeniem każdej gospodyni domowej. Aby go zorganizować od podstaw, wcale niepotrzebny jest bezkres gruntu, wystarczy mały kawałek ziemi o wymiarach kilkunastu metrów kwadratowych. Urządzanie małego ogrodu zaczynamy od znalezienia najlepszego miejsca. Powinno być dobrze nasłonecznione, aby rośliny i warzywa wzrastały w obecności światła, działającego jak najbardziej pozytywnie dla ogrodowych plonów. Większość gospodyń decyduje się aranżować domowe ogródki tuż pod swoimi oknami, aby mieć blisko z kuchni, co jest zrozumiałe. Z drugiej strony, spacer do ogrodu położonego na drugim końcu ogródka to zawsze coś dobrego dla podtrzymania kondycji.

Dobra gleba to podstawa

Trzeba zadbać o dobre podłoże dla roślin oraz warzyw. Jeśli ziemia w miejscu aranżacji ogrodu będzie zbyt gliniasta, konieczne będzie zdobycie naturalnego nawozu. Pomóc może zaprzyjaźniony gospodarz, udostępniający naturalny nawóz. Dzięki temu urzyźnimy glebę w naszym ogrodzie i sprawimy, że wszelkie rośliny będą się łatwo przyjmowały. Do kwiatów konieczny będzie zakup torfu. Dziś torf ogrodowy kupić można w sklepach ogrodniczych w workach o różnej masie. Torf obecnie jest bardzo tani, więc nie przepłacimy. Jeśli chodzi o aranżację małego ogródka warzywnego, sprawdzają się wąskie grządki, na których zasiać można marchewkę, pietruszkę, koper, cebulę ze szczypiorkiem, rzodkiewkę oraz inne ważne dla naszej kuchni warzywa. Między jedną a drugą grządką z warzywami czy też z kwiatami powinna zostać wydeptana wąska ścieżka, aby łatwo było zbierać ogrodowe plony.

Kwiaty i warzywa w małym ogrodzie

Grządki kwiatowe nie muszą mieć tego samego kształtu, co warzywne. W ogródkach kwiatowych chodzi bardziej o aspekt ozdobny w pełni sezonu, choć praktyczny także nie jest bez znaczenia. Grządki kwiatowe mogą więc być bardziej klombami, na których mienić się będzie od wszelkich kolorów słońca i lata. Na grządkach w ogrodzie kwiatowym znaleźć się mogą bratki, surfinie, krokusy, róże, tulipany i wiele innych, rzadkich odmian kwiatów. Sadzonki sprowadzić można z wielu ogrodniczych sklepów internetowych. Bardzo ważnym elementem w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie jest kompostownik. To nic innego, jak dół w ziemi, do którego wrzuca się wszelkie naturalne odpady roślinne, poddawane później rozkładowi. Z takich pozostałości powstanie właśnie najlepszy nawóz, który będzie można wykorzystywać do rozprowadzania na ogrodowych grządkach. Ma silne wartości odżywcze i pozytywnie wpływa na wzrost roślin.

Własny ogród można zorganizować bardzo szybko

Na pewno łatwiej nam pójdzie, gdy do pracy przy urządzaniu ogródka zaangażujemy jeszcze kogoś z rodziny bądź znajomych. Przy dodatkowej pomocy cudzych rąk miejsce na ogródek można zaaranżować już jednego dnia w ciągu kilku godzin. Podstawą jest dysponowanie właściwą ziemią, a także posiadanie wszelkich narzędzi ogrodniczych, typu taczka, łopata, grabie, konewka. Piękny ogród przy domu stanie się prawdziwą dumą każdej gospodyni, a podwórko wreszcie nabierze kolorów!

AMO

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *