własny ogródek
Urządzanie małego ogrodu zaczynamy od znalezienia najlepszego miejsca. Powinno być dobrze nasłonecznione, aby rośliny i warzywa wzrastały w obecności światła, działającego jak najbardziej pozytywnie dla ogrodowych plonów | fot.: | Fotolia

Od czego zacząć urządzanie małego ogrodu?

Mały, bezpretensjonalny ogród jest marzeniem każdej gospodyni domowej. Aby go zorganizować od podstaw, wcale niepotrzebny jest bezkres gruntu, wystarczy mały kawałek ziemi o wymiarach kilkunastu metrów kwadratowych. Urządzanie małego ogrodu zaczynamy od znalezienia najlepszego miejsca. Powinno być dobrze nasłonecznione, aby rośliny i warzywa wzrastały w obecności światła, działającego jak najbardziej pozytywnie dla ogrodowych plonów. Większość gospodyń decyduje się aranżować domowe ogródki tuż pod swoimi oknami, aby mieć blisko z kuchni, co jest zrozumiałe. Z drugiej strony, spacer do ogrodu położonego na drugim końcu ogródka to zawsze coś dobrego dla podtrzymania kondycji.

Dobra gleba to podstawa

Trzeba zadbać o dobre podłoże dla roślin oraz warzyw. Jeśli ziemia w miejscu aranżacji ogrodu będzie zbyt gliniasta, konieczne będzie zdobycie naturalnego nawozu. Pomóc może zaprzyjaźniony gospodarz, udostępniający naturalny nawóz. Dzięki temu urzyźnimy glebę w naszym ogrodzie i sprawimy, że wszelkie rośliny będą się łatwo przyjmowały. Do kwiatów konieczny będzie zakup torfu. Dziś torf ogrodowy kupić można w sklepach ogrodniczych w workach o różnej masie. Torf obecnie jest bardzo tani, więc nie przepłacimy. Jeśli chodzi o aranżację małego ogródka warzywnego, sprawdzają się wąskie grządki, na których zasiać można marchewkę, pietruszkę, koper, cebulę ze szczypiorkiem, rzodkiewkę oraz inne ważne dla naszej kuchni warzywa. Między jedną a drugą grządką z warzywami czy też z kwiatami powinna zostać wydeptana wąska ścieżka, aby łatwo było zbierać ogrodowe plony.

Kwiaty i warzywa w małym ogrodzie

Grządki kwiatowe nie muszą mieć tego samego kształtu, co warzywne. W ogródkach kwiatowych chodzi bardziej o aspekt ozdobny w pełni sezonu, choć praktyczny także nie jest bez znaczenia. Grządki kwiatowe mogą więc być bardziej klombami, na których mienić się będzie od wszelkich kolorów słońca i lata. Na grządkach w ogrodzie kwiatowym znaleźć się mogą bratki, surfinie, krokusy, róże, tulipany i wiele innych, rzadkich odmian kwiatów. Sadzonki sprowadzić można z wielu ogrodniczych sklepów internetowych. Bardzo ważnym elementem w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie jest kompostownik. To nic innego, jak dół w ziemi, do którego wrzuca się wszelkie naturalne odpady roślinne, poddawane później rozkładowi. Z takich pozostałości powstanie właśnie najlepszy nawóz, który będzie można wykorzystywać do rozprowadzania na ogrodowych grządkach. Ma silne wartości odżywcze i pozytywnie wpływa na wzrost roślin.

Własny ogród można zorganizować bardzo szybko

Na pewno łatwiej nam pójdzie, gdy do pracy przy urządzaniu ogródka zaangażujemy jeszcze kogoś z rodziny bądź znajomych. Przy dodatkowej pomocy cudzych rąk miejsce na ogródek można zaaranżować już jednego dnia w ciągu kilku godzin. Podstawą jest dysponowanie właściwą ziemią, a także posiadanie wszelkich narzędzi ogrodniczych, typu taczka, łopata, grabie, konewka. Piękny ogród przy domu stanie się prawdziwą dumą każdej gospodyni, a podwórko wreszcie nabierze kolorów!

AMO

About admin

Check Also

ogród wodny

Tworzenie ogrodu wodnego

Jednym z najbardziej relaksujących elementów ogrodu jest staw, który jest domem dla różnorodnych roślin i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *