Ważnymi cechami występującymi u człowieka są: chęć komunikacji ze społeczeństwem oraz opisywanie otaczającego nas świata. Jak wiadomo, istnieje sporo metod komunikacji, ponieważ na przestrzeni lat ludzie próbowali na każdy możliwy sposób, przekazywać informacje kolejnym pokoleniom. Komiks zdecydowanie jest jedną z form komunikacji międzyludzkiej. Wprawdzie w ciągu wielu lat zmieniła się plastyczna ekspresja dzieł komiksowych, jednak pragnienie odzwierciedlania oraz upamiętnienia świata pozostało nienaruszone.
Czym jest komiks?
Komiks to sekwencyjna historia tworzona za pomocą obrazów, często występująca z dodatkiem tekstu. Nazwa komiks (ang. comics) pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: comic (humorystyczne cechy treści) oraz strip (paskowy układ kadrów komiksu). Komiks jest wyjątkowym rodzajem sztuki ze względu na swój starodawny, artystyczny charakter przekazywania fabuły przy użyciu obrazów. W komiksach tak samo, jak w innych obszarach kulturalnych możemy wyróżnić charakterystyczne rodzaje:
- krótkie formy komiksowe – niegdyś publikowane w gazetach, natomiast teraz często goszczą w sieci, np. popularne paski,
- komiksy cykliczne – połączone ze sobą treścią albumy, ukazujące historię głównego bohatera, bądź nawet kilku bohaterów, np. serie o superbohaterach,
- powieść graficzna – forma, która swoją kompozycją przypomina tradycyjną książkę, dzięki stworzeniu logicznej całości (początek, narracja układająca historię, zakończenie).
Rozwój komiksu
Początki powstawania komiksu możemy zauważyć u zarania dziejów człowieka. Wtedy, gdy pismo nie było tak powszechne, ludzie mimo wszystko pragnęli wyrażać swoje uczucia i emocje oraz przekazywać historie swojego istnienia za pomocą charakterystycznych malunków na ścianie. Wraz z ewolucją człowieka rozwijały się możliwości przekazywania informacji. Z czasem rysunkom zaczęły towarzyszyć symbole. Tutaj dobrym przykładem są egipskie hieroglify. Nauka dowodzi, że to właśnie opowiadania przedstawiane w formie rysunków, stworzyły podwaliny dla zapisu alfabetycznego, którym posługujemy się do dziś. Rozwój formy komunikacji, jaką jest komiks, nastąpił w XIX wieku wraz z rozwojem prasy. Podczas druku codziennych prasowych egzemplarzy zaczęto publikować krótkie opowiadania przedstawione za pomocą obrazków, zazwyczaj o charakterze komediowym. W XX wieku uznano pierwszy komiks w formie paska. Tzw. paski składają się z kilku typowych cech: krótka budowa stworzona z kilku obrazków z dymkami wypełnionymi treścią, przedstawionych właśnie w formie paska. W tym okresie komiksy szybko uzyskały popularność i sławę na rynku. W kolejnych latach zaczęły powstawać nowe publikacje komiksowe w formie zeszytów. Początkowe nakłady komików były drukowane tylko i wyłącznie w czarno-białej barwie. W latach 70 XX wieku do sprzedaży dopuszczono kolorowe komiksy.
Ciekawe dzieła komiksowe
The Yellow Kid to pierwsza uznana seria komiksów. W obecnych czasach często polecane i wybierane przez czytelników są m.in.:
- Szninkiel,
- Thorgal,
- X’Men,
- Kajko i Kokosz,
- Tytus, Romek i A’Tomek,
- Strażnicy,
- Feralny major,
- Asteriks,
- Maus: Opowieść ocalałego,
- Sandman: Uniwersum,
- Przygody TinTIna,
- Spiderman,
- Garfield,
- Kaczor Donald,
- Kapitan Żbik,
- i wiele innych.
Podsumowanie
Pomimo że od początku ludzkości formy przekazu zostały poddane modyfikacji, to forma, jaką jest komiks, zakorzeniła się aż do obecnych czasów. W czasach internetu i mocno rozwiniętych innych form komunikacji, komiksy nieco straciły na uwadze. Jednakże na pewno nie straciły swoich oddanych fanów. W księgarniach i w internecie znajduje się wiele interesujących pozycji komiksowych z dawnych lat oraz jak najbardziej z tych teraźniejszych.
Czytaj także:
AGÓ