Olga Tokarczuk w 2018 roku
Olga Tokarczuk w 2018 roku | fot.: By Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73) - Olga Tokarczuk ..., CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76547721

Nowa powieść Olgi Tokarczuk

Olgi Tokarczuk nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi literatury. Nazwisko polskiej noblistki powinni zresztą kojarzyć nawet ci, którzy książek za często nie czytają. Stosunkowo niedawno, w księgarniach internetowych oraz stacjonarnych pojawiła się nowa powieść pisarki zatytułowana „Empuzjon”. Dobrze byłoby się czegoś na jej temat dowiedzieć, bo wówczas będziemy mogli ocenić, czy jest ona godna naszej uwagi, czy też raczej nie ma szans przypaść nam do gustu. 

Najważniejsze dzieła Olgi Tokarczuk?

Olga Tokarczuk, która otrzymała prestiżową Nagrodę Nobla w roku 2019, przyznaną za rok 2018, może poszczycić się wieloma sukcesami. Ta polska prozaiczka może zostać bezsprzecznie uznana za jedną z bardziej interesujących autorek na świecie. Wśród najważniejszych dzieł Olgi Tokarczuk można wymienić chociażby „Księgi Jakubowe”, „Bieguni” czy też „Prawiek i inne czasy”. Jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji delektować się prozą tej autorki, swoją przygodę z jej twórczością warto rozpocząć od wymienionych pozycji. Godne uwagi są również felietony Olgi Tokarczuk, które ukazują się cyklicznie w różnego rodzaju czasopismach, zwłaszcza w tych o tematyce literackiej. 

Co wiadomo na temat wydania najnowszej powieści?

Najnowsza powieść polskiej noblistki Olgi Tokarczuk „Empuzjon” wzbudza naprawdę spore zainteresowanie. Nie ma się temu co dziwić, bo najprawdopodobniej okaże się ona bardzo interesującą pozycją dla miłośników prozy Tokarczuk. Jako, że powieść miała swoją premierę pierwszego czerwca 2022 roku, pojawiły się już pierwsze recenzje. W zdecydowanej większości są one pozytywne. Mowa tu zarówno o recenzjach krytyków literackich, jak i o recenzjach zwykłych czytelników. Powieść „Empuzjon” została wydana przez Wydawnictwo Literackie. Można zakupić ją chociażby w sieci salonów Empik. 

O czym jest „Empuzjon”?

Wiele osób, które nie miały jeszcze okazji sięgnąć po najnowszą powieść Olgi Tokarczuk zastanawia się nad tym, o czym ona jest. Większość z nas nie chce oczywiście poznać całej fabuły książki przed przeczytaniem jej. Niemniej jednak, zazwyczaj lubimy wiedzieć, jaki jest ogólny zarys powieści, po którą sięgamy. Warto na pewno zdawać sobie sprawę z tego, iż akcja powieści rozpoczyna się w roku 1913, a więc jeszcze przed pierwszą wojną światową. Miejscem akcji jest miejscowość o enigmatycznie brzmiącej nazwie Goerbersdorf. Jest to niewielkich rozmiarów miejscowość, w której znajdowało się sanatorium dla osób borykających się z chorobami płucnymi, a przede wszystkim z gruźlicą. Imię i nazwisko głównego bohatera „Empuzjonu” brzmi Mieczysław Wojnicz i jest studentem pochodzącym ze Lwowa. Przyjeżdża on do Goerbersdorfu po pomoc, gdyż postawiono mu diagnozę gruźlicy, która była wówczas schorzeniem poważnym, nierzadko prowadzącym do śmierci. Przebywa on w Pensjonacie dla Panów, gdzie ma okazję nawiązać interesujące znajomości z innymi kuracjuszami. Mowa tu między innymi o mieszkańcach Breslau czy Królewca. Główny bohater powieści z uwagą przysłuchuje się dyskusjom pacjentów na różnego rodzaju tematy. Bardzo wiele rozprawiają oni na temat zmieniającego się intensywnie świata. Z czasem, młodego Wojnicza zaczynają wciągać zagadki związane z dramatycznymi, górskimi wydarzeniami. Niestety, zaabsorbowany otaczającymi go kuracjuszami i wysłuchiwanymi historiami student nie zauważa, że jemu samemu może grozić coś poważnego. Powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon” z całą pewnością może wzbudzić w czytelniku spore zaciekawienie. Na pewno przypadnie ona do gustu miłośnikom książek o tajemniczej i zagadkowej fabule. Olga Tokarczuk porusza w swoim najnowszym dziele wiele rozmaitych wątków. Operuje licznymi metaforami, dlatego powinniśmy czytać powieść nie tylko dosłownie, ale także między wierszami. Warto uważnie skupić się na lekturze dzieła, aby nie pominąć żadnego faktu, który może mieć znaczenie dla fabuły. Powieść „Empuzjon” może być doskonałym wyborem zarówno dla osób, które są stałymi czytelnikami prozy Tokarczuk, jak i dla osób, które dopiero co rozpoczynają przygodę z jej twórczością. 

AUN

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *