Trekking
Wybierając buty do trekkingu, powinniśmy także zwrócić uwagę na ich odpowiedni rozmiar | fot.: stock.adobe.com

Buty do trekkingu – o czym warto pamiętać?

Trekking to dla wielu osób bardzo interesująca forma spędzania wolnego czasu. Nie ma się temu co dziwić, bo może ona dostarczyć naprawdę wielu wrażeń. Poza tym, jest ona dobra dla naszego zdrowia psychofizycznego. Jeżeli jednak zamierzamy uprawiać trekking, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie obuwie. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy czuć się dobrze i bezpiecznie, a to przecież jest najważniejsze. 

Z czego powinny być wykonane buty trekkingowe i jaką powinny mieć wysokość?

Buty trekkingowe mogą być wykonane z naprawdę różnych materiałów, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się obuwie wykonane ze skóry licowej. Jak nietrudno się domyślić, jest ono dość wytrzymałe, a więc odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. O te w trakcie uprawiania trekkingu przecież nietrudno. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że skórzane buty są dosyć ciężkie. Niemniej jednak, wspaniale dopasowują się do stopy. Dzięki temu, są wygodne i raczej nie powodują otarć. Równie dobrze możemy postawić na buty wykonane z tworzyw syntetycznych. Są one bez wątpienia tańsze od obuwia skórzanego, dlatego przypadną do gustu miłośnikom ekonomicznych rozwiązań. Bardzo ważna jest także odpowiednia wysokość obuwia trekkingowego. Jeżeli jesteśmy początkujący bądź wybieramy się w naprawdę wymagający teren, powinniśmy postawić na wysokie obuwie. Należycie zabezpieczy ono nasze stopy przed różnego rodzaju urazami. Jeśli jednak należymy do doświadczonych miłośników trekkingu, możemy zdecydować się na obuwie niskie. Będzie ono doskonałym wyborem na letnie wędrówki podczas upałów. Dzięki niemu stopy nie przegrzewają się bowiem nadmiernie. Jest to bardzo ważne dla osób, które intensywnie się pocą. Nie da się zaś ukryć, że wysiłek fizyczny, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych sprzyja poceniu się skóry. 

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Wybierając buty do trekkingu, powinniśmy także zwrócić uwagę na ich odpowiedni rozmiar. W przeciwnym bowiem razie, nawet z najlepszego jakościowo obuwia nie będziemy zadowoleni. Wydaje się, że dobrze byłoby przymierzyć kilka par obuwia przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć wygodną parę. Na pewno nie powinniśmy kupować obuwia, które jest zbyt ciasne i mocno przylegające do stopy. Będzie nam w nim po prostu niewygodnie. Poza tym, noszenie ciasnego obuwia może doprowadzać do bolesnych otarć. To zaś z kolei może skutecznie utrudniać nam czerpanie radości i satysfakcji z trekkingu. Zbyt luźne obuwie także nie jest wskazane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może ono zsuwać się ze stóp, uniemożliwiając bezpieczny trekking. Zbyt luźne buty mogą także zwiększać ryzyko niebezpiecznych kontuzji, które mogą na długo uniemożliwić nam uprawianie trekkingu. Jeżeli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami tej aktywności fizycznej, na pewno będziemy chcieli tego uniknąć. Jeżeli trudno jest nam samodzielnie dokonać wyboru odpowiedniego obuwia, możemy poprosić o pomoc chociażby pracownika sklepu, w którym dokonujemy zakupów. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze butów trekkingowych?

Wybierając obuwie trekkingowe, warto byłoby zwrócić uwagę także na to, czy jest ono nieprzemakalne, czy też nie. Jeżeli zamierzamy uprawiać trekking w trudnych warunkach atmosferycznych, może nam się przydać obuwie nieprzemakalne. Warto także zastanowić się nad tym, jaka powinna być podeszwa obuwia. Niektórzy najlepiej będą czuli się w butach na grubej podeszwie, ale innym niekoniecznie będzie ona odpowiadała. Wszystko zależy więc od naszego doświadczenia oraz od naszych osobistych upodobań. Warto rozważyć kilka różnych propozycji przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Wówczas istnieje naprawdę ogromne prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. 

Wybór obuwia trekkingowego wcale nie jest tak trudny jak mogłoby się na pozór wydawać. Najważniejsze jest bez wątpienia to, aby buty trekkingowe posiadały odpowiedni rozmiar. Wówczas bardzo przyjemnie będzie nam się w nich chodziło. Dobrze byłoby też postawić na buty, które są wykonane z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. 

AUN

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *