wi fi w domu
Tworzenie własnej sieci domowej to instalacja, którą można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie poradzimy sobie z tym zadaniem zawsze można skorzystać z pomocy fachowców | fot.: stock.adobe.com

Internet bezprzewodowy w domu – jak go wdrożyć i stworzyć własną sieć Wi-Fi?

W dzisiejszym świecie ciężko jest funkcjonować bez stabilnego dostępu do Internetu. Spora część naszego życia odbywa się w sieci. Tam komunikujemy się ze znajomymi, uczymy się, odpoczywamy a nawet pracujemy. Dlatego pewny i szybki Internet to podstawa funkcjonowania. I chociaż można podpiąć go kablem do komputera czy laptopa, to korzystanie z Internetu w smartfonie wymaga odpowiedniego zaprojektowania sieci domowej, znanej jako Wi-Fi.

Czym jest sieć domowa?

Sama nazwa Wi-Fi pochodzi z języka angielskiego i oznacza „Wireless Fidelity”, co przetłumaczyć można jako bezprzewodową działalność. To właśnie jest najważniejsza funkcja sieci domowej – pozwala ona bez podpinania kabla, w każdym miejscu korzystać z dóbr Internetu. Oprócz komfortu, który zapewnia posiadanie dostępu do sieci w każdym miejscu i na każdym urządzeniu (smartfon, laptop, tablet, komputer), Wi-Fi coraz częściej przydaje się też do korzystania z innych urządzeń RTV i AGD, takich jak odkurzacze, oczyszczacze powietrza czy żarówki. Pozwala to bez wstawania z kanapy włączyć światło czy odkurzyć pokój, a następnie jednym kliknięciem wyłączyć dane urządzenie.

Tworzenie własnej sieci Wi-Fi. 

Gdy już posiadamy dostęp do Internetu za pomocą modemu (niezależnie od dostawcy) lub dzięki światłowodom konieczne jest zakupienie routera Wi-Fi. Takie urządzenie dostępne jest w każdym sklepie zajmującym się technologią. Istnieją różne warianty, który najlepiej dobrać z pomocą fachowców. To zapewni odpowiedni sygnał i prędkość Internetu w całym domu. 

Po zakupieniu routera trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Producenci zazwyczaj rekomendują umieszczenie go w centralnym punkcie mieszkania, na wysokości około 1,2 metra od podłogi. Dzięki temu zasięg urządzenia jest zmaksymalizowany, a sieć działa bez zakłóceń. W dalszej kolejności należy znaleźć źródło prądu, do którego router może być podpięty. W zestawie znajduje się odpowiedni zasilacz, który pozwala na uruchomienie urządzenia. 

Następnie do routera należy podpiąć kabel Ethernet. Jeżeli uprzednio był on podpięty do innego sprzętu, możemy go bezpiecznie wypiąć i przełożyć do routera. Zdarza się, że tak podłączone urządzenie będzie wymagało konfiguracji na stronie internetowej producenta, jednak nie wymaga to szczególnej wiedzy na temat technologii. Konfiguracja pozwala także na ustawienie wybranego przez siebie hasła, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by nie było ono zbyt proste (na przykład nazwa urządzenia wyświetlająca się na smartfonie), ponieważ wtedy inne osoby mogą wykorzystywać transfer. 

Po przeprowadzeniu konfiguracji można rozpocząć korzystanie z urządzenia. W tym celu należy wejść w zakładkę Wi-Fi na smartfonie lub tablecie, ewentualnie w centrum sieci i udostępniania na komputerze (laptopie). W przypadku, gdy w trakcie użytkowania zasięg urządzenia okaże się niewystarczający, można łatwo go powiększyć dokupując wzmacniacz.

Podsumowanie

Tworzenie własnej sieci domowej to instalacja, którą można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie poradzimy sobie z tym zadaniem zawsze można skorzystać z pomocy fachowców, którzy za niezbyt wielką opłatą podłączą router do sieci. Należy także pamiętać, że router Wi-Fi musi znajdować się w odpowiednim miejscu (bez kontaktu z innymi urządzeniami) i nie może być niczym zakryty. Dodatkowo raz na jakiś czas trzeba go zresetować (odłączyć od zasilania), co pozwoli mu wyczyścić pamięć i usprawni działanie. 

DRA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *