literatura iberoamerykańska
Czytelnicy dzisiaj dzięki możliwości dotarcia zróżnicowanych książek do Polski oraz dzięki fantastycznym ich przekładom - mogą zagłębiać się w fascynujących opowieściach z różnych kręgów kulturowych | fot.: stock.adobe.com

Najpopularniejsi przedstawiciele literatury iberoamerykańskiej. Tych pisarzy warto znać

Szeroki dostęp dzisiaj do literatury z całego świata sprawia, że także Polacy coraz chętniej poznają pisarzy z wielu zakątków. O ile przez długi czas jeśli chodzi o twórczość zza zagranicy, w naszym kraju ogromną popularnością cieszyła się anglojęzyczna literatura, tak w ciągu kilku ostatnich lat, czytelnicy coraz chętniej sięgają po książki z różnych kręgów kulturowych. Poznawanie świata i zupełnie odmiennych realiów dzięki książkom, bez konieczności nawet wychodzenia z domu sprawia, że podróżowanie w XXI wieku nabiera zupełnie nowego kolorytu.

Literatura iberoamerykańska staje się coraz popularniejsza w naszym kręgu kulturowym

Czytelnicy dzisiaj dzięki możliwości dotarcia zróżnicowanych książek do Polski oraz dzięki fantastycznym ich przekładom – mogą zagłębiać się w fascynujących opowieściach z różnych kręgów kulturowych. Dlatego też w ostatnich latach popularniejsza w Polsce stała się literatura iberoamerykańska. Są to bowiem książki twórców piszących w języku hiszpańskim i portugalskim. Autorzy pochodzący między innymi z Ameryki Łacińskiej z latynoskiego kręgu kulturowego od dekad wnoszą do kanonu klasyki literatury światowej dzieła, które przekładane są później na wiele różnych języków. Dlatego także polscy czytelnicy mogą skorzystać z ich dorobku, zgłębiając najpopularniejszych pisarzy tworzących właśnie po hiszpańsku i portugalsku. Jakich pisarzy warto poznać i co czytać na początku?

Od czego warto rozpocząć swoją przygodę z literaturą iberoamerykańską?

Warto rozpocząć swoją przygodę od znanego na całym świecie pisarza, zdobywcę literackiej Nagrody Nobla – Gabriela Garcii Márqueza. Wśród najpopularniejszych powieści tego kolumbijskiego autora znajdziemy Sto lat samotności, Miłość w czasach zarazy czy Kronika zapowiedzianej śmierci. Popularną pisarką, jeśli chodzi o rozpoznawalność literatury iberoamerykańskiej na całym świecie jest Isabel Allende. Ta chillijska autorka zgromadziła przez lata wielu czytelników. Jej powieści Dom duchów czy Długi płatek morza sprzedają się na świecie w ogromnych nakładach. Powieści Allende tłumaczono na ponad trzydzieści języków i sprzedano w dziesiątkach milionów egzemplarzy.

Popularni pisarze z Ameryki Łacińskiej

Wśród zdobywców Literackiej Nagrody Nobla możemy znaleźć także pisarza Mario Vargasa Llosę. Jego powieści Raj tuż za rokiem czy Święto kozła to tylko niewielki skrawek twórczości tego peruwiańskiego autora. W Polsce od lat tłumaczone są jego powieści, a także czytelnicy chętnie sięgają zarówno po starsze pozycje, jak i po nowości, które wciąż pojawiają się na rynku wydawniczym. W gronie najpopularniejszych iberoamerykańskich pisarzy nie morze zabraknąć także Jorge Luisa Borgesa. To argentyński pisarz, który zasłynął jako mistrz formy i nietuzinkowego podejścia do literatury w ogóle. Jego twórczość eseistyczna, poetycka czy powieściopisarska była bardzo bogata, dlatego każdy z pewnością wśród utworów coś dla siebie znajdzie. Poszerzanie horyzontów, także w dziedzinie literatury i sięganie po twórczość pisarzy z różnych rejonów może wzbogacać czytelniczą perspektywę.

NBL

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *