seria fantasy
W artykule przedstawiamy najciekawsze serie fantasy cenione przez czytelników na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze serie fantasy

Opowieści o nieistniejących królestwach i mitycznych stworach pobudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku. Pozwalają na zapomnienie o przyziemnych problemach i zanurzenie się w nietuzinkowe krainy i w wielowątkowe przygody. W artykule przedstawiamy najciekawsze serie fantasy cenione przez czytelników na całym świecie.

J.R.R Tolkien – „Władca Pierścieni”

Bez żadnych wątpliwości „Władca Pierścieni” to jedna z najważniejszych i najlepszych serii fantasy w historii literatury. Trzytomowe dzieło J.R.R. Tolkiena stanowi podwaliny i inspiracje dla wszystkich tytułów wymienionych poniżej. Seria tworzona przez brytyjskiego autora była tworzona przez kilkanaście lat, a jej pierwsze wydanie miało miejsce w połowie lat 50-tych. Jak łatwo policzyć to epickie dzieło pobudza wyobraźnie czytelników od niespełna 70 lat. Wyreżyserowana przez Petera Jacksona ekranizacja „Władcy Pierścieni” okazała się olbrzymim sukcesem, a dzięki niej wiele osób sięgnęło po książkowy pierwowzór tej nietuzinkowej opowieści. Akcja serii została osadzona w krainach Śródziemia zamieszkał przez wiele interesujących ras. Autor zapoznaje czytelników z hobbitami żyjącymi w spokojny regionie zwanym Shire. Te niewielkich rozmiarów istoty zostają odwiedzone przez potężnego czarodziej Gandalfa Białego, który zabiera czterech z nich na niezwykłą, pełną niebezpieczeństw przygodę. Hobbici na czele z Frodo Bagginsem spotykają wiele nieszablonowych postaci, będącymi przedstawicielami takich ras jak: ludzie, krasnoludy i elfy. Mierzą się z przerażającymi trollami orkami oraz ucieleśnieniem zła – Sauronem. Przy tworzeniu „Władcy Pierścieni” Tolkien wzorował się skandynawskimi i europejskimi mitami, a czas spędzony na czytaniu jego dzieła z pewnością nie należy do straconych.

George R.R Martin – „Pieśń Lodu i Ognia”

„Pieśń Lodu i Ognia” jest uznawana na najlepszą ze współczesnych serii fantasy. Jej serialowa ekranizacja pobija rekordy popularności i stanowi przyczynek do dyskusji dla mieszkańców całego globu. Miejsce akcji serii jest kraina Westeros będąca wariacją na temat średniowiecznej Europy. Autor kładzie nacisk na dworskie intrygi i niekończące się spory pomiędzy panującymi rodami. Ponadto w książkach Martina znajdziemy interesujące wątki fantasy w postaci smoków, czarodziejów oraz przerażających nieumarłych, którzy próbują opanować cywilizowany świat ludzi. Seria Martina wyróżnia się na tle innych tego typu dzieł. Po pierwsze autor nie oszczędza swoich bohaterów, wielu z nich ginie w najmniej oczekiwanych momentach, co sprawia, że jego książki wzbudzają jeszcze większe zainteresowanie. Ponadto kreowane przez niego postacie nie są biało-czarne, często kierują się egoistycznymi pobudkami i prymitywnymi żądzami, co czyni ich podobnymi do ludzi zamieszkujących realny świat. Popularna „Gra o Tron” doczekała się pięciu tomów. Ku uciesze czytelników w planie pozostają dwa niewydane części tej epickiej serii.

Pozostałe istotne serie fantasy

Ciężko wymienić wszystkie porywające serie z gatunku fantasy. Warto zacząć od „Sagi o Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. Polski autor opowiada o przygodach Geralta z Rivii, który posiadł umiejętności pozwalające na likwidowanie najpotężniejszych potworów. Świat skonstruowany przez Sapkowskiego został oparty na pogańskiej, słowiańskie części Europy. Pomimo tego historia cieszy się olbrzymią  popularnością w krajach zachodnich. Kolejna ciekawa seria to cykl książek opowiadających o Conanie z Cymerii. Jest to postać wykreowana przez Roberta E. Howarda, który podobnie jak Tolkien jest uznawany za jednego z ojców gatunku fantasy. Tytułowy Conan musi stawiać czoła brutalnym wrogom oraz bezlitosnym bestiom. Wbrew pozorom jego przygody nie są prostackie i jednowymiarowe, a na kartach opowiadań Howarda można spotkać wiele ciekawych postaci. Na koniec warto wspomnieć o serii „Świat Dysku” stworzonej przez Terry’ego Pratchetta. W odróżnieniu od tytułów wymienionych powyżej są to dzieła o wybitnie satyrycznym charakterze. Autor czepie inspiracje ze wszystkich kultowych dzieł fantasy, a wykreowany przez niego świat budzi uśmiech na twarzach milionów czytelników na całym świecie.

TNE

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *