seria fantasy
W artykule przedstawiamy najciekawsze serie fantasy cenione przez czytelników na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze serie fantasy

Opowieści o nieistniejących królestwach i mitycznych stworach pobudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku. Pozwalają na zapomnienie o przyziemnych problemach i zanurzenie się w nietuzinkowe krainy i w wielowątkowe przygody. W artykule przedstawiamy najciekawsze serie fantasy cenione przez czytelników na całym świecie.

J.R.R Tolkien – „Władca Pierścieni”

Bez żadnych wątpliwości „Władca Pierścieni” to jedna z najważniejszych i najlepszych serii fantasy w historii literatury. Trzytomowe dzieło J.R.R. Tolkiena stanowi podwaliny i inspiracje dla wszystkich tytułów wymienionych poniżej. Seria tworzona przez brytyjskiego autora była tworzona przez kilkanaście lat, a jej pierwsze wydanie miało miejsce w połowie lat 50-tych. Jak łatwo policzyć to epickie dzieło pobudza wyobraźnie czytelników od niespełna 70 lat. Wyreżyserowana przez Petera Jacksona ekranizacja „Władcy Pierścieni” okazała się olbrzymim sukcesem, a dzięki niej wiele osób sięgnęło po książkowy pierwowzór tej nietuzinkowej opowieści. Akcja serii została osadzona w krainach Śródziemia zamieszkał przez wiele interesujących ras. Autor zapoznaje czytelników z hobbitami żyjącymi w spokojny regionie zwanym Shire. Te niewielkich rozmiarów istoty zostają odwiedzone przez potężnego czarodziej Gandalfa Białego, który zabiera czterech z nich na niezwykłą, pełną niebezpieczeństw przygodę. Hobbici na czele z Frodo Bagginsem spotykają wiele nieszablonowych postaci, będącymi przedstawicielami takich ras jak: ludzie, krasnoludy i elfy. Mierzą się z przerażającymi trollami orkami oraz ucieleśnieniem zła – Sauronem. Przy tworzeniu „Władcy Pierścieni” Tolkien wzorował się skandynawskimi i europejskimi mitami, a czas spędzony na czytaniu jego dzieła z pewnością nie należy do straconych.

George R.R Martin – „Pieśń Lodu i Ognia”

„Pieśń Lodu i Ognia” jest uznawana na najlepszą ze współczesnych serii fantasy. Jej serialowa ekranizacja pobija rekordy popularności i stanowi przyczynek do dyskusji dla mieszkańców całego globu. Miejsce akcji serii jest kraina Westeros będąca wariacją na temat średniowiecznej Europy. Autor kładzie nacisk na dworskie intrygi i niekończące się spory pomiędzy panującymi rodami. Ponadto w książkach Martina znajdziemy interesujące wątki fantasy w postaci smoków, czarodziejów oraz przerażających nieumarłych, którzy próbują opanować cywilizowany świat ludzi. Seria Martina wyróżnia się na tle innych tego typu dzieł. Po pierwsze autor nie oszczędza swoich bohaterów, wielu z nich ginie w najmniej oczekiwanych momentach, co sprawia, że jego książki wzbudzają jeszcze większe zainteresowanie. Ponadto kreowane przez niego postacie nie są biało-czarne, często kierują się egoistycznymi pobudkami i prymitywnymi żądzami, co czyni ich podobnymi do ludzi zamieszkujących realny świat. Popularna „Gra o Tron” doczekała się pięciu tomów. Ku uciesze czytelników w planie pozostają dwa niewydane części tej epickiej serii.

Pozostałe istotne serie fantasy

Ciężko wymienić wszystkie porywające serie z gatunku fantasy. Warto zacząć od „Sagi o Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. Polski autor opowiada o przygodach Geralta z Rivii, który posiadł umiejętności pozwalające na likwidowanie najpotężniejszych potworów. Świat skonstruowany przez Sapkowskiego został oparty na pogańskiej, słowiańskie części Europy. Pomimo tego historia cieszy się olbrzymią  popularnością w krajach zachodnich. Kolejna ciekawa seria to cykl książek opowiadających o Conanie z Cymerii. Jest to postać wykreowana przez Roberta E. Howarda, który podobnie jak Tolkien jest uznawany za jednego z ojców gatunku fantasy. Tytułowy Conan musi stawiać czoła brutalnym wrogom oraz bezlitosnym bestiom. Wbrew pozorom jego przygody nie są prostackie i jednowymiarowe, a na kartach opowiadań Howarda można spotkać wiele ciekawych postaci. Na koniec warto wspomnieć o serii „Świat Dysku” stworzonej przez Terry’ego Pratchetta. W odróżnieniu od tytułów wymienionych powyżej są to dzieła o wybitnie satyrycznym charakterze. Autor czepie inspiracje ze wszystkich kultowych dzieł fantasy, a wykreowany przez niego świat budzi uśmiech na twarzach milionów czytelników na całym świecie.

TNE

About admin

Check Also

Nicholas Sparks

Kraina Marzeń Nicholasa Sparksa

20.09.2022 był dniem, kiedy to świat mógł w końcu zobaczyć długo wyczekiwaną powieść Nicholasa Sparksa. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *