znaki zodiaku
Gwiazdozbiory niezmiennie od lat fascynują człowieka. Dla wielu były ( i dalej są) odpowiedzią na liczne pytania dotyczące ich osobowości, przeszłości, czy nawet przyszłości | fot.: stock.adobe.com

Znaki zodiaku – skąd się wzięły i komu zawdzięczamy ich opracowanie?

Od wieków ludzi interesowało rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami. Zastanawiali się, jaki wpływ mają gwiazdy na nasze życie – i czy w ogóle jakikolwiek mają. Nasi sumeryjscy przodkowie już tysiące lat temu nadali nazwy gwiazdozbiorom. Mimo tego, że nie obserwujemy dzisiaj tego samego nieba co oni, te nazwy są wciąż przez nas używane. 

Astrologiczne znaki zodiaku – skąd się wzięły?

Charakterystycznych kształtów w gwiazdozbiorach doszukiwano się już 3-4 tysiące lat temu. Nie jest jednak do końca pewne, kto te nazwy wymyślił. Najstarsze astrologiczne zapiski mówią, że prawdopodobnie dokonali tego Sumerowie, aczkolwiek istnieją tez teorie, że to zasługa Akadyjczyków. Samo słowo „zodiak” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zwierzę”.  Było wtedy więcej nazwanych gwiazdozbiorów niż 12 znanych nam obecnie. 

Babilończycy około 500 roku p. n. e podzielili ekliptykę (okrąg wielki na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) na dwanaście części. Fragmenty te utworzyły wtedy zodiak (pas na sferze niebieskiej), który jest przecinany przez koło zataczane ruchem Ziemi wokół Słońca. Ziemia przez wieki zmieniała jednak swoje położenie, co poskutkowało zmianą miejsca gwiazdozbiorów względem naszej planety. Granice między danymi gwiazdozbiorami zostały dopiero określone w roku 1928 za sprawą Unii Astronomicznej. 

Charakterystyka znaków zodiaku

Znaki zodiaku zostały podzielone na różne grupy, między innymi: męskie i żeńskie oraz przyporządkowano je do czterech żywiołów. Znaki ziemskie to Panna, Koziorożec i Byk. Znaki powietrzne to Bliźnięta, Waga i Wodnik, ogniste Baran, Lew, Strzelec, zaś wodne to Rak, Skorpion i Ryby. Każdy ze znaków ma przypisane cechy znacznie różniące się od siebie. Panna i Byk są uparci, a Rak i Skorpion skryci i wrażliwi. Istnieją również podziały ze względu na jakość. Te jakości nazywa się stałymi, zmiennymi oraz kardynalnymi. Znaki stałe (np. Byk) charakteryzuje spokój i zorganizowanie. Znaki zmienne (np. Panna) pragną zmieniać świat, a kardynalne (np. Waga) kierują się w życiu rozumem. Są znaki, które przyciągają się lub odpychają. Zależy to od ich położenia na kole. Naprzeciwko każdego znaku znajduje się inny, który jest dla niego jak przeciwny biegun magnesu, a relacje z nim są bardzo intensywne. 

Epoki astrologiczne

Ponadto, w świecie występuje coś takiego jak epoka astrologiczna. Jest to jednostka podziału roku platońskiego według astrologów. Każda epoka trwa 2150 lat, a nazwy swoje biorą właśnie od znaków zodiaku, z tą różnicą, że następują w odwrotnej kolejności. Przez ostatnie dwa tysiące lat żyliśmy w Erze Ryb, obecnie wkraczamy w Erę Wodnika. Era ta ma charakteryzować się uduchowieniem, przebudzeniem świadomości oraz miłosierdziem. 

Gwiazdozbiory niezmiennie od lat fascynują człowieka. Dla wielu były ( i dalej są) odpowiedzią na liczne pytania dotyczące ich osobowości, przeszłości, czy nawet przyszłości. Jednak, czy nasz los jest „zapisany w gwiazdach”, czy tylko od nas samych zależy jak potoczy się nasze życie, to pytanie, które nie zmienia się od wieków i prawdopodobnie za życia nie poznamy na nie odpowiedzi. Znaki zodiaku mogą nam jedynie pomóc zrozumieć pewne schematy oraz zachowania. 

JWA

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *