książki na lato biografie
Książki to bez wątpienia możliwość poznawania nowych światów, zanurzania się w wyjątkowe historie, które pozwolą nam chociaż na chwilę oderwać się od własnych spraw | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze książki na lato

Lato to doskonały czas na nadrobienie książkowych zaległości i zanurzenie się w lekturze. Sprzyjają temu urlopy, ale również długie wieczory, które można wykorzystać w ulubiony sposób. Książki to bez wątpienia możliwość poznawania nowych światów, zanurzania się w wyjątkowe historie, które pozwolą nam chociaż na chwilę oderwać się od własnych spraw. To również wyjątkowy sposób na poszerzanie własnych horyzontów. Jakie pozycje warto wziąć pod uwagę?

Historia wybitnego producenta czekolady

„Wedlowie. Czekoladowe imperium” to książka, która dosłownie przeniesie nas do dziewiętnastowiecznej Warszawy. To właśnie w połowie XIX wieku Karol Wedel założył przedsiębiorstwo, które w kolejnych dekadach miało zyskać krajowy rozgłos, a następnie międzynarodowe uznanie. Zaczynało się niepozornie. Autor książki, Łukasz Garbal ze wspaniałą wnikliwością opisuje pierwsze wyroby Wedla, które wówczas cieszyły się niezwykle dużym powodzeniem. Pozwala nam zajrzeć do cukierni, która w tamtych czasach była kwintesencją luksusu. Warto dodać, że w 1851 roku każdego dnia zakład serwował nawet do pięciuset filiżanek pitnej czekolady. Autor książki ukazuje losy firmy od samego początku, gdy właścicielem był Karol, a następnie skupia się na udoskonaleniach wprowadzanych przez jego syna Emila. To właśnie imię syna znajduje się w nazwie firmy. Ta wspaniała lektura powstała z okazji 170 rocznicy powstania firmy. Pozwala zanurzyć się w czekoladowe królestwo, które dla właścicieli było całym światem, ale również poznać historyczne i społeczne tło tamtych czasów, które naszpikowane były wielkimi zmianami.

O wybitnej malarce

Entuzjaści sztuki z całą pewnością powinni zwrócić uwagę na książkę Claridge Laury, pt. „Tamara Łempicka. Sztuka i skandal”. To bez wątpienia najlepsze publikacja dotycząca polskiej artystki, której udało się zrobić karierę w modernistycznym świecie. Łempicka to artystka ceniona na całym świecie. Charakterystyczne obrazy i unikatowe rozwiązania malarskie przyniosły jej rozgłos o jakim właściwie zawsze marzyła. Dzięki autorce jesteśmy w stanie dowiedzieć się o malarce znacznie więcej niż przypuszczalnie sama chciałaby ujawnić. Łempicka należała do kobiet, które sprawnie żonglowały swoimi życiorysami, modyfikując je i zmieniając znaczną część faktów według własnych potrzeb. Próba odtworzenia życiorysu była wobec tego dosyć dużym wyzwaniem, aczkolwiek trzeba przyznać, że autorka stanęła na wysokości zadania. Ta fantastyczna próba uchwycenia Łempickiej pozwala nam poznać historię jej życia z nieco szerszej perspektywy. A życiorys było to niezwykle ciekawy. Przyszło jej rozwijać własną karierę w Paryżu, który w tamtym okresie kipiał od zbuntowanych artystów, dla których liczyła się tylko sztuka. Tworzyli wówczas najwspanialsi reprezentanci nowych nurtów w sztuce, których Tamara miała okazję podpatrywać i z którymi niejednokrotnie się spotykała. Wiodła dosyć szokujący tryb życia i z całą pewnością była trudną osobowością. Ta książka to genialna lektura, która przeniesie nas do świata Łempickiej.

AST

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *