pielęgnacja włosów latem
Ze względu na wzmożone działanie promieni słonecznych na nasze włosy, suche powietrze i kontakt ze słoną i chlorowaną wodą, letnia pielęgnacja powinna opierać się na kilku ważnych zasadach | fot.: stock.adobe.com

Jak zadbać o włosy latem?

Lato to czas, w którym należy zadbać o włosy w sposób szczególny. W tym okresie są one narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych i suchego powietrza. Prowadzi to do rozchylania się łusek, co w dłuższej perspektywie może uszkadzać ich strukturę. Promieniowanie UV wzmaga również działanie wolnych rodników, które wpływają na ich osłabienie. W lecie częściej korzystamy również z basenów, a chlorowana woda również nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji włosów. Co więc zrobić by zadbać o włosy latem?

Najważniejsze zasady letniej pielęgnacji włosów

Ze względu na wzmożone działanie promieni słonecznych na nasze włosy, suche powietrze i kontakt ze słoną i chlorowaną wodą, letnia pielęgnacja powinna opierać się na kilku ważnych zasadach. W tym okresie warto sięgać po kosmetyki o właściwościach nawilżających i odżywiających. Nie możemy więc zapominać o maskach, odżywkach i olejkach, które nakładane po umyciu pozwalają nie tylko dostarczyć włosom odpowiednich składników, ale pomagają też domknąć łuskę włosa. Jest to szczególnie istotne latem, gdy kontakt ze słońcem wzmaga otwieranie się i odchylanie łusek, co prowadzi do uszkodzeń i łamania się włosów. Odżywki i maski powinny zawierać lipidy i witaminę E, które chronią przed utratą wilgoci i działaniem wolnych rodników. Dobrze jest również w razie dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV stosować specjalne spraye i mgiełki zabezpieczające kosmyki. Po kąpieli w basenie, czy w morzu, zawsze trzeba umyć głowę, by oczyścić ją z soli, chloru i piasku, które działają drażniąco na skórę głowy.

Nawilżanie to podstawa

Wysokie temperatury, suche powietrze i działanie klimatyzacji w lecie wpływają na odwodnienie struktury włosa. Niezbędne staje się więc ich intensywne nawilżanie. W tym okresie warto sięgać po kosmetyki, które odbudują warstwę lipidową włosów. W składzie takich preparatów znajdziemy między innymi masło shea, olej arganowy i jojoba, olej z pestek winogron oraz witaminy, w tym witaminę E. Możemy także wzbogacać o wybrane składniki gotowe maski do włosów. Jako dodatek do maski lub odżywki idealnie sprawdzi się żel aloesowy, żel z siemienia lnianego, miód i mocznik.

Suszenie i stylizacja włosów latem

Latem nie powinniśmy wystawiać mokrych włosów na działanie promieni słonecznych. Jeżeli musimy wyjść z domu przed ich naturalnym wyschnięciem, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po umyciu dobrze jest skorzystać z bawełnianego ręcznika, który wchłonie nadmiar wody. Suszenie suszarką powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem wzrostu. Strumień powietrza powinien być chłodny, a suszarkę trzeba trzymać minimum 30 centymetrów od kosmyków. Do czesania i stylizacji najlepiej używać szczotek z włosiem nylonowym lub naturalnym włosiem z dzika, które są wyjątkowo delikatne i nie uszkadzają włosa.

Letnia pielęgnacja włosów powinna być nastawiona przede wszystkim na nawilżanie i ochronę włosa przed promieniowaniem UV. Ważne jest też stosowanie preparatów pomagających odbudować ich naturalną barierę ochronną. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi włosami.

KMA

About admin

Check Also

pielęgnacja brwi permanentnych

Makijaż permanentny i co dalej?

Makijaż permanentny brwi to zabieg kosmetyczny, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie gojenia, aby osiągnąć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *