jazda konna
Jazda konna angażuje mięśnie całego ciała: od mięśni głębokich po uda i ramiona | fot.: stock.adobe.com

Jazda konna nie tylko dla dzieci

Wielu z nas myśląc o jeździe konnej wyobraża sobie kucyki z małymi dziećmi lub profesjonalnych dżokerów. Jest to daleki od prawdy stereotyp, gdyż zaletami jazdy konnej jest nie tylko poprawa nastroju, ale także zdrowia. Jeśli jeszcze nie znaleźliśmy idealnej aktywności fizycznej, może warto zastanowić się nad jazdą konną?

Budowa mięśni

Jazda konna angażuje mięśnie całego ciała: od mięśni głębokich po uda i ramiona. Prawidłowa postawa, proste plecy, silne ręce i uda, to tylko kilka z wielu zalet jazdy konnej.

Poprawa postawy

Jak już wyżej wspomniano, utrzymanie prawidłowej postawy w czasie jazdy konnej angażuje różne partie mięśni. Jeździec musi napiąć określone mięśnie, aby zachować równowagę i utrzymać ciało w idealnej pozycji. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale i dla komfortu konia. Właściwa postawa zmniejsza napięcie w plecach i szanse wystapienia kontuzji.

Poprawa koordynacji

Chodzenie na siłownię lub zwykły jogging nie są niestety mocno stymulujące dla naszego mózgu, w przypadku jeździectwa, jeździec musi koordynować swoje ruchy z koniem, rozwijając świadomość przestrzenną i dostosować postawę w zależności od warunków, w których odbywa się jazda. Współpraca rąk, nóg i dosiadu konia, pokonywanie przeszkód i balansowanie nad ziemią są wymagające, ale jakże ciekawe i stymulujące dla mózgu.

Cardio i serce


Jazda konna to forma ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Świetna forma poprawy kondycji w bardzo przyjemny sposób. Pomoże zwiększyć tętno i spalić nieco kalorii, w zależności od rodzaju jazdy, intensywności i czasu trwania. Rytm, w którym galopuje koń, sprzyja zdrowemu krążeniu i poczuciu odprężenia u jeźdźca. 

Trening… umysłowy


Jazda konna to jeden z niewielu sportów, gdzie jeździec musi zachować czujność nie tylko względem swioich własnych emocji, ale również swojego konia. Jest to świetny trening rozwiązywania problemów, komunikacji z koniem i pokonywania przeszkód. Jazda konna to oderwanie się od stresorów i zmartwień – jeździec skupia się na wykonywanym zadaniu, na danej chwili, konkretnej przeszkodzie. Wiadomo, że jazda konna obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie. Spędzanie czasu ze zwierzętami pomaga uwalniać serotoninę w organiźmie, poprawiający nastrój.

Świeże powietrze i przyjaciele


W dzisiejszym świecie zbyt dużo czasu spędzamy wewnątrz, a na nasz nastrój mocno wpływa bycie na świeżym powietrzu. Ponadto jazda konna to często zajęcie towarzyskie. Jeździec nawiązuje kontakty z innymi jeźdźcami oraz członkami stadniny. Jeździec może nawiązać, więc nie tylko więź z koniem, ale i czerpać komfort z relacji miedzyludzkich.

NST

About admin

Check Also

komunikacja niewerbalna

Znaczenie komunikacji niewerbalnej w biznesie

Komunikacja niewerbalna odgrywa nieocenioną rolę w biznesie, uzupełniając i często wzmacniając przekaz słowny. Gestykulacja, postawa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *