otwarta książka na drewnianym stole
„Dzieci żółtej gwiazdy” to pełna emocji powieść napisana z perspektywy dzieci żyjących w czasach wojennych | fot.: stock.adobe.com

Mario Escobar: Dzieci żółtej gwiazdy

Mario Escobar po sukcesie „Kołysanki z Auschwitz” ponownie porusza tematykę Zagłady i II wojny światowej. „Dzieci żółtej gwiazdy” to bardzo poruszająca opowieść o wytrwałości, odwadze, poświęceniu oraz dobroci w obliczu przerażającego okrucieństwa i niebezpieczeństw. Dwa żydowscy bracia – Jakub i Mojżesz – odkrywają, że nawet w tak podłych i beznadziejnych czasach nie warto tracić nadziei w ludzkość.

Dobroć i miłość w mrocznych czasach

Jakub i Mojżesz Stein mieszkają z ciotką Judit w Paryżu, kiedy w Europie do władzy dochodzą naziści. Rodzice chłopców, którzy są znanymi niemieckimi dramaturgami szukają w tym czasie odpowiedniego miejsca dla rodziny, gdzie będą mogli poczuć się bezpiecznie. Kiedy ciotka planuje wysłać dzieci na południe Francji w Paryżu dochodzi wówczas do masowego aresztowania żydowskich obywateli. Policja zabiera dzieci jak i kilkanaście tysięcy innych osób do obozu przejściowego w Vélodrome d’Hiver niedaleko Wieży Eiffla. Chłopcy zaczynają rozumieć, że ich sytuacja jest dramatyczna, a ucieczka jest jedyną szansą na przetrwanie. Kiedy wracają do domu dowiadują się, że ciotka nie żyje, ale odnajdują listy, które dostali od matki i ojca. Jakub i Mojżesz postanawiają wyruszyć tropem rodziców i decydują się na samotną i bardzo niebezpieczną podróż do Valence i dalej na południe do Hiszpanii. Po drodze zostają zdradzeni, ale spotykają też dobrych i życzliwych ludzi, którzy są gotowi im pomóc i nie ma dla nich znaczenia to kim są chłopcy.

„Dzieci żółtej gwiazdy” to pełna emocji powieść napisana z perspektywy dzieci żyjących w czasach wojennych, które zmuszone zostają wyzbyć się dziecięcej naiwności i zaufania, aby jak najszybciej dorosnąć. Książka pokazuje czytelnikom to co jest najgorsze i najlepsze w ludzkości, a także prowokuje do refleksji. Mario Escobar stawia na piedestale tych, którzy nawet kosztem własnego życia nie milczeli w obliczu Zagłady i nie pozwalali, aby zło całkowicie zapanowało. To również obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się tematyką Holokaustu i historią II wojny światowej. Pisarz w mistrzowski sposób łączy fikcję z faktami. Szczegóły podróży dwóch braci są wytworem wyobraźni autora, ale niektóre wydarzenia opisane w książce naprawdę miały miejsce jak obława Vel d’Hiv w Paryżu, która wydarzyła się w nocy z 16 na 17 lipca 1942 roku oraz heroizm mieszkańców miasta Le Chambon Sur Lignon. Kilku bohaterów przedstawionych w powieści żyło naprawdę i zasłynęli z tego, że pomogli setkom uchodźców. Książka przypomina także o losie wielu dzieci żydowskich, które szukały schronienia w okupowanej Europie.

Autor powieści Dzieci żółtej gwiazdy

Mario Escobar jest hiszpańskim historykiem oraz autorem międzynarodowych bestsellerów. Urodził się w Madrycie w 1971 roku. Napisał wiele historycznych książek i artykułów o historii Kościoła katolickiego, reformacji, odłamach religijnych, inkwizycji oraz kolonizacji Ameryk. Współpracuje z wieloma czasopismami jak Nueva i National Geographic History. Duży wpływ na twórczość Escobara ma religia, którą wyznaje – ewangelikalizm. Przed wydaniem powieści „Dzieci żółtej gwiazdy” osiągnął duży sukces dzięki „Kołysance z Auschwitz”, która opowiada o losach Niemki Helene Hannemann.

NMA

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *