otwarta książka na drewnianym stole
„Dzieci żółtej gwiazdy” to pełna emocji powieść napisana z perspektywy dzieci żyjących w czasach wojennych | fot.: stock.adobe.com

Mario Escobar: Dzieci żółtej gwiazdy

Mario Escobar po sukcesie „Kołysanki z Auschwitz” ponownie porusza tematykę Zagłady i II wojny światowej. „Dzieci żółtej gwiazdy” to bardzo poruszająca opowieść o wytrwałości, odwadze, poświęceniu oraz dobroci w obliczu przerażającego okrucieństwa i niebezpieczeństw. Dwa żydowscy bracia – Jakub i Mojżesz – odkrywają, że nawet w tak podłych i beznadziejnych czasach nie warto tracić nadziei w ludzkość.

Dobroć i miłość w mrocznych czasach

Jakub i Mojżesz Stein mieszkają z ciotką Judit w Paryżu, kiedy w Europie do władzy dochodzą naziści. Rodzice chłopców, którzy są znanymi niemieckimi dramaturgami szukają w tym czasie odpowiedniego miejsca dla rodziny, gdzie będą mogli poczuć się bezpiecznie. Kiedy ciotka planuje wysłać dzieci na południe Francji w Paryżu dochodzi wówczas do masowego aresztowania żydowskich obywateli. Policja zabiera dzieci jak i kilkanaście tysięcy innych osób do obozu przejściowego w Vélodrome d’Hiver niedaleko Wieży Eiffla. Chłopcy zaczynają rozumieć, że ich sytuacja jest dramatyczna, a ucieczka jest jedyną szansą na przetrwanie. Kiedy wracają do domu dowiadują się, że ciotka nie żyje, ale odnajdują listy, które dostali od matki i ojca. Jakub i Mojżesz postanawiają wyruszyć tropem rodziców i decydują się na samotną i bardzo niebezpieczną podróż do Valence i dalej na południe do Hiszpanii. Po drodze zostają zdradzeni, ale spotykają też dobrych i życzliwych ludzi, którzy są gotowi im pomóc i nie ma dla nich znaczenia to kim są chłopcy.

„Dzieci żółtej gwiazdy” to pełna emocji powieść napisana z perspektywy dzieci żyjących w czasach wojennych, które zmuszone zostają wyzbyć się dziecięcej naiwności i zaufania, aby jak najszybciej dorosnąć. Książka pokazuje czytelnikom to co jest najgorsze i najlepsze w ludzkości, a także prowokuje do refleksji. Mario Escobar stawia na piedestale tych, którzy nawet kosztem własnego życia nie milczeli w obliczu Zagłady i nie pozwalali, aby zło całkowicie zapanowało. To również obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się tematyką Holokaustu i historią II wojny światowej. Pisarz w mistrzowski sposób łączy fikcję z faktami. Szczegóły podróży dwóch braci są wytworem wyobraźni autora, ale niektóre wydarzenia opisane w książce naprawdę miały miejsce jak obława Vel d’Hiv w Paryżu, która wydarzyła się w nocy z 16 na 17 lipca 1942 roku oraz heroizm mieszkańców miasta Le Chambon Sur Lignon. Kilku bohaterów przedstawionych w powieści żyło naprawdę i zasłynęli z tego, że pomogli setkom uchodźców. Książka przypomina także o losie wielu dzieci żydowskich, które szukały schronienia w okupowanej Europie.

Autor powieści Dzieci żółtej gwiazdy

Mario Escobar jest hiszpańskim historykiem oraz autorem międzynarodowych bestsellerów. Urodził się w Madrycie w 1971 roku. Napisał wiele historycznych książek i artykułów o historii Kościoła katolickiego, reformacji, odłamach religijnych, inkwizycji oraz kolonizacji Ameryk. Współpracuje z wieloma czasopismami jak Nueva i National Geographic History. Duży wpływ na twórczość Escobara ma religia, którą wyznaje – ewangelikalizm. Przed wydaniem powieści „Dzieci żółtej gwiazdy” osiągnął duży sukces dzięki „Kołysance z Auschwitz”, która opowiada o losach Niemki Helene Hannemann.

NMA

About admin

Check Also

książki Katarzyny Drogi

Mgły nad Narwią, powieść Katarzyny Drogi

„Mgły nad Narwią” to powieść Katarzyny Drogi, która zachwyca od pierwszych stron. To publikacja z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *