Kilka książek, które inspirują, poruszają i których po prostu nie można pominąć w swojej osobistej biblioteczce

Każdy z nas ma swoje ulubione pozycje książkowe, do których często powraca. Istnieją jednak książki, które niosą za sobą unikalne przesłanie trafiające do każdego w taki sam sposób i to niezależnie od tego, jakie mamy poglądy i w jakiej sytuacji życiowej akurat się znajdujemy. Jakich książek nie może zabraknąć na półce biblioteczki, gdyż poruszają one nawet najbardziej zatwardziałe serca?

Tylko dla dzieci?

Niektóre książki z serii poruszających stały się obowiązkową lekturą, którą każde dziecko musi przeczytać w szkole. Pytanie, czy książki te nadają się jedynie dla dzieci? Z pewnością nie, a czasami wręcz wymagają osiągnięcia pewnego wieku, aby móc w pełni zrozumieć ich przekaz. Jedną z takich książek jest „Mały Książę„, który jako powiastka filozoficzna dla dzieci porusza trudne tematy, jednak robi to w niesamowicie subtelny sposób. Dzieci często nie rozumieją przekazów, jakie główny bohater chce nam zakomunikować. Z pozoru książka ta jest jedynie opowieścią o małym chłopcu, po latach jednak okazuje się, że Mały Książę może nas nauczyć radzić sobie z wieloma trudnymi problemami. Inną książką, którą rozumieją przede wszystkim dorośli jest „Oskar i Pani Róża„. Chorujący chłopiec, któremu pisane jest niedługo odejść porusza do łez wszystkich, jednak to osoby dojrzałe rozumieją, co znaczy, kiedy niewinne dziecko jest w sytuacji zagrożenia życia. Książka ta pozwala nam zrozumieć przede wszystkim fakt, jak kruche jest ludzki życie i jak bardzo powinniśmy je szanować.

Dla kobiet i mężczyzn

Wiele książek z kategorii dla kobiet zdecydowanie porusza, jednak są wśród nich perełki, które lubią czytać nawet mężczyźni. Należy do nich pozycja „Zanim się pojawiłeś„, która doczekała się adaptacji filmowej. Jest to historia młodej kobiety, która lubi bujać w obłokach i mężczyzny, który jest niemal całkowicie sparaliżowany. Powoli zaczyna on dopuszczać do swojego świata nową opiekunkę, jednak ta historia w zasadzie nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, dlatego też jest bardzo poruszająca. Powieścią, która porusza do łez jest również „Gwiazd naszych wina„, której bohaterami są młodzi ludzie chorujący na nowotwory. Książka pokazuje nam na wielu płaszczyznach fakt, że w życiu nic nie jest oczywiste i pewne. Poruszająca jest nie tylko sam fakt występowanie choroby, ale także perypetie głównych bohaterów. O podobnej tematyce traktuje książka „Bez mojej zgody”, jednakże jest ona główną pozycją na liście przede wszystkim osób, które mają dzieci. Pozwala ona zrozumieć ich, czasem trudne, wybory oraz przekonać się, że w życiu nie zawsze wszystko jest oczywiste i nie każdy myśli tak, jak my.

Koneserzy literatury z pewnością mają swoje pozycje, które poruszyły ich i zapadły im w pamięć. Bardzo popularne na bibliotecznych półkach są klasyki, takie jak „Hamlet”, które również zaliczają się do grona poruszających. Warto jednak zajrzeć do literatury współczesnej, która pozwala zrozumieć aktualne problemy i stawia możliwości ich rozwiązania. Najnowsze pozycje doskonale będą komponowały się z klasycznymi, które wszyscy już doskonale znamy.

KTK

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *