kaszpirowski
By Annenkoan - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46736318

Fenomen Kaszpirowskiego

Anatolij Michajłowicz Kaszpirowski urodził się w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice radzieckiej. Czym wyróżniały się seanse doktora Kaszpirowskiego? Czym zajmował się Anatolij? Co dało mu potężną sławę?

Kilka słów o życiu Kaszpirowskiego

W młodości Kaszpirowski uprawiał boks oraz podnosił ciężary, osiągając tytuł Mistrza Sportu ZSSR. W roku 1962 ukończył studia medyczne wraz ze specjalizacjami psychoterapeutycznymi i psychiatrycznymi. Przez kolejne lata pracował w szpitalach psychiatrycznych, natomiast sławę dały mu oryginalne seanse hipnozy. Na antenie telewizji państwowej seanse transmitowano w 1989 oraz 1990 roku, zdobywając rzeszę odbiorców. Wysoka oglądalność wiązała się także z tym, że hipnozy dla wielu osób miały właściwości uzdrowicielskie. Wskazywano wtedy, że leczyły one wiele schorzeń – nowotworóy, nadmierne wypadanie włosów, alkoholizm i inne. Fenomen Kaszpirowskiego został nazwany przez Ministerstwo Zdrowia ZSRR „zbiorową psychozą”, gdyż rzekomo uzdrowione osoby trafiały do szpitali psychiatrycznych z objawami chorób psychicznych. Co ciekawe, seanse zdjęto z anteny po 6 odcinkach.

Fenomen Kaszpirowskiego

Hipnotyzer Kaszpirowski nie tylko cieszył się uznaniem w ZSRR, lecz także w innych krajach. W Polsce z powodzeniem emitowane jego seanse na kanale TVP, lecz także w Izraelu, na Węgrzech, w Niemczech, czy też w Czechach. Telewidzowie zagłosowali na Anatolija w 1990 roku w plebiscycie na osobowość telewizyjną w Polsce – zdobył ona pozaregulaminową statuetkę Wiktora. Jedną z osób, która wspierała działalność Kaszpirowskiego był Jegor Ligaczow. Doktor po upadku ZSRR zaangażował się w polityczną strefę oraz przejął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej. W roku 2009 postać Kaszpirowskiego przypomniana została na kanale NTV, gdzie poprowadzono programy dokumentalne pod tytułem „Seans z Kaszpirowskim” (tematem były zjawiska paranormalne).

Sława dzięki hipnozie

Anatolij Kaszpirowski zdobył uznanie pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, dzięki emitowanym seansom opierającym się na hipnozie. Fani doktora jasno wskazywali, że pokonali nałogi i wyleczyli się z nowotworów, chętnie dzieląc się swoimi historiami z szerszym gronem odbiorców. Bardzo szybko wokół hipnozy powstały liczne kontrowersje, które wzbudzane zostały przez szokujące wyznania pacjentów. Dzięki temu popularność Anatolija zaczęła systematycznie wzrastać, zwłaszcza poza granicami ZSRR.
Po politycznych przygodach popularność hipnotyzera zaczęła gasnąć, jednakże wiele osób nadal wspomina jego specyficzne metody leczenia. Historyczne są nagrania ze szpitali, gdzie pacjentki podobno nie musiały przyjmować znieczulenia przed operacją, gdyż wystarczyło, że widziały twarz Kaszpirowskiego na ekranie. Niektórzy uważają, że to absurd, inni natomiast wierzyli w taki stan rzeczy.

Aktualnie Anatolij prowadzi własny kanał na YouTube, gdzie pokazuje seanse uzdrowicielskie ze swojego domu z Moskwy. Kanał nie cieszy się już taką popularnością, jak dawniej program doktora, jednakże nadal ma swoich wiernych fanów.

Więcej o Kaszpirowskim można przeczytać w wydanej niedawno książce Gabriela Michalika: Kaszpirowski. Sen o wszechmocy.

DKO

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *