książki podróżnicze
Mnóstwo osób decyduje się po nich na najważniejsze wycieczki w swoim życiu. Odkrywanie innych kultur oraz tajemniczych miejsc na Ziemi może odbywać się jednak również w domu | fot.: stock.adobe.com

Ciekawe książki podróżnicze

Książki podróżnicze mogą być źródłem wielu inspiracji i spontanicznych zachowań. Mnóstwo osób decyduje się po nich na najważniejsze wycieczki w swoim życiu. Odkrywanie innych kultur oraz tajemniczych miejsc na Ziemi może odbywać się jednak również w domu. Wystarczy lektura najpopularniejszych polskich i zagranicznych przewodników. Którzy autorzy książek podróżniczych są uznawani za najciekawsi? 

„Przesunąć horyzont” i inne książki Martyny Wojciechowskiej 

Ciężko w Polsce o popularniejsze książki podróżnicze niż te Martyny Wojciechowskiej. Polska pisarka znana jest również z reportaży i programów telewizyjnych, w których pokazuje widzom różne ciekawostki i zwyczaje ze świata. Upodobała sobie ona zwłaszcza Azję, gdzie opowiada o kulturze Japończyków, Chińczyków lub Nepalczyków. Wiąże się to z jej pasją związaną z  najwyższymi szczytami świata. Martyna Wojciechowska jest trzecią Polką, która zdobyła słynny Mount Everest. To właśnie o kulisach wspinania na najwyższą górę Himalajów opowiada książka „Przesunąć horyzont”. To nie tylko opowieść o zdobywaniu samego szczytu, ale też pokonywaniu własnych barier i granic wytrzymałości. Warto też wyróżnić inne książki autorki, w których równie przejmująco opowiada o różnych miejscach na świecie. 

„Cisza”, czyli Ameryka Południowa oczami Stefana Czarnieckiego 

Dla fanów Ameryki Południowej obowiązkową lekturą jest „Cisza” Stefana Czarnieckiego. Autor szczególnie upodobał sobie rejony Peru i Ekwadoru, co wiąże się z północą częścią Andów. Czarniecki szczegółowo omawia zwyczaje Indian Ameryki Południowej, którzy do dzisiaj ostali się na tym terenie. Okazuje się, że to równie bogata kultura, jak w przypadku Ameryki Północnej. Życie na znacznych wysokościach jest tu równie trudne, co wyjątkowe. Odcięcie się od cywilizacji pozwala autorowi i czytelnikom wyciszyć się i jeszcze raz określić priorytety w życiu. Książkę dopełniają wspaniałe zdjęcia Czarnieckiego oraz wiele lokalnych map. 

„Prowadził nas los” – polska podróż dookoła świata 

Książki podróżnicze nie muszą ograniczać się do jednego miejsca na Ziemi. Kinga Choszcz oraz Radosław Siuda postanowili wybrać się w podróż dookoła świata. Uznali ponadto, że zabiorą ze sobą niecałe sześćset dolarów. Większość podróży odbywała się wyłącznie za pomocą autostopów. Zaczęli od Nowego Jorku, żeby udać się do Ameryki Południowej, a następnie Nowej Zelandii, Australii, Azji oraz Europy. Łącznie odwiedzili 47 krajów. W każdym rozdziale starają opowiedzieć się o innych niezwykłych przygodach, które im się tam przydarzyły. 

„W podróży”, czyli Europa z zupełnie nowej perspektywy 

Książki podróżnicze nie ograniczają się do autorów z Polski. Warto wyróżnić również pisarzy zagranicznych, takich jak Sandor Marai. Książka Węgra ma już swoje lata, co jednak jest jej dużym plusem. Można w ten sposób porównać, jak zmieniały się kultury europejskie na przestrzeni lat. Marai podróżował po Europie w czasach największych napięć politycznych i w trakcie II wojny światowej. „W podróży” to książka zbierająca w jednym miejscu wszystkie najważniejsze przeżycia autora, które bywają niekiedy naprawdę emocjonalne i wstrząsające. 

MMI

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *