Woody Allen od lat budzi kontrowersje, choć za rzekome molestowanie córki nigdy nie został skazany | fot.: By Colin Swan (https://www.flickr.com/photos/cswan/87743769/) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Home / Kultura / Filmy / Woody Allen – geniusz filmu na cenzurowanym

Woody Allen – geniusz filmu na cenzurowanym

Allen nigdy przestanie być obiektem zainteresowania ze względu na to, że jest po pierwsze niezwykłym artystą, a z drugiej strony osobą która jest poddawana ciągłej ocenie i krytyce ze względu na konflikty, które odbywają się z jego udziałem.

Woody Allen to urodzony w 1935 roku w Nowym Jorku reżyser, scenarzysta, aktor, producent i muzyk jazowy. Znany na całym świecie twórca komedii intelektualnej. W młodości nie interesował się szkołą, wolał nabywać wiedzę poprzez doświadczenia.

Jego artystyczna dusza dała znać o sobie od najmłodszych lat. Allen już w dzieciństwie interesował się filmem i twórcami komediowymi. W wieku 16 lat nauczył się grać na klarnecie i zaczął występować w klubie, w tym samym czasie rozpoczął pracę polegającą na pisaniu dowcipów do gazet, tekstów dla komików, stacji telewizyjnych i radiowych. Już wtedy objawił się jego talent do formułowania myśli w nieszablonowy sposób, który pokochały miliony ludzi na świecie. Uczył się na Uniwersytecie Nowojorskim, ale ostatecznie nie ukończył studiów.

Jako aktor debiutował w filmie w 1965 roku w komedii „Co słychać koteczku”.  Jako reżyser filmowy zadebiutował parodią filmu gangsterskiego „Bierz forsę i w nogi”. Reżyser w czasie swojej kariery otrzymał wiele nominacji i nagród filmowych, w tym 4 Oscary.

Woody Allen wypracował swój ciekawy styl, jego poczucie humoru, inteligencja powoduje, że obok jego filmów nie da się przejść obojętnie, są bardzo klimatyczne i niebanalne. Artysta jest bardzo twórczy, nigdy każe czekać długo swoim fanom na kolejne filmy. Allen jest świetnym scenarzystą i autorem trafnych, dowcipnych i przewrotnych tekstów.

Niektóre jego teksty są już kultowe:

  • „To nie tak, że boję się umrzeć. Po prostu nie chciałbym być w pobliżu, kiedy to się stanie”
  • ,,Myślę, że życie dzieli się na straszne i żałosne. To są dwie kategorie. Straszne to, no nie wiem, śmiertelne przypadki, niewidomi, kalectwo. Nie wiem jak sobie ludzie dają z tym radem radę, to zadziwiające. A żałosne są życia wszystkich pozostałych. Więc jeżeli jesteś żałosny, powinieneś być wdzięczny losowi, że jesteś żałosny, bo być żałosnym to wielkie szczęście.”
  • „Życie nie naśladuje sztuki – naśladuje telewizję.”
  • „Dobrzy ludzie śpią lepiej od złych, ale ci drudzy bawią się znacznie lepiej, kiedy nie śpią.
  • „Seks bez miłości to puste doświadczenie. Ale za to wśród pustych doświadczeń zdecydowanie najlepsze.”
  • „Możesz dożyć setki, ale tylko wtedy, gdy porzucisz wszystkie te rzeczy, dla których chcesz jej dożyć.”

Allen sam pisze scenariusze do reżyserowanych przez siebie filmów, często też obsadza się w głównych rolach. Jego współpraca na planie z aktorami jest już legendarna. Allen jest zwolennikiem pracy twórczej, bez wcześniejszych prób, przychodzi na plan bez ułożonego wcześniej planu, a aktorom nie daje całego zapisu ich roli. Praca z Allenem wielu aktorom otworzyła drogę do kariery na skalę światową. Reżyser jest znany z tego, że stawia na stałą współpracę z ludźmi świata filmowego – jego ulubieńcami są Diane Keaton cz Scarlett Johansson, ale w jego filmach wystąpili też: Cate Blanchett, Penélope Cruz, Javier Bardem, Emma Stone, Colin Firth, Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard. Jego filmy z lat 90. czy genialny Match point (Wszystko gra) na stałe wpisały się na listę filmowych arcydzieł. Choć, jak wiadomo – mistrz kręci jeden film do roku, więc i produkcji, które okazały się kamieniami milowymi, należałoby wymienić więcej. Allen pisze scenariusze zarówno z męskiej, jak też z kobiecej perspektywy. Szczególną uwagę poświęca relacjom damsko-męskim.

Woody Allen już przez sam fakt bycia tak bardzo rozpoznawalnym, charakterystycznym i niezwykle wyrazistym twórcą wzbudza ogromne zainteresowanie. Jednak poza tym, że jest bardzo dobrym artystą jest także znanym skandalistą.  Był kilkukrotnie żonaty, a jego obecna żona Soon-Yi Previn jest również jego adoptowaną córką, z którą nawiązał romans będąc w związku z Mią Farrow. Postępowanie bardzo wątpliwe moralnie, ale czego się nie wybacza geniuszowi testu, dialogu i obrazu… Tym bardziej, że małżeństwo przetrwało 20-lat i wychowuje dwie córki, więc związek ten stanowi świetną bazę pod dyskusję o relatywizmie norm społecznych.

Obecnie nad głową aktora ponownie zebrały się czarne chmury, ponieważ po raz kolejny aktora oskarża o molestowanie w dzieciństwie jego druga córka Dylan Farrow. Od Allena odwraca się coraz więcej aktorów i osób ze świata filmowego, nawet ci, którzy zaistnieli w zawodzie dzięki pracy na jego planie filmowym. Ostatnio w obronie ojca stanął z kolei syn Allena, przedstawiając jako głównego agresora w rodzinie Mię Farrow. Sam Allen milczy. W świecie wielkich pieniędzy, wpływów, granicznych emocji znowu nie wiadomo kto jest ofiarą, a kto katem. Toczą się wyczerpujące dyskusje, tworzą się obozy tych co wierzą reżyserowi i tych, którzy przy nim zostają. Allen ponowie znajduje się „na cenzurowanym”.

Nic nie usprawiedliwia molestowania dziecka, żaden film, żadna sztuka i arcydzieło. Tak samo nic nie usprawiedliwia niszczenie człowieka w odwecie za przeszłość, dla pozyskania pieniędzy czy chwilowego zainteresowania. W tym przypadku powinna wygrać prawda, tylko po tylu latach prawda jest znana tylko samym zainteresowanym.

KPI

About admin

Check Also

Sztuka kochania

Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej… Kobieta też ma prawo do przyjemności

Postać Michaliny Wisłockiej od lat budzi wiele kontrowersji. Zapisała się w kartach naszej historii nie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *