krav maga samoobrona
Krav-maga to elementy samoobrony, które obejmują techniki umożliwiające osobom obronę przed atakiem, zmniejszenie obrażeń, a ostatecznie pokonanie przeciwnika | fot.: stock.adobe.com

Skuteczna samoobrona: Krav maga

Krav-maga to izraelski system samoobrony, której nazwa oznacza („krav” – „walka”, „maga” – „kontakt”) walkę wręcz. System został opracowany przez izraelską szkołę walki IKMA, której twórcą był Imiego Lichtenfeld, dla Sił Obrony Izraela, łącząc elementy boksu, jiu-jitsu, judo, zapasów, muay thai oraz innych sztuk walki. Oprócz walki wręcz wykorzystywane są narzędzia takie jak: nóż, pałka, combat, a także techniki interwencji czy taktyka strzelecka. W związku z tym na system składają się elementy samoobrony oraz walki wręcz.

Podstawy Krav magi

Krav-maga to elementy samoobrony, które obejmują techniki umożliwiające osobom obronę przed atakiem, zmniejszenie obrażeń, a ostatecznie pokonanie przeciwnika. Walka może przebiegać z uzbrojonym lub nieuzbrojonym przeciwnikiem, w kilku pozycjach: stojącej, leżącej czy siedzącej. Walka wręcz przewidziana jest dla osób bardziej zaawansowanych. Obejmuje wiedzę z zakresu skutecznego obezwładnienia przeciwnika. Początkowo system stosowany był głównie przez służby mundurowe: wojsko, jednostki specjalne czy policję. Specjalnie opracowane zasady miały zapewnić maksymalny efekt szkoleniowy w jak najkrótszym czasie. Jego efektywność sprawiała jednak, że szybko zdobył popularność na całym świecie wśród ludzi cywilnych. Jest to zarówno bardzo skuteczna, jak i widowiskowa technika.

Historia Krav- magi w skrócie

Początki Krav- magi mają bezpośredni związek z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce w latach 30. XX wieku. Prekursorem systemu Krav- magi był Imi Lichtenfeld urodzony w 1910 r. w Budapeszcie. Jako dziecko i nastolatek przebywał jednak w Bratysławie, gdzie zaczął swoją przygodę ze sportami walki, trenując pod czujnym okiem swojego ojca, który był w tamtym czasie instruktorem sztuki samoobrony oraz policjantem. Była aktywnym dzieckiem, dlatego trenował różne sporty, w tym takie jak: pływanie, gimnastykę, boks i zapasy w klubie „Herkules”, którego założycielem był jego ojciec. Odnosił liczne sukcesy w zawodach gimnastycznych, turniejach bokserskich. Wywalczył nawet tytuł mistrz Słowacji w zapasach oraz postrzegany był jako najlepszy zapaśnik w Europie.

Wraz z pojawieniem się i rozwojem faszyzmu i antysemityzmu na terenie Europy w latach 30. XX wieku, Imi skonfrontował się z realnym zagrożeniem ze strony faszystowskich okupantów. Jego doświadczenie sportowe spowodowało, że szybko został liderem wśród młodych Żydów, którzy starali się odeprzeć agresję nazistów. W związku z tym powołał grupę młodych bokserów, zapaśników oraz kulturystów, którzy zabezpieczali dzielnice żydowskie przed antysemicką agresją. Wynikające z tego powodu walki i potyczki pozwoliły mu w praktyce sprawdzić zdobyte umiejętności z treningów sztuk walki i stworzyć tym samym własną odmianę systemu walki wręcz. Opracowała zatem samodzielnie podstawowe zasady Krav- magi. Pierwszą z nich jest korzystanie z naturalnych odruchów ciała. Po drugie podejmowanie jednocześnie ataku, jak i obrony. Po trzecie szybkie pokonywanie kryzysu po otrzymaniu ciosu.

IIM

About admin

Check Also

kobieta sztuki walki

Jaki sport walki do ciebie pasuje?

Sztuki walki to metody walki wręcz, których celem jest nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *