zrelaksowany kot
Co możemy zmienić w naszym życiu, by mieć więcej energii? | fot.: stock.adobe.com

„Złodzieje” naszej energii – jakie błędy najczęściej popełniamy na co dzień?

Coraz większa liczba osób przyznaje, że czuje się zmęczona. Co więcej, zmęczenie to nic w porównaniu z wyczerpaniem, które każdego wieczora dotyka dziesiątki tysięcy osób. Wyczerpujący tryb życia negatywnie wpływa na naszą efektywność, dobre samopoczucie i ogólnopojętą radość z życia. Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że w istocie pewne czynności, które wykonujemy każdego dnia, źle na nas wpływają. Co możemy zmienić w naszym życiu, by mieć więcej energii? Istnieje kilka źródeł problemu wiecznego zmęczenia, które nazywane są złodziejami naszej energii. Czego powinniśmy unikać, by mieć więcej siły każdego dnia? Jakie błędy nieświadomie popełniamy? Poniżej przedstawiona została lista podstawowych elementów, które warto wyeliminować, jeśli chcemy więcej czerpać z życia.

Alkohol na dobranoc

W życiu wielu osób utarło się, że wypicie piwa lub wina stanowi codzienną tradycje każdego wieczora, a mała dawka alkoholu skutecznie wpłynie na nas sen. Alkohol jednak nigdy nie szedł w parze z dobrym snem, czego potwierdzeniem są badania naukowe. Stwierdzają one, że alkohol wypity przed snem zaburza najważniejszą i najbardziej regenerującą fazę snu, jaką jest faza REM. To z kolei będzie powodować, że obudzimy się zmęczeni nawet, jeśli spaliśmy 8 godzin.

Zbyt duża ilość wypitej kawy

Kawa to popularny wśród Polaków napój, który jest uznawany za jeden z najlepszych środków pobudzających i stymulujących organizm. Jednak przysłowie „co za dużo to nie zdrowo” ma tutaj zastosowanie. Dwie filiżanki kawy doskonale wpłyną na nasze zdrowie i pobudzenie organizmu, jeśli jednak zdecydujemy się na wypicie kolejnych, może to prowadzić do problemów ze snem. Kofeina blokuje stężenie adenozyny, która odpowiada za senność. Jeśli wypijemy kawę na 4 godziny przed planowanym pójściem spać, możemy się rozczarować.

Brak śniadania

Gdy pomijamy śniadanie, nasz organizm traktuje to jako niebezpieczną sytuację, która stymuluje proces odkładania tkanki tłuszczowej. Organizm, który otrzymuje standardową dawkę pożywienia o stałej godzinie, jest w stale wytwarzać insulinę, która pozwala na wykorzystanie energii z pokarmu. To jednak nie wszystko, co wiąże się z brakiem śniadania. Osoby, które idą do pracy na czczo, mogą spodziewać się sporych problemów związanych z utrzymaniem koncentracji około godziny 12. Jest to bardzo prosta zasada – mózg nie ma skąd czerpać energii na kreatywne myślenie.

Brak wymaganej ilości wypitej wody

Nasze ciało w zdecydowanej większości składa się z wody. Co więcej, mózg to 70% wody. Dlatego też, gdy pijemy zbyt małą ilość wody, ma to bezpośredni wpływ na obniżenie poziomu naszej energii w ciągu dnia. Gdy jesteśmy odwodnieni, mamy problem z utrzymaniem koncentracji i siły. Picie wody to nie duże wyzwanie a znacznie poprawi naszą wydolność i efektywność podczas dnia. Ciężko czasem zmusić się do wypicia 2 litrów wody dziennie, dlatego warto zainwestować w butelkę o stosownej objętości, którą będziemy nosić ze sobą i kontrolować stan wypitych płynów.

ŁNA

About admin

Check Also

zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze: jakie wybierać i dlaczego są ważne dla organizmu

Tłuszcze są kluczowym składnikiem diety i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jednak nie wszystkie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *