miód manuka
Prawdziwy miód z Manuka pochodzi z Nowej Zelandii i będzie posiadał wskaźnik UMF (Unique Manuka Factor) w wysokości 10+ lub więcej. Wskaźnik ten znajdziemy na etykiecie | fot.: Fotolia

Z czego wynika popularność miodu Manuka?

Miód z Manuka od wieków był uważany za cudowny eliksir dla zdrowia i urody, odkąd został odkryty i używany przez społeczność Maorysów w Nowej Zelandii z powodu swoich niesamowitych właściwości antybakteryjnych i leczniczych.

Czym jest miód Manuka?

Wyprodukowany w Nowej Zelandii przez pszczoły, które zapylają krzew Manuka, miód jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej wyjątkowych i korzystnie wpływających na zdrowie form miodu na świecie. Istnieje wiele korzyści dla miodu manuka, począwszy od leczenia bólu gardła i chorób przewodu pokarmowego po leczenie infekcji i zapalenia dziąseł.
Jak można się domyślić, jest to specjalistyczny produkt, dlatego zanim dokonamy zakupu powinniśmy się upewnić, że kupujemy prawdziwy miód. Prawdziwy miód z Manuka pochodzi z Nowej Zelandii i będzie posiadał wskaźnik UMF (Unique Manuka Factor) w wysokości 10+ lub więcej. Wskaźnik ten znajdziemy na etykiecie. Tańsze imitacje będą prawdopodobnie mniej skuteczne lub zupełnie bezwartościowe.  Liczba UMF odnosi się do poziomu składników o właściwościach antybakteryjnych znajdujących się w miodzie.

Właściwości zdrowotne miodu Manuka

Właściwości lecznicze miodu Manuka sprawiają, że jest to świetny wszechstronny cudowny produkt spożywczy. Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne i może być stosowany w celu wzmocnienia układu odpornościowego, aby wspomóc organizm w walce z chorobą. Łagodzi również ból gardła i może być stosowany zewnętrznie na skaleczenia, rany oparzeniowe i owrzodzenia, wspomagając proces gojenia. Korzyści z zastosowania miodu Manuka to również poprawa zdrowia jelit. Pomaga zmniejszyć stan zapalny z powodu zaburzeń trawienia, łagodzi dyskomfort w jamie brzusznej, a także niweluje wzdęcia. Zawiera naturalny prebiotyk, który jest bardzo istotny dla utrzymania odpowiedniej flory jelitowej.

Wartości odżywcze miodu Manuka

Miód Manuka jest doskonałym źródłem prostych węglowodanów. Sam nektar składa się głównie z sacharozy i wody. Pszczoły dodają do niego enzymy, które tworzą dodatkowe związki chemiczne, odwracając sacharozę w fruktozę i glukozę, powodując odparowanie wody, co z kolei sprawia, że produkt staje się odporny na psucie. Miód zawiera naturalne minerały i witaminy, które pomagają w metabolizowaniu złego cholesterolu i kwasów tłuszczowych w organach i tkankach, chroniąc tym samym układ krążenia. Witaminy obecne w miodzie to witamina B6, tiamina, niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy i niektóre aminokwasy. Do minerałów występujących w miodzie należą wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk. Miód z Manuka zawiera około 4 razy więcej witamin i minerałów niż zwykłe miody kwiatowe. Dodatkowo jest on znakomitym przeciwutleniaczem ze względu na obecność kwasów fenolowych i flawonoidów. Miód ten ma również niski indeks glikemiczny (GI), co oznacza, że zawarte w nim cukry mogą być stopniowo wchłaniane do krwioobiegu w celu lepszego trawienia. Powinniśmy unikać spożywania nadmiernie wysokoglikemicznych pokarmów, które pobudzałyby podwyższone wydzielanie insuliny w organizmie.

KHU

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *