odnawianie mebli
Nie warto wyrzucać starych szafek, krzeseł, czy stolików, bo mogą się nam przydać w najmniej oczekiwanym momencie | fot.: Fotolia

Niebanalny wystrój wnętrza: jak odnowić stare meble?

Stare meble raz na jakiś czas wymagają odnowy. Nie mówimy tu bynajmniej o meblach mających rangę antyków, bo to zupełnie inna liga. Chociaż i one wymagają czasami niewielkich ingerencji, by od nowa zacząć świecić swoim naturalnym blaskiem. Każdy z nas ma w domu z pewnością choć jeden mebel wymagający gruntownej odnowy. Nie warto wyrzucać starych szafek, krzeseł, czy stolików, bo mogą się nam przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Odnowa starych mebli jest tak naprawdę wspaniałą zabawą, w którą zaangażować się może cała rodzina. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni sposób na zmianę ulubionego mebla!

Okleina to nie wszystko

W sklepach z akcesoriami wnętrzarskimi znajdziemy wiele gatunków oklein. Są one bardzo wytrzymałe i mają przebogate wzory. Decydując się na okleinę na stare meble, musimy pamiętać o tym, żeby doposażyć się jeszcze w sprawny i w miarę ostry nóż. To nim dzielić będziemy okleinę na kawałki i naklejać na wybrane płaszczyzny mebla. Mebel przed nałożeniem okleiny powinien być dokładnie oczyszczony z kurzu. Trzeba dopilnować, aby wszystkie powierzchnie mebla były gładkie, dzięki temu pod okleiną nie powstaną żadne wybrzuszenia, a mebel będzie się prezentował naturalnie. Nie ma dla mebla bowiem nic gorszego, niż niefortunnie dobrana okleina, pokazująca, że wszystko jest jedynie „grą pozorów”. Tak zaaranżowane meble pod względem estetyki wręcz „wołają o pomstę do nieba”. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach do klejenia i wydaje mu się, że nie potrafi dobrać właściwej okleiny do wybranego mebla domowego – może zdecydować się na malowanie.

Odnawianie mebli przez malowanie

Może się odbywać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jaki typ farby wybierzemy. Nie polecamy do malowania mebli stosować klasycznych pędzli z włosem, ponieważ ślady włosia będą aż nadto wyraźne. Warto zwykły pędzel zastąpić po prostu gąbką, którą będziemy nakładali na powierzchnie drewniane kolejne warstwy koloru. Bardzo przydatne do odnawiania starych mebli są farby w spray’u. Nie trzeba męczyć się z mieszaniem kolorów, ponieważ tego typu farby funkcjonują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Jeśli komuś zależy na tym, by meble nie były pokryte jednym kolorem, może na dowolną płaszczyznę pokrytą barwą nanieść kolejne motywy, np. za pomocą szablonów. W sklepach wnętrzarskich można zakupić gotowe już szablony na płaszczyznach z tworzywa sztucznego. Bardziej kreatywni mogą oczywiście skonstruować własne szablony na bazie tektury lub grubszego kartonu. Przykładamy szablon do płaszczyzny mebla, można tez go przykleić na taśmę, by był stabilny. Potem spryskujemy miejsce wybranym kolorem farby, pozyskując w ten sposób pożądany kształt

Na każdy mebel znajdzie się sposób

Meble mogą być nie tylko drewniane, ale także metalowe. Do nich stosować warto odrdzewiające środki czystości, szybko hamujące korozję. Po chemicznym czyszczeniu meble z tworzyw metalowych nabierają zupełnie nowego wymiaru, podobnie jak i drewniane po przemalowaniu. Odnowione meble mogą być dla nas prawdziwym powodem do dumy. Wprowadzają do wnętrz zupełnie nową jakość!

AMO

About admin

Check Also

świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje dla małych mieszkań: pomysły na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni

Dekorowanie małych mieszkań na święta może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można stworzyć uroczą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *