kobieta uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce jest rodzajem alergii, której objawy występują bezpośrednio po narażeniu skóry na występowanie promieniowania słonecznego | fot.: stock.adobe.com

Uczulenie na słońce – objawy i łagodzenie skutków

Generalnie rzecz ujmując, spędzanie czasu na słońcu jest zalecane dla naszego organizmu. Podczas dostawania się promieni słonecznych pod naszą skórę dostarczana jest witamina D, której obecność chroni przed wieloma chorobami oraz jest niezbędna do prawidłowego działania naszego organizmu. Jednakże czasami zdarza się, że po ekspozycji na słońce doskwierają nam reakcje alergiczne. Po czym poznać, że jesteśmy uczuleni na słońce i jak walczyć z tą dolegliwością?

Uczulenie na słońce – co to takiego i jakie są objawy?

Uczulenie na słońce jest rodzajem alergii, której objawy występują bezpośrednio po narażeniu skóry na występowanie promieniowania słonecznego. Objawy te są najczęściej skórne i zazwyczaj należy do nich czerwona wysypka, swędzące krosty, a nawet małe pęcherzyki. Choroby skórne, które wywołane zostały narażeniem się na słońce, nazywamy fotodermatozami. Wysypka pojawia się tylko na tych miejscach na skórze, które bezpośrednio miały z promieniowaniem słonecznym kontakt. Oprócz typowych dla tego schorzenia zmian skórnych osobie uczulonej na słońce mogą towarzyszyć także dodatkowe objawy chorobowe, takie jak gorączka i dreszcze, czy też ogólne złe samopoczucie.

Uczulenie na słońce – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Uczulenie na słońce może mieć wystąpić samoistnie i mamy wtedy do czynienia z typowym uczuleniem. Jednakże czasami przyczyną uczulenia na słońce jest reakcja fotoalergiczna, która wystąpiła przy przyjmowaniu pewnego rodzaju substancji, które uczulenie na słońce mogą wzmagać. Niektóre leki mają takie działanie, należą do nich najczęściej leki hormonalne oraz leki moczopędne. Warto przed zażyciem leków zapoznać się z ulotką, w której powinno zostać opisane takie ich działanie. Przyczyną wystąpienia uczulenia na słońce może być także przyjmowanie niektórych antybiotyków, a także aspiryny. Alergie na słońce mogą także powodować niektóre zioła, jak dla przykładu dziurawiec, który jest stosunkowo częstym składnikiem wykorzystywanym przy walce z depresją.

Leczenie alergii na słońce oraz łagodzenie jej skutków

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jeżeli więc mamy skłonności do występowania objawów alergicznych po ekspozycji na słońce, warto się przed tym najpierw zabezpieczyć. Podczas upalnych dni nośmy zakrywającą, ale przewiewną odzież, aby nie narażać skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych. Warto także zasłaniać głowę poprzez noszenie chusty czy kapelusza. To, co możemy jeszcze zrobić, aby zminimalizować występowanie negatywnych objawów to użytkowanie filtrów przeciwsłonecznych z dużą zawartością UV. Warto także suplementować selen oraz beta-karoten, które posiadają działanie przeciwutleniające. Jeżeli jednak stało się i wystąpiły u nas nieprzyjemne objawy skórne, najlepiej będzie sięgnąć po leki przeciwalergiczne, które minimalizują objawy i pomagają zniwelować swędzenie. Przy większych i bardziej dokuczających objawach warto także udać się do specjalisty. Pomóc możemy sobie także domowymi sposobami, takimi jak okłady z mleka, ogórka czy też aloesu, które złagodzą podrażnienia i swędzenie. 

EJA

About admin

Check Also

zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze: jakie wybierać i dlaczego są ważne dla organizmu

Tłuszcze są kluczowym składnikiem diety i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jednak nie wszystkie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *