kobieta pod prysznicem
Kto z nas nie zna powiedzenia że "częste mycie skraca życie" ? Wbrew pozorom jest w tym stwierdzeniu trochę racji | fot.: stock.adobe.com

Rano czy wieczorem? Jak często? Czyli fakty i mity na temat brania prysznica i kąpieli

Codzienna higiena jest i powinna być dla każdego z nas niezwykle ważna. Jednak na temat samej pielęgnacji skóry w opinii publicznej pojawiło się wiele mitów. Myć się rano czy wieczorem? Jak często? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Odpowiedź bowiem może nie być aż taka oczywista. 

Fakty i mity na temat higieny

Kto z nas nie zna powiedzenia że „częste mycie skraca życie” ? Wbrew pozorom jest w tym stwierdzeniu trochę racji. Każdy z nas posiada na swojej skórze tak zwaną warstwę lipidową. Jest ona swoistą barierą ochronną broniącą skórę przed grzybami, bakteriami czy pasożytami. Częste mycie szczególnie z użyciem agresywnych środków higienicznych może nam tę barierę uszkodzić. Na powierzchni skóry zaczną się wtedy pojawiać łuszczące się kawałki naskórka, wypryski czy krosty. Dlatego też dbanie o higienę nie powinno się odbywać w sposób inwazyjny. Starajmy się używać kosmetyków przeznaczonych do skóry normalnej oraz wrażliwej. Dodatkowo dobrze by były to preparaty posiadające neutralne pH. Dzięki odpowiednio kwaśnemu odczynowi nasza skóra nie będzie narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

 Kolejny mit dotyczy tego czy myć się rano czy wieczorem. Odpowiedź w tym wypadku jest dość prosta: to zależy od nas samych ! Jedne osoby cenią sobie poranny prysznic czy kąpiel ze względu na właściwości pobudzające, co pozwala im rozpocząć dzień na wysokich obrotach. Inni z kolei cenią sobie relaksacyjne kąpiele i prysznice zaraz przed pójściem spać. Gorąca woda może działać na nasz organizm usypiająco tym samym ułatwiając nam wieczorne zasypianie. Jak więc widać każda ze stron może przedstawić kilka przekonywujących argumentów. 

 Następna kwestia odnosi się do częstotliwości mycia. Każdy z nas inaczej reaguje na upały, pracę fizyczną czy sport. To od nas samych zależy jak często powinniśmy wskakiwać pod prysznic. Określone grupy zawodowe korzystają z kąpieli kilka razy dziennie i nikogo to nie dziwi. Jeżeli jednak wykonujemy pracę która nie wymaga od nas dużego fizycznego wysiłku, to w zupełności wystarczy zaczerpnąć kąpieli raz dziennie. 

Dbanie o higienę – przyjemny obowiązek

Dla sporej części osób dbanie o higienę jest przykrym codziennym obowiązkiem. Należy jednak spojrzeć na to z innej strony. Dbając o swoje ciało mamy bezpośredni wpływ na nasz stan psychiczny jak również pewność siebie. Odpowiednia higiena nie tylko zwiększy naszą atrakcyjność u płci przeciwnej ale sprawi także że lepiej poczujemy się we własnej skórze.

By cały proces przebiegał sprawnie i komfortowo powinniśmy określić gamę sprawdzonych produktów kosmetycznych jakich zamierzamy używać. Na początek zadbajmy o odpowiedni żel po prysznic, który oprócz zniewalających nut zapachowych zapewni naszej skórze odpowiednią pielęgnacje i nawilżenie. Następnie zwróćmy uwagę na produkty do depilacji czy nawilżenia bezpośrednio po kąpieli. Właściwie pielęgnowana skóra odwdzięczy się na promienistą barwą oraz odpowiednią jędrnością. W ten sposób zachowamy zdrowy i młody wygląd na wiele następnych lat. 

MŚW

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *