książki na półce
Żulczyk w „Informacji Zwrotnej” stara się wracać do klimatu znanego z "Belfra" czy "Ślepnąć od Świateł | fot.: stock.adobe.com

Nowa książka Jakuba Żulczyka „Informacja Zwrotna”

Jakub Żulczyk to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich pisarzy i scenarzystów. Dzięki niemu dokonała się istna rewolucja serialowa. Dzięki takim serialom jak „Belfer” czy „Ślepnąc od Świateł” ludzie masowo zaczęli wracać do polskich formatów telewizyjnych. Żulczyk najbardziej ceniony jest jednak jako pisarz, a „Informacja Zwrotna” ma być zupełnie nową jakością w polskiej literaturze. 

Kulisy powstawania książki 

Podczas rozmowy z Karolem Paciorkiem na podcaście „Imponderabilia” Jakub Żulczyk nie kryje, że książka koresponduje z jego własnymi trudnymi doświadczeniami. „Informacja Zwrotna” zawiera bowiem nawiązania do alkoholizmu autora. Nie należy jednak mylić książki z autobiografią. Specyficzna atmosfera jest przerzucona na innych bohaterów i stara się odtworzyć klimat nocnego pijaństwa w zupełnie nowym środowisku. 

Kontrowersyjna fabuła

Bohaterem książki jest Marcin Kania, który już we wstępie oznajmia światu, że niedługo zabije człowieka. Kolejna scena przedstawia znalezienie zakrwawionych prześcieradeł w pokoju syna Marcina. W odtworzeniu dokładnych wydarzeń przeszkadza jednak alkoholizm postaci, która nie umie powiązać sytuacji z dniem wczorajszym. Zapicie spowodowało utratę pamięci. Marcin pamięta jedynie fakt, że wczoraj widział się z synem. 

Spokojne i sielankowe życie zamieniło się w serię alkoholicznym ciągów. Marcin postanawia szukać syna i udaje się do niebezpiecznego miasta, pełnego złych i niewygodnych ludzi. Być może pozwoli mu przypomnieć to niektóre wydarzenia z wczorajszego dnia. 

Ciężka tematyka 

Żulczyk nie tylko porusza problem alkoholizmu, ale podejmuje ciężki problem afery reprywatyzacyjnej w naszym kraju. Przedstawia on gwałtowność, z jaką dochodziło do przejęć mieszkań w Warszawie czy Krakowie po upadku PRLu. Pisarz bardzo dokładnie stara się odwzorować czasy, w których dochodziło do nielegalnych przejęć i brutalność, z jaką spotkali się mieszkańcy bloków i kamienic. 

Znany już wcześniej klimat 

Żulczyk w „Informacji Zwrotnej” stara się wracać do klimatu znanego z „Belfra” czy „Ślepnąć od Świateł”. Czytelnikom nie znudził się jeszcze specyficzny styl pisarza, gdzie zło czai się na każdym rogu miasta. Każdy walczy tu o swoje miejsce w hierarchii społecznej, a takie emocje jak współczucie czy miłość schodzą na drugi plan. Brutalny świat zostaje zmieszany z obłąkanymi postaciami, które znajdziemy w najciemniejszych uliczkach miasta. W  „Informacji Zwrotnej” nie zabraknie bohaterów w rodzaju Dario, znanego z legendarnej już roli Jana Frycza. 

Czego spodziewać się po „Informacji Zwrotnej”?

Jeszcze nie wiadomo czy „Informacja Zwrotna” doczeka się ekranizacji, ale powinna znowu namieszać na polskim rynku literatury. To kolejna mocna historia, podszyta alkoholicznym klimatem, gdzie główny bohater musi w ciężkich warunkach odnaleźć sens życia. Jakie niespodzianki czekają go po drodze i czy odnajdzie swojego syna, dowiemy się jednak dopiero po lekturze książki. 

MMI

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *