Płaskostopie, potoczenie określane także jako „platfus” to jedno z częściej występujących schorzeń stopy, które nieleczone, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle nóg, pleców, a także trudności w poruszaniu się. Czym dokładnie jest ta przypadłość, jakie są jej przyczyny oraz objawy, i co najważniejsze: czy możliwe jest jej wyleczenie?
Czym jest płaskostopie?
Zdrowa stopa układa się w tzw. łukowatą krzywiznę, przy utrzymaniu kości w linii prostej. Styka się ona wtedy z podłogą w trzech punktach: przy pięcie oraz pierwszej i piątej kości śródstopia. Z kolei o płaskostopiu mówimy, gdy dochodzi do obniżenia lub całkowitego zaniku sklepienia stopy, co powoduje, że częściowo lub całkowicie dotyka ona swoją powierzchnią podłoża, nie tworząc charakterystycznych łuków.
W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje platfusa:
- płaskostopie poprzeczne, powstałe na skutek obniżenia poprzecznego w stopie, które powoduje, że ta staje się nienaturalnie szeroka
- płaskostopie podłużne, powstałe na skutek obniżenia łuku przyśrodkowego, prowadzącego do przylegania całą powierzchnią stopy do podłoża
Przyczyny płaskostopia
Powstawaniu płaskostopia sprzyja m.in:
- niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej krzywizny w stopie,
- chodzenie w źle wyprofilowanym obuwiu, butach złej jakości lub w szpilkach,
- siedząca lub stojąca praca,
- bardzo częste chodzenie już w wieku dziecięcym po powierzchniach twardych oraz płaskich,
- koślawe kolana,
- różna długość kończyn dolnych,
- nadwaga,
- wrodzona wiotkość więzadeł stopy,
- uszkodzenie lub osłabienie więzadeł, mięśni lub stawów stopy
Powyższe czynniki to przyczyny nabyte. W niektórych sytuacjach płaskostopie może być przypadłością wrodzoną, jednakże są to przypadki bardzo rzadkie.
Objawy płaskostopia
Najczęstsze objawy nieleczonego płaskostopia to:
- obrzęk oraz ból stóp, co utrudnia przemieszczanie się oraz stanie,
- odciski w okolicy podeszwowej,
- pieczenie oraz nadwrażliwość stóp,
- rogowacenie podeszwowej części śródstopia,
- czasami może występować zaburzenie krążenia, grzybica, pocenie się stóp,
- szybkie męczenie się stóp,
- stany zapalne więzadeł i torebek w stopie
Leczenie płaskostopia
W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych dolegliwości, konieczne jest udanie się do specjalisty, którym w tym przypadku jest ortopeda. Gdy diagnoza wskaże na płaskostopie, wtedy też lekarz zleci również odpowiedni program leczenia.
W przypadku niezaawansowanej formy płaskostopia stosuje się odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, które w zależności od nasilenia schorzenia mogą być wykonywane tylko w domu lub też pod opieką rehabilitanta. Do najpowszechniejszy ćwiczeń leczących platfusa zalicza się:
- chodzenie po piasku i kamieniach,
- chodzenie na palcach,
- zwijanie ręcznika palcami,
- rysowanie stopami,
- podnoszenie palcami szmacianych piłeczek lub woreczków
Jeśli natomiast deformacja stopy jest w stanie zaawansowanym, wtedy też niezbędne jest noszenie specjalnych wkładek do butów lub zakup butów przeznaczonych dla osób z płaskostopiem. W skrajnych przypadkach wykonuje się także zabiegi chirurgiczne, dotyczy to jednak sytuacji, w których wcześniejsze metody okazały się nieskuteczne ze względu na znaczną deformację stopy.
MBY