kobieta na wadze wybór między pączkiem a jabłkiem
Ostatnimi czasy największą popularnością wśród gwiazd cieszy się dieta pudełkowa | fot.: stock.adobe.com

Najnowsze, najpopularniejsze sposoby na dietę – na czym polegają i czy rzeczywiście są zdrowe?

Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów to wciąż marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Co jakiś czas pojawią się różnego rodzaju nowinki dietetyczne, które mają nam pomóc w pozbyciu się nadwagi. Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na to, aby zrobić to w sposób przemyślany, który pozwoli nie tylko cieszyć się szczupłą sylwetką, ale także zachować zdrowie. Jakie są najnowsze trendy w kwestiach odchudzania i czy warto za nimi podążać?

Dieta pudełkowa

Ostatnimi czasy największą popularnością wśród gwiazd cieszy się dieta pudełkowa. Nazwa jest trochę myląca, gdyż dieta ta nie musi mieć na celu odchudzania. Polega ona na zamówieniu 5 posiłków dziennie, które dostarcza firma cateringowa. Dzięki takiej diecie mamy pewność, że posiłki są odpowiednio skomponowane, gdyż nad ich jakością czuwa dietetyk. Klient wybiera, jakie menu ma być dla niego przygotowane. Istnieje oczywiście możliwość wyboru jadłospisu odchudzającego, o zmniejszonej liczbie kalorii. Dieta ta jest o tyle wygodna, że nie wymaga przygotowywania posiłków we własnym zakresie, w domu. Często bowiem mamy z tym problem i zamiast spożywać 5 lekkich posiłków jemy jedynie 3, w dodatku w biegu. Co więcej, aby stosować dietę nie trzeba śledzić zmian dotyczących zasad zdrowego odżywiania – zrobi to za nas dietetyk. Niestety, dieta pudełkowa ma niemałą wadę, otóż jest ona stosunkowo droga. Wygoda, jaką daje nam w zamian, kosztuje. Warto jednak rozważyć, czy zalety tejże diety nie przeważają nad jej ceną.

Dieta produktowa

Popularne są także diety oparte na danym produkcie lub gamie produktów żywieniowych. Dieta kapuściana, choć niskokaloryczna, nie służy osobom cierpiącym na choroby stawów. Można co prawda sporo schudnąć stosują tą dietę, jednak po powrocie do normalnego odżywiania istnieje niebezpieczeństwo powrotu kilogramów. Dieta białkowa oparta jest natomiast na nabiale, który choć zdrowy dla kości i zębów, nie służy naszym nerkom. Dlatego też lekarze nie zalecają jej stosowania dłużej niż 3 miesiące. Powyższe diety to jedynie przykłady diet produktowych, które chociaż ułatwiają schudnięcie, mogą przysporzyć znacznych problemów zdrowotnych. Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na tego typu diety, które w dodatku poparte są badaniami sugerującymi pozytywne rezultaty stosowania takich diet. Niestety, skutki uboczne mogą być bardzo złe, gdyż każdy produkt z jednej strony może nam służyć, jednakże z drugiej szkodzić innym narządom. Dieta produktowa ma być zachętą dla osób, które wyjątkowo lubią jeść daną rzecz. Niedawno pojawiła się nawet dieta czekoladowa, która jednak zdaniem dietetyków pozostawia wiele do życzenia.

Stosowanie diety odchudzającej powinno być oparte na zdroworozsądkowym podejściu do tematu. Dobrze jest korzystać z rad dietetyka, który dobierze indywidualną dietę dla nas. Wszelkiego rodzaju nowinki powinniśmy traktować z przymrużeniem oka, przepuszczając je przez sito profesjonalnej wiedzy medycznej, która pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów w sposób absolutnie bezpieczny dla zdrowia. Trudno bowiem cieszyć się szczupłą sylwetką w momencie, gdy zdrowie zaczyna szwankować.

DTK

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *