wizualizacja wątroba
Wiele chorób wątroby nie daje żadnych symptomów | fot.: stock.adobe.com

Chora wątroba – skąd się mogą brać jej problemy, czym się objawiają i jak sobie z nimi poradzić?

Wątroba to największy i najważniejszy organ w organizmie ludzkim. Ma szereg funkcji do spełnienia, m.in.: bierze udział w procesie metabolizmu, filtruje i oczyszcza krew z toksyn, dodatkowo posiada funkcje odpornościowe. Właśnie z tego powodu należy o nią dbać. Czasem jednak przestaje dobrze funkcjonować i pojawiają się problemy. Co może być przyczyną? Jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny chorób wątroby

Chora wątroba to zazwyczaj efekt niezdrowego trybu życia. Tym, co przyczynia się do powstawania chorób wątroby to:

  • Cukier w diecie: a dokładnie jego nadmiar. Wysokie spożycie węglowodanów działa niekorzystnie na wątrobę, obciążając ją. Produkty zawierające fruktozę oraz syrop glukozowo-frukozowy są szczególnie niesprzyjające, gdyż wątroba nie jest w stanie ich przetworzyć w glikogen.
  • Alkohol: w krajach rozwiniętych jest najczęstszą z przyczyn chorób wątroby. Spożywany w nadmiarze, uszkadza wątrobę, powodując alkoholowe stłuszczenie, zapalenie wątroby oraz jej marskość.
  • Tłuszcze nasycone: działają obciążająco, a wątroba ma problem z ich przetworzeniem. Niestety, występują prawie wszędzie: w wypiekach, słonych przekąskach, słodyczach oraz fast foodach.
  • Leki oraz suplementy: należy ze szczególną ostrożnością przyjmować suplementy bogate w witaminę A, gdyż ta kumuluje się w wątrobie, a jej nadmiar jest toksyczny i może wywoływać choroby. Niektóre z ziół, takie jak podbiał pospolity, owoc senesu lub żywokost lekarski, mogą mieć działanie hepatoksyczne.

Objawy chorób wątroby

Wiele chorób wątroby nie daje żadnych symptomów. W diagnostyce duży utrudnieniem jest również to, iż występujące objawy często nie są specyficzne i są również charakterystyczne dla innych schorzeń. Objawy, które mogą być niepokojące to:

  • Ból brzucha: pomimo że wątroba nie boli, może wywierać nacisk na sąsiadujące organy. Często pojawiają się bóle i skurcze w dolnej części brzucha, uczucie pełności i obrzęku.
  • Zmiana koloru moczu: mocz w kolorze ciemnym lub krwistym może zaniepokoić. Świadczyć to może o tym, że poziom bilirubiny jest podwyższony, co z kolei jest przyczyną nieprawidłowej pracy wątroby.
  • Pogorszenie samopoczucia: częste zmęczenie i pogorszenie samopoczucia to jeden z charakterystycznych objawów.
  • Obrzęki: uczucie obrzęku na dłoniach, nogach, wokół kostek, a także na twarzy może być wyraźną informacją o chorej wątrobie. Zauważyć to można zwłaszcza po przebudzeniu, jak i w ciągu dnia.

Leczenie wątroby

Każdy z powyższych objawów utrzymujących się dłuższy czas powinien nas zaniepokoić i skłaniać do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Specjalista powinien zlecić szczegółowe badania i wprowadzić właściwe leczenie. Pomocna może tu być terapia farmakologiczna oraz odpowiednia dieta i zmiana stylu życia.

Warto jednak zawczasu zmienić parę szkodliwych nawyków, aby wspomóc pracę wątroby. Należy ograniczyć węglowodany i tłuszcze nasycone w diecie, wprowadzić więcej warzyw i owoców, szczególnie te bogate w antyoksydanty. Regularne spożywanie posiłków korzystnie wpływa na pracę wątroby, jak i rezygnacja z niektórych suplementów i ograniczenie spożycia alkoholu.

Jak widać, objawów związanych z chorą wątrobą nie można lekceważyć. Jednak zanim się pojawią, warto zmienić kilka nawyków w swoim życiu, by wątroba była zdrowa i dobrze pełniła swoje funkcje.

AGU

About admin

Check Also

zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze: jakie wybierać i dlaczego są ważne dla organizmu

Tłuszcze są kluczowym składnikiem diety i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jednak nie wszystkie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *