dziewczyna w kasku
Noszenie kasku rowerowego podczas jazdy rowerem nie jest obowiązkowe | fot.: stock.adobe.com

Kask rowerowy, czy jest obowiązkowy i na co zwrócić uwagę

Wraz z sezonem na rower, może powracać jedno pytanie. Czy muszę mieć kask rowerowy? Wśród znajomych z pewnością krążą sprzeczne opinie odnośnie tej sprawy co mówią przepisy. Z osobistych obserwacji można również zauważyć raczej większą ilość osób, które jeżdżą bez takiego kasku. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Czy warto i oczywiście, ile to kosztuje?

Kask rowerowy – czy jest obowiązkowy?

Pomimo wielu sprzecznych opinii, które mogą krążyć, sprawa okazuje się bardzo prosta. Noszenie kasku rowerowego podczas jazdy rowerem nie jest obowiązkowe i jeżeli się w taki nie zaopatrzymy, nie musimy obawiać się mandatu i nie czeka nas żadna inna kara. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy w tym momencie całkowicie porzucić myśl o zakupie kasku.

Podczas jazdy na rowerze, nawet jeśli nasza jazda nie należy do brawurowej, może dojść do wielu nie przewidzianych wypadków. Od kierowcy samochodu, który akurat musiał odpowiedzieć na bardzo ważną wiadomość, po najzwyczajniejszą na świecie dziurę w jezdni, przez którą możemy zostać narażeni na poważny uraz. Kierowcy samochodów, mają pasy oraz poduszki powietrzne, rowery niestety takich wbudowanych zabezpieczeń nie posiadają.

Rozbieżność co do zdań na temat obowiązku noszenia kasku, może wynikać z tego, że podczas prowadzenia motocykla lub motoroweru, założony kask jest już obowiązkowy, a jego brak może nas kosztować do 100zł mandatu karnego.

Jaki kask rowerowy powinien być?

Jeśli postanowiliśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień, stajemy przed wyborem kasku. Rynek oczywiście zasypuje nas ofertami, a te kupione w sieciowych sklepach za pół ceny, mogą się niestety nie sprawdzić. Jeżeli mamy zamiar zadbać o nasze bezpieczeństwo, to warto zrobić to solidnie. W końcu oprócz tego, że powinien nam odpowiadać wizualnie, musi nas przede wszystkim chronić.

Warto zastanowić się przede wszystkim nad naszymi potrzebami. Inny kask wybierzemy do jazdy trekkingowej, miejskiej oraz do jazdy wyczynowej np. na rowerach typu BMX, czy MTB. Istnieją jednak pewne podstawowe kryteria, który taki kask powinien spełniać

Przede wszystkim, co może wydawać się oczywiste powinien być wykonany z solidnego rodzaju materiału, nie uginać się pod naciskiem oraz zapewniać odpowiednią wentylację, zapobiegającą przepoceniu głowy. Przy tym warto również zwrócić uwagę na wagę. Noszenie kasku, poza zapewnieniem nam bezpieczeństwa w razie wypadku, nie powinien również wadzić. Jeżeli wybierzemy kask, który okaże się dla nas za ciężki, możemy stracić przyjemność z jazdy.

Co mogą nam zaoferować współczesne kaski rowerowe?

W zależności od rodzaju naszej jazdy, do której będziemy dostosowywać wybrany kask, mogą nam one zaoferować różne udogodnienia. Jeśli decydujemy się na kask do jazdy wyczynowej na rowerze typu BMX, wentylacja przestaje w tym wypadku mieć tak duże znaczenie. Jeśli natomiast poruszamy się głównie po mieście, producenci są nam w stanie w takim wypadku zaoferować różnorodny design, więc nawet najbardziej wybredni powinni znaleźć coś dla siebie.

Poza tym, producenci kasków nie poprzestają tylko na wyglądzie czy systemach otworów wspomagających wentylację. Opracowywane są również nowe technologie, mające sprawić, aby konstrukcja kasku chroniła nas jak najlepiej podczas tak nie przewidzianego zdarzenia jak wypadek.

Ile powinien kosztować kask?

Bezpieczeństwo, to coś na czym z pewnością nie powinno się oszczędzać, nie oznacza to jednak, że do bezpiecznej jazdy na rowerze musimy od razu inwestować w kask z najwyżej półki. Takie bowiem potrafią osiągnąć ceną nawet tysiąca złotych. Na początek, jednak może wystarczyć nam taki za około 100zł, jeżeli natomiast mamy trochę więcej wolnych środków, to modele półkę wyżej zazwyczaj kosztują około 200zł. Nie są to więc ceny wygórowane, patrząc na dodatkową ochronę jaką sam nam w stanie zapewnić.

KSO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *