Alkoholizm (inaczej choroba alkoholowa czy zespół zależności alkoholowej) to uzależnienie od alkoholu etylowego. To taki sposób picia, który nie mieści się w ramach spożycia zwyczajowego i tradycyjnego. Jakie są powszechnie stosowane metody leczenia alkoholizmu? I czy leczenie zawsze musi odbywać się w zakładzie zamkniętym?
Alkoholizm – wiele twarzy, jedna choroba
Uzależnienie od alkoholu dotknąć może każdego. To podstępna, postępująca i szybko wyniszczająca cały organizm choroba, która w dodatku niesie za sobą wiele negatywnych skutków społecznych dla samego chorego, jak i dla całego jego otoczenia. Nieleczona prowadzi do śmierci. Nieprzytomny pijak spod osiedlowej budki z piwem. Awanturująca się co wieczór sąsiadka. Młody przedsiębiorca bijący swoją dziewczynę po wypiciu ulubionej whisky. Pani prezes wypijająca przed snem butelkę drogiego wina. Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, biedni oraz bogaci, mieszkańcy miast, miasteczek i maleńkich wsi. Wszystkich ich łączy uzależnienie od alkoholu. I wszyscy oni spotkać się mogą na jednej terapii. Jak może ona jednak wyglądać?
Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Polsce?
W naszym kraju leczenie choroby alkoholowej jest powszechnie dostępne oraz bezpłatne. Zarówno dla samych osób uzależnionych, jak i dla ich najbliższych określanych mianem współuzależnionych (m.in. dla współmałżonków i dzieci, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym). Dostępne formy terapii to ta ambulatoryjna (prowadzona w poradniach), na oddziałach dziennych oraz stacjonarnie na oddziałach zamkniętych w szpitalach bądź ośrodkach leczenia uzależnień. Nie oznacza to jednak, że na terapię dostać się można ot tak, prosto z ulicy. Na szczęście do poradni nie jest konieczne skierowanie lekarskie, dlatego udać może się tam każdy, kto zauważa u siebie niepokojące objawy choroby, a także osoby, których bliscy zmagają się z alkoholizmem. Jednak na terapię w ramach Narodowego funduszu Zdrowia czekać trzeba kilka, a nierzadko i kilkanaście miesięcy. To, czy pacjent wytrzyma tak długi okres oczekiwania, zależy od jego motywacji i wsparcia, jakie otrzymać może w swoim najbliższym otoczeniu.
Czy warto zdecydować się na leczenie w zamkniętych ośrodkach?
Każda forma terapii uzależnień wiąże się z koniecznością odwyku i detoksykacji, czyli odstawienia substancji uzależniającej. Pozwala to na oczyszczenie organizmu, które wiąże się jednak z nieprzyjemnymi dla osoby chorej skutkami, czyli z tak zwanym zespołem abstynencyjnym. Zamknięte ośrodki to miejsca, w których alkoholicy zostają objęci kompleksową opieką. Zarówno tą medyczną, jak i psychologiczną. Dobrze skoordynowane formy pomocy pomagają zniwelować skutki odstawienia i wspomóc pacjenta tak fizycznie, jak i psychicznie. W Polsce istnieje wiele komercyjnych placówek, dzięki którym czas oczekiwania na tego rodzaju pomoc znacznie się skraca, a program terapeutyczny może jak najszybciej zostać wdrożony.
W rzeczywistości jednak trudno wskazać, jaka forma terapii będzie najkorzystniejsza dla danego pacjenta. Wszystko zależy od stopnia jego uzależnienia, przyczyn leżących u podstaw choroby i szeregu innych czynników. Najważniejsza jest jednak chęć do zmiany i motywacja, by swoje życie uczynić lepszym.
KBR