lato pies kot
Lato to czas, który zwierzęta mogą dość ciężko znosić ze względu na upały | fot.: stock.adobe.com

Psy, koty, gryzonie – jak zapewnić im komfort i dobrze o nie zadbać w upalne dni?

Na upały źle reagują nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Wysokie temperatury źle działają na psy, koty, gryzonie oraz inne zwierzęta. Istnieje ryzyko wystąpienia u zwierzęcia hipertermii, czyli nagłe podniesienie temperatury ciała bez możliwości jej kontroli przez organizm. Jest to bardzo niebezpieczny dla zwierząt stan. Dowiedz się, jak mu zapobiec i ulżyć zwierzakom w upalne dni!

Jak pomóc psu w trakcie upałów?

W przypadku psa w trakcie upałów należy zrezygnować z długich spacerów. Najlepiej zaplanować je tak, aby nie wychodzić ze zwierzakiem w samo południe, kiedy temperatura jest najwyższa. Na samym początku spaceru warto także przyłożyć swoją dłoń do chodnika na kilka sekund. Jeśli podłoże będzie nas parzyć, to istnieje ryzyko, że pies poparzy sobie łapki. W takiej sytuacji lepiej poczekać ze spacerem lub udać się z psem bezpośrednio na tereny zielone. Jeśli nie ma pilnej konieczności, to warto zrezygnować w upały także z podróży samochodem.

Jeśli nasz pies jest długowłosy, to należy skrócić mu sierść. Nie należy jednak zgalać jej całkowicie, ponieważ może to zwiększyć ryzyko oparzenia. 

Dobrym rozwiązaniem są także kąpiele. Jednak, jeśli pies nie potrafi pływać, to nie zmuszajmy go do wchodzenia do zbiorników wodnych. Warto wtedy zakupić basenik dla psa. Takie baseniki nie są głębokie, ale dają psu możliwość schłodzenia się. 

Zakupić można również szelki oraz kamizelki chłodzące. Zmniejszają one znacznie ryzyko przegrzania, ponieważ odprowadzają ciepło z organizmu psa. Warto również pomyśleć o zakupie maty chłodzącej. Trzeba jednak pilnować, żeby pies jej nie przegryzł.

Jak pomóc kotu w trakcie upałów?

W przypadku kota należy przede wszystkim zapewnić mu chłodne i zaciemnione miejsce do leżenia. Świetnie sprawdzają się tutaj kuchenne lub łazienkowe kafelki. Aby zwiększyć komfort kota, można położyć na nich mokry ręcznik lub matę chłodzącą. W przypadku maty trzeba jednak uważać tak samo, jak w przypadku psa.

Do miski wody kota warto wrzucić kostki lodu. Mogą one być zrobione z wody lub z bulionu po ugotowanym mięsie. Druga opcja na pewno bardzo zachęci kota do ich lizania. Jedzenie podawane kotu również powinno być schłodzone, ale nie zamrożone. Ulgę kotu przyniesie także pozbycie się nadmiaru sierści. Należy więc w upały wyczesywać go częściej niż zwykle. Nie wolno kota strzyc i golić, ponieważ może wtedy łatwiej się poparzyć.

Jak pomóc gryzoniom w trakcie upałów?

Gryzonie są równie wrażliwe na upały, co psy i koty. W ich przypadku kluczowe jest przygotowanie klatki. Podczas upałów należy sypać do niej mniej żwirku. Warto również ją schłodzić np. poprzez umieszczenie w środku zimnej butelki z wodą owiniętej w ręcznik czy owiniętego wkładu do lodówki turystycznej. Klatka powinna też stać z zaciemnionym miejscu, do którego dociera stosunkowo mało światła słonecznego. Nie powinna ona nigdy stać na balkonie. Dobrym rozwiązaniem będzie także podawanie zwierzakowi większej ilości warzyw i owoców.

NDO

About admin

Check Also

wiosenny spacer z psem

Przygotowania do wiosennych spacerów z psem: ważne wskazówki

Wiosna to czas sprzyjający długim spacerom z psem, które z kolei są świetną okazją możliwość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *