Borelioza
Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest rumień, czasem przyjmujący formę pierścienia wokół ukąszenia | fot.: stock.adobe.com

Czym jest i skąd się bierze borelioza? Jakie są jej objawy? Jak ją wykryć i leczyć?

Borelioza to groźna choroba, która nieleczona może atakować wiele narządów wewnętrznych. Przenoszą ją kleszcze, co nie oznacza, że każde ugryzienie ją wywoła. Jeżeli jednak zostaniemy ukąszeni i w miejscu tym pojawi się rumień, może to oznaczać, że kleszcz był nosicielem krętków Borrelia i możemy zachorować. Warto się wtedy przebadać, żeby jak najszybciej rozpocząć leczenie. 

Jak rozpoznać boreliozę i jakie objawy jej towarzyszą?

Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest rumień, czasem przyjmujący formę pierścienia wokół ukąszenia. Charakterystyczne dla niego jest przemieszczanie się w inne miejsca. Z tego względu nazywa się go czasem rumieniem wędrującym. Może pojawić się kilka dni lub tygodni po ugryzieniu, ale objaw ten nie występuje u wszystkich chorych. Dlatego też choroba ta jest często niezauważona przez osoby chore, które skarżą się czasem na objawy podobne do grypy i myślą, że to zwykłe przeziębienie. Jeśli takie objawy pojawiają się po ukąszeniu kleszcza, trzeba być czujnym. Jeśli zignorujemy te wczesne objawy, choroba będzie rozwijać się dalej w sposób utajony i atakować po kolei cały organizm. Mogą występować kłopoty ze stawami i mięśniami, objawy neurologiczne, ze strony układu krążenia, a nawet psychiczne, takie jak zmiany nastroju. Objawy są niejednorodne i uzależnione od tego, jaki narząd choroba atakuje. Mogą występować też okresy bezobjawowe, a następnie ponowny atak prowadzący do jeszcze poważniejszych stanów. Postać przewlekła może ciągnąć się latami, powoli wyniszczając organizm. Z tego względu bardzo ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, którą może postawić tylko lekarz w oparciu o wykonane testy, których na rynku jest kilka, ale wszystkie dają miarodajne wyniki. Najpopularniejsze są testy serologiczne ELISA, ale najlepiej poradzić się lekarza, który podpowie jakie testy wykonać.

Na czym polega leczenie boreliozy?

Czas leczenia uzależniony jest od tego, na jakim etapie choroba została wykryta. Jeśli zostanie zdiagnozowana szybko, jest szansa na krótszą kilkutygodniową terapię antybiotykami. Im choroba jest bardziej zaawansowana, tym trudniej się ją leczy, a nawet wymaga hospitalizacji. Konieczne jest wtedy leczenie kompleksowe powstałych w jej rozwoju powikłań. Stosowana w takich przypadkach metoda leczenia antybiotykami przybiera formę bardziej agresywną, łącząc kilka różnych leków, a samo leczenie jest długie i wymaga podawania antybiotyków nawet po ustąpieniu objawów przez około 3 miesiące. Niezależnie od terapii farmakologicznej stosuje się odpowiednią dietę i zaleca aktywność fizyczną. Metodą wspomagającą może być też ozonowanie krwi, które wykonuje się w niektórych gabinetach prywatnych i klinikach.

Borelioza to choroba groźna i podstępna, która może być skutecznie leczona pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowana. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana i zdążyła już poczynić szkody w całym organizmie, terapia jest znacznie trudniejsza. Lepiej więc w przypadku podejrzenia udać się do lekarza jak najszybciej. Najlepiej jednak zapobiegać jej poprzez zaopatrzenie się w środki ochronne przed kleszczami, a jeśli już kleszcza złapiemy, należy go jak najszybciej i we właściwy sposób usunąć.

KOS

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *