kobieta przy oknie samolotu
Zamiast oklasków zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwykłe "dziękuję" i zachowanie dyscypliny przy wychodzeniu z samolotu | fot.: stock.adobe.com

Podróżniczy savoir vivre: jak powinno się zachowywać podczas lotu samolotem?

Zbliżają się wakacje, czas, gdy co raz ludzi więcej zdecyduje się na podróż samolotem. Niestety bardzo często wiele osób zapomina, że podobnie, jak w innych środkach komunikacji również w samolocie obowiązuje pewna etykieta, o które należy pamiętać. Przestrzeganie określonych zasad usprawni każdą podróż i sprawi, że będzie ona bardziej komfortowa, jednakowo dla podróżującego, jak i jego współtowarzyszy. Oprócz standardowych zachowań, które obowiązują np., w autobusie czy pociągu istnieje kilka zasad savoir-vivre, na które w samolocie trzeba szczególnie zwrócić uwagę.

Pamiętaj, że nie podróżujesz sam!

Obserwując zachowanie niektórych osób w samolocie, można odnieść wrażenie, że są w samolocie sami. Znacznie utrudnia to pracę obsłudze samolotu, jak i innym osobom podróżującym. Dlatego przede wszystkim wchodząc do samolotu, należy pamiętać, aby zając wyznaczone miejsce. Wprawdzie zasada wydaje się oczywista, to jednak kłótnia o miejsce w samolocie jest codziennością. Osoby, które preferują określone miejsca np. koło okna, mogą dokonać takiego wskazania już w czasie procesy rezerwacji.

Na pokładzie samolotu zasadniczo nie można spożywać innych posiłków, oprócz tych które zostały tam zakupione. Zazwyczaj jednak wszyscy przymykają oko na kanapkę czy cukierka. Posiłek nie powinien mieć intensywnego zapachu ani płynnej konsystencji. Ponadto warto także rozważyć ograniczenie przyjmowania płynów, gdyż częste korzystanie z toalety jest utrudnione, chociażby ze względu na fakt, że na cały samolot jest jedna.

Bądź miły i uprzejmy dla obsługi oraz szanuj współtowarzyszy podróży

Osoby podróżujące samolotem powinny pamiętać, że obsługa samolotu nie jest tożsama z prywatną służbą. Jej rolą jest zapewnienie komfortowego i bezpiecznego lotu pasażerom. Nie są oni jednak osobistym asystentem i należy im się w czasie lotu bezwzględne posłuszeństwo. Wszelkie uwagi i zażalenia warto zgłosić po zakończeniu lotu, a sprzedaż, czy reklama produktów są częścią pracy stewardes i stewardów i trzeba to zaakceptować.

Podróżując samolotem, warto również zwrócić uwagę na takie zachowania jak:

  • stosowanie słuchawek przy słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmu;
  • uszanowanie przestrzeni współpasażerów, a także bagażu, który ma tendencje do przesuwania się pod siedzeniami;
  • zapewnić rozrywkę oraz przekąski dzieciom, gdyż nawet najsłodszy malec, gdy przez cała podróż płacze może być irytujący.
młodzi ludzie klaszczący w samolocie
Klaskanie po zakończonym locie nie jest tylko polskim zwyczajem. Jednak zwyczaj ten jest zupełnie nie potrzebny, gdyż kabina pilotów jest tak skonstruowana, że nie dochodzą do nie żadne odgłosy | fot.: stock.adobe.com

Czy w samolocie się klaszcze?

Klaskanie po zakończonym locie nie jest tylko polskim zwyczajem. Jednak zwyczaj ten jest zupełnie nie potrzebny, gdyż kabina pilotów jest tak skonstruowana, że nie dochodzą do nie żadne odgłosy. Oznacza to, że brawa pasażerów do nich nie docierają. Ponadto w czasie wielu rozmów piloci i pozostała obsługa samolotu podkreślają, że wykonują oni swoją pracę. Zamiast oklasków zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwykłe dziękuję i zachowanie dyscypliny przy wychodzeniu z samolotu.

Przestrzeganie zasad savoir-vivre w samolocie sprawia, że podróże, zarówno te długie, jak i krótsze są zdecydowanie przyjemniejsze. Pozwalają się cieszyć się komfortem tego środka komunikacji i cieszyć się przyjemnością, jaką daje szybowanie w przestworzach.

PGR

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *