zasady udzielania pierwszej pomocy
Podstawowym zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest ustalenie przyczyny wypadku lub pogorszenia się stanu zdrowia poszkodowanego | fot.: adobe.stock.com

Czy wiesz, jak zachować się w szczególnej sytuacji? O podstawach pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności podejmowane przed przyjazdem lekarza lub ratownika medycznego. Ich celem jest ratowanie zdrowia i życia osoby, której stan zdrowia uległ nagłemu i niespodziewanemu pogorszeniu. W związku z tym, że nieudzielenie wsparcia w takiej sytuacji może by karane, warto poznać podstawy pierwszej pomocy.

Najważniejsze zasady

Podstawowym zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest ustalenie przyczyny wypadku lub pogorszenia się stanu zdrowia poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany narażony jest na działanie czynnika lub przedmiotu zagrażającego jego życiu (np. kabel w którym płynie prąd elektryczny, podłączony akumulator samochodowy grążący zapaleniem się auta), należy zadbać o jego usunięcie. Dopiero gdy uda się zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu, można przystąpić do ustalania jego stanu zdrowia oraz sprawdzenia wielkości doznanych obrażeń. W tym celu konieczne jest zbadanie tętna i czynności oddechowych oraz przytomności osoby ratowanej. W zależności od przyczyny oraz stanu poszkodowanego proces udzielania pierwszej pomocy może się od siebie różnić.

Postępowanie przy zawale lub udarze

Zawał serca polega na upośledzeniu dostarczania krwi do mięśnia sercowego spowodowanego zazwyczaj niedrożnością naczyń wieńcowych. Podstawowe objawy zawału to kłujący ból w okolicy mostka promieniujący do lewego ramienia, ucisk klatki piersiowej, nieregularny puls. Objawom tym towarzyszyć mogą niepokój, nudności oraz wymioty. Udzielenie pierwszej pomocy osobie, u której występuje podejrzenie zawału serca, polega na ułożeniu jej w pozycji odciążającej mięsień sercowy, tj. z lekko podniesionym tułowiem. Niezwykle ważne jest uspokojenie pacjenta i ułatwienie mu oddychania. W razie potrzeby konieczne jest wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca.

Udar mózgu polega na zaburzeniu ukrwienia tego organu. Prowadzi to zawsze do pojawienia się dysfunkcji mowy oraz ruchu. Inne charakterystyczne objawy udaru to porażenie części twarzy lub narządów ruchu, zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, mdłości, silne bóle głowy, a także utrata świadomości. Pierwsza pomoc w przypadku osób z udarem mózgu polega na podtrzymaniu funkcji życiowych. Osoby przytomne należy ułożyć w stabilnej pozycji z lekko uniesionym tułowiem. Jeżeli pacjent jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej, która zapobiega zapadaniu się języka bądź zachłyśnięciu się wymiocinami. W razie potrzeby trzeba zastosować sztuczne oddychanie.

Czynności reanimacyjne

W celu podtrzymania funkcji życiowych konieczne może być wykonanie czynności reanimacyjnych. Polegają one na naprzemiennym wykonaniu masażu serca oraz sztucznego oddychania. Masaż serca polega na trzydziestokrotnym uciśnięciu klatki piersiowej na głębokość 4-5 cm. Sztuczne oddychanie wykonywane jest poprzez dwukrotne wtłoczenie w usta pacjenta powietrza. Czynności te należy powtarzać do czasu przywrócenia funkcji życiowych pacjenta lub przyjazdu lekarza.

Życie ludzkie jest niezwykle kruche. Każdego dnia wiele osób ulega wypadkom lub nagłym zachorowaniom. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej może zadecydować o życiu bądź śmierci poszkodowanego. Warto wiedzieć jak się zachowywać w sytuacji zagrożenia i jakie czynności podjąć. Kto wie, być może to właśnie nam będzie kiedyś dane ratować czyjeś życie.

AST

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *