Niemalże każdy z nas używał kiedyś jakiejś maseczki pielęgnacyjnej. Robimy to po to, by nieco się odmłodzić, poprawić nasz wygląd. Istnieją maseczki do twarzy, do włosów, brody i generalnie całego ciała. Na sklepowych półkach produktów jest od zatrzęsienia, a wszystkie te produkty diametralnie różnią się między sobą swoim składem. Poza tym, większość z tych maseczek dostępnych w sklepach, do tanich nie należą. Zważając na to, ile jest różnych maseczek i jak drogie owe maseczki potrafią być, maseczki z produktów spożywczych które można w nieskomplikowany sposób przyrządzić w domu, mogą być świetną alternatywą. W ten sposób można zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, tworząc taką maseczkę która nadawać się będzie za równo do stosowania na twarz, jak i na włosy.
Najczęściej wykorzystywane produkty spożywcze w tworzeniu maseczek domowych
Jako pierwsze na myśl nasuwają się jajka, z których to żółtek i białek korzystały jeszcze nasze babcie i babcie naszych babć. Było to jeszcze w czasach, w których dostęp do kosmetyków nie był aż tak upowszechniony jak obecnie, za to jajka były w praktycznie każdym domostwie. Do innych, również bardzo szeroko stosowanych produktów, należą między innymi miód (mający właściwości nawilżające i bakteriobójcze), sok z cytryny (bardzo dobry na przebarwienia), jogurt naturalny, ogórki (również na przebarwienia), kurkuma, cukier (służy do tworzenia peelingów), siemię lniane, aloes, różnego rodzaju oleje (jak chociażby oliwa, mające w sobie wiele wartościowych witamin) i pewnie wiele innych produktów, których nie się wszystkich wymienić i nie sposób napisać wszystkiego w zaledwie jednym artykule.
Najpopularniejsze przepisy na domowe maseczki
Są to takie przepisy, których wykonanie zajmuje maksymalnie kilka minut i nie wymaga zwykle niczego poza jakąś miską i łyżką. Każdy z tych przepisów wymaga użycia dwóch lub kilku wcześniej wymienionych produktów. Niektóre przepisy nie wymagają nawet takiego mieszania i należy użyć tylko jednego składnika, jak to jest chociażby w przypadku maseczki w żółtka. Jedyne co trzeba zrobić, to rozmieszać żółtko i nałożyć na włosy lub twarz, by następnie po odczekaniu około 30 minut, dokładnie zmyć taką maseczkę chłodną wodą, najlepiej przegotowaną. Jednym z bardziej znanych i wciąż bardzo prostych przepisów, jest zmieszanie miodu i cytryny. Taka maseczka również świetnie sprawdza się w przypadku zarówno włosów, jak i skóry twarzy, a jeśli chodzi o cytrynę, szczególnie zaleca się jej stosowanie w przypadku włosów blond, ze względu na jej właściwości rozjaśniające. Maseczki z pozostałych produktów tworzy się więc analogicznie do tych poprzednich
Sposób nakładania maseczki
Aby odnieść jak najwięcej korzyści z maseczki, należy wcześniej nieco rozgrzać twarz lub włosy, chociażby okładem z ciepłego ręcznika, w celu otworzenia porów. Po zakończeniu przeciwnie, należy pory zamknąć, zmywając maseczkę chłodną wodą.
Tak oto można w bardzo łatwy sposób zastąpić drogie produkty ze sklepów, których używamy do codziennej pielęgnacji. Wystarczy tak niewiele wysiłku, by stworzyć maseczki tak samo, jeśli nie bardziej skuteczne od tych sklepowych.
MBA