aerial joga
Aerial joga to tak naprawdę aktywność, która łączy w sobie elementy kilku innych aktywności. Mowa tu na pewno o jodze, ale również o pilatesie, tańcu czy stretchingu | fot.: stock.adobe.com

Aerial joga – równowaga dla ciała i ducha?

Aerial joga to pojęcie, które dla wielu osób może brzmieć nieco enigmatycznie. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to mało znany rodzaj jogi. Tymczasem to nic innego, jak wykonywanie pozycji charakterystycznych dla jogi przy pomocy specjalnych chust. Zanim zaczniemy praktykować ten rodzaj jogi, dobrze byłoby się czegoś na jej temat dowiedzieć. Aerial joga posiada bowiem nie tylko zalety, ale i pewne wady. Nie jest to z całą pewnością aktywność przeznaczona dla każdego. 

Aerial joga – najważniejsze informacje

Aerial joga to tak naprawdę aktywność, która łączy w sobie elementy kilku innych aktywności. Mowa tu na pewno o jodze, ale również o pilatesie, tańcu czy stretchingu. Do wykonywania tego rodzaju aktywności niezbędny będzie specjalny hamak, określany także mianem chusty. Nie da się ukryć, że aerial joga może wywierać pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Do ćwiczeń przydatne będzie bez wątpienia wygodne i niekrępujące ruchów ubranie. Konieczna jest także znajomość podstawowych pozycji, bo w przeciwnym razie aerial joga może nie być dla nas bezpieczna. Dobrym pomysłem może więc okazać się przeczytanie jakiejś książki lub obejrzenie filmu na YT na temat tego rodzaju aktywności fizycznej. Z pomocą mogą nam przyjść również różnego rodzaju blogi i filmiki instruktażowe. Niemniej jednak najlepiej jest spróbować tego typu aktywności pod okiem doświadczonego instruktora tak, aby nabrać dobrych nawyków i poprawnie wykonywać ćwiczenia. 

Jakie są największe zalety aerial jogi?

Istnieje całe mnóstwo zalet aerial jogi. Przede wszystkim jest to świetna i niebanalna rozrywka. Dużym atutem tego rodzaju aktywności jest możliwość wykonywania tak zwanych pozycji odwróconych. Charakteryzują się one dobroczynnym wpływem na stan naszego zdrowia. Szczególnie korzystnie oddziałują na układ hormonalny. Mogą okazać się pomocne zwłaszcza dla kobiet, które mają problem z nieregularnym miesiączkowaniem. Poza tym, dzięki aerial jodze można będzie poprawić równowagę swojego ciała, jak i umysłu. Ta wyjątkowa aktywność jest więc w stanie sprawić, że staniemy się spokojniejsi oraz pozbędziemy się trudności ze snem. Na tym nadal nie koniec. Tego rodzaju aktywność fizyczna jest również w stanie pomóc w budowaniu mięśni. Będziemy bowiem mogli pracować z ciężarem własnego ciała. Aby jednak móc czerpać z licznych zalet uprawiania aerial jogi, trzeba będzie postarać się o systematyczność. Wydaje się, że dobrze byłoby ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu. Na początku możemy jednak ćwiczyć raz w tygodniu, aby pozwolić przyzwyczaić się organizmowi do uprawiania tego rodzaju aktywności. Wydaje się również, że dobrym pomysłem będzie wykonywanie ćwiczeń przy muzyce. Tak naprawdę, to od nas samych zależy to, przy jakiej muzyce będziemy oddawać się aerial jodze. Jak wspomniano wyżej, ma ona wiele wspólnego z tańcem. 

medytacja aerial joga
Ta wyjątkowa aktywność jest w stanie sprawić, że staniemy się spokojniejsi oraz pozbędziemy się trudności ze snem | fot.: stock.adobe.com

Jakie są wady aerial jogi?

Aerial joga związana jest nie tylko z zaletami, ale również i z wadami. Niestety, najtrudniejsze są początki. Materiał, z którego wykonany jest hamak może spowodować bolesne otarcia na naszych dłoniach. Będzie więc trzeba robić przerwy po to, aby mogły się one wygoić. Z aerial jogi raczej nie będą zadowolone także osoby mające problemy z chorobą lokomocyjną. W trakcie wykonywania ćwiczeń mogą nam więc dokuczać zawroty głowy, a także nudności. Na szczęście, po kilku sesjach aerial jogi nieprzyjemne doznania powinny minąć. Wskazana jest więc cierpliwość. U niektórych osób przykre doznania przeminą szybciej niż u innych. Może się oczywiście okazać, że aerial joga nie jest dla nas. Jeśli mimo kilkunastu prób nadal czujemy się źle, być może należałoby rozważyć poszukiwanie innej aktywności fizycznej. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że uprawianie aerial jogi wymaga przestrzeni. Jeżeli więc mamy do dyspozycji niewielkich rozmiarów mieszkanie, najprawdopodobniej nie będziemy mogli pozwolić sobie na umieszczenie w nim hamaka do ćwiczeń. Musimy także liczyć się z ryzykiem kontuzji, zwłaszcza jeżeli hamak nie zostanie zamontowany w prawidłowy sposób. Niesamowicie istotne jest to, aby wyposażyć się w dobry jakościowo hamak do aerial jogi. Będzie można poszukiwać go zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. 

AUN

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *