książki fantasy
Powieści tego typu to doskonały sposób na odreagowanie szarej, monotonnej rzeczywistości, wzruszenie się do łez i zapewnienie sobie rozrywki na długie godziny | fot.: stock.adobe.com

Fantasy – najciekawsze propozycje książek

Książki fantasy pozwalają przenieść się do innego świata, przeżyć niesamowite przygody, poznać wyjątkowych bohaterów, z którymi niejednokrotnie wiele nas łączy. Powieści tego typu to doskonały sposób na odreagowanie szarej, monotonnej rzeczywistości, wzruszenie się do łez i zapewnienie sobie rozrywki na długie godziny. Po jakie książki fantasy warto sięgnąć? Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje, wśród których z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie.

„Pieśń Lodu i Ognia” – George R. R. Martin

Ta popularna seria, znana na całym świecie pod wpływem kultowego serialu na HBO „Gra o Tron” to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika fantasy. Wyjątkowa konstrukcja świata, liczne intrygi i morderstwa, nieszablonowi bohaterowie oraz zmiany narracji na perspektywy kolejnych postaci składają się na obraz trzymającej w napięciu powieści, od której nie sposób się oderwać. Czytając kolejne tomy, będziemy śledzić prawdziwą grę o tron – walkę o przejęcie władzy pomiędzy poszczególnymi rodami: Arrynów, Lannisterów, Targaryenów, Tullych, Tyrellów, Starków, Martellów, Greyjoyów oraz Baratheonów. Saga nie jest jeszcze zakończona, a dotychczas ukazało się pięć tomów, z czego trzy są podzielone na dwie części, tworzące osobne książki. Oto chronologiczna kolejność, w jakieś warto przeczytać „Pieśń Lodu i Ognia”:

 1. „Gra o Tron”
 2. „Starcie królów”
 3. „Nawałnica mieczy. Stal i śnieg”
 4. „Nawałnica mieczy. Krew i złoto”
 5. „Uczta dla wron. Cienie śmierci”
 6. „Uczta dla wron. Sieć spisków”
 7. „Taniec ze smokami. Część I”
 8. „Taniec ze smokami. Część II”

Saga o Wiedźminie – Andrzej Sapkowski

Wiedźmin jest znaną na niemal całym świecie klasyką polskiej literatury fantasy, niewątpliwie więc warto sięgnąć po tę serię książek. Pierwsze dwa tomy stanowią zbiór luźno powiązanych ze sobą opowiadań, zdecydowanie jednak zasługują na uwagę – zwłaszcza, jeżeli chcemy w pełniejszy sposób towarzyszyć bohaterom w kolejnych częściach. Andrzej Sapkowski na kartach swej sagi opowiada o losach wiedźmina Geralta, profesjonalnego zabójcy potworów, oraz tajemniczej dziewczynki Ciri. Czytając książki, doświadczymy mrożących krew w żyłach scen, niespodziewanych zwrotów akcji i wzruszających momentów, będziemy także mieli okazję przyjrzeć się mistrzowsko skonstruowanym intrygom politycznym. Chronologiczna kolejność poszczególnych tomów Sagi o wiedźminie prezentuje się następująco:

 1. „Ostatnie życzenie”
 2. „Miecz przeznaczenia”
 3. „Krew elfów”
 4. „Czas pogardy”
 5. „Chrzest ognia”
 6. „Wieża jaskółki”
 7. „Pani Jeziora”

Sapkowski uzupełnił swoje uniwersum o prequel pt. „Sezon burz”, jednak jego akcja nie jest w sposób bezpośredni związana z historią opowiedzianą w sadze. Istnieje także opowiadanie niekanoniczne „Coś się kończy, coś się zaczyna”, które idealnie nadaje się do przeczytania na koniec.

Władca Pierścieni – John R. R. Tolkien

Któż nie słyszał o kultowej powieści Tolkiena „Władca Pierścieni”? To klasyka literatury fantasy, z której inspiracje czerpali późniejsi twórcy, dlatego niewątpliwie warto ją przeczytać! Akcja tej książki dzieje się w Śródziemiu – krainie zamieszkanej przez ludzi, hobbity, elfy, orków i inne stworzenia. Skupia się na opisie perypetii dziewięciu bohaterów tworzących Drużynę Pierścienia, wśród których na pierwszy plan wysuwają się hobbici Frodo i Sam, mający za zadanie zniszczenie tytułowego pierścienia w ogniu Mordoru. Ta powieść fantasy w wyjątkowy sposób porusza kwestie przyjaźni, lojalności, odwagi, walki dobra ze złem oraz ludzkiej (i nie tylko) słabości. Z pewnością przeniesienie się w świat Śródziemia będzie dla wszystkich fanów dobrych książek niezmiernie ciekawym doświadczeniem. Warto także sięgnąć po inne powieści Tolkiena dziejące się w owej fikcyjnej krainie – „Hobbita”, „Silmarillion” czy „Niedokończone Opowieści”

Na nudną i monotonną codzienność nie ma lepszego lekarstwa niż dobra książka fantasy. W wolnych chwilach możemy więc sięgać po przedstawione wyżej ciekawe propozycje, bądź też szukać nowych, nieznanych powieści na półkach księgarń czy bibliotek.

HPA

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *